Fotó: Veres Nándor
Húsz Hargita megyei, ebből négy csíkszéki önkéntes tűzoltó-alakulat gépparkja bővülhet egy-egy mentőautóval. Csíkmadarason műszaki mentővé alakítanák, Csíkszentsimonban bevetési autónak szánják a felajánlott járművet.
2017. január 26., 23:102017. január 26., 23:10
2017. január 26., 23:122017. január 26., 23:12
Felajánlotta az arra igényt tartó megyei önkéntes tűzoltó-alakulatok számára a már nem használt, de még működőképes mentőautókat a Hargita Megyei Mentőszolgálat. Az érdeklődő alakulatok igényléseit a napokban bírálta el egy bizottság, amelynek tagja volt Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Kassay L. Péter és Szentes Antal megyei tanácsosok, Kiss Tímea Gabriella, az elnöki kabinet munkatársa, valamint Zólya Zoltán osztályvezető. Az igénylések alapján javasolt listát a napokban közlik az érintett tűzoltóegyesületek vezetőivel, a polgármesterekkel, valamint a megyei mentőállomás vezetőjével – ismertette közleményében a megyei önkormányzat sajtószolgálata. Mint fogalmaznak, a javaslat összeállításánál figyelembe vették az igénylő település nagyságát és a helyi önkéntes tűzoltóság jelenlegi felszereltségét a készenléti felügyelőség adatai alapján.
Érdeklődésünkre azt is kifejtették, hogy Hargita Megye Tanácsa húsz mentőautót javasol átadásra, míg a mentőszolgálat 24 leírt mentőautót ajánlott fel az önkéntes tűzoltó-alakulatok számára. A közleményben kitértek arra is, hogy a mentőautókat a szolgálat által közölt jegyzék alapján a következőképpen kategorizálták: tíz motorikusan működőképes, nyolc nem üzemképes, hat pedig alkatrésznek használható fel. Az átalakítási költségeket és az ezzel járó műszaki vizsgálatot az egyesületeknek kell biztosítaniuk.
A szerkesztőségünknek elküldött lista alapján egy-egy mentőautóval bővül az eszközparkja a csíkmadarasi, a csíkajnádi, a csíkszentkirályi és a csíkszentsimoni önkéntes tűzoltó-alakulatoknak. Emellett az Székelyszentkirályért Szövetség Önkéntes Tűzoltó-alakulata, a Székelyvarság Jézus Kútja Önkéntes Tűzoltó Egyesület, az Oroszhegyi Önkéntes Tűzoltó Egyesület, a gyergyóalfalvi Önkéntes Sürgősségi Közszolgálat, a Korondi Önkéntes Tűzoltók, a Székelykeresztúri Önkéntes Tűzoltó-alakulat, az Uzoni Önkéntes Tűzoltó-alakulat (Kovászna megye), a Gyergyószárhegyi Önkéntes Tűzoltó-alakulat, a Csomafalvi Önkéntes Sürgősségi Közszolgálat, a Kápolnásfalusi Önkéntes Tűzoltók Egyesülete, Farkaslaka Önkéntes Tűzoltó-alakulata, a Gyergyóújfalvi Önkéntes Tűzoltók Egyesülete és a Siménfalvi Vulkán Tűzoltó Egyesület is használatba vehet egy-egy mentőt, míg a Bögözi Önkéntes Tűzoltó Egyesület hármat.
Bálint Lóránt, a Csíkmadarasi Önkéntes Tűzoltók Egyesületének vezetője tőlünk értesült a jó hírről, miszerint pozitívan bírálták el kérelmüket, mint mondta, örülnek a hírnek, habár még nem tudják, hogy milyen állapotú mentőautót kapnak. Amennyiben működőképes vagy működőképessé tehető autót ítéltek oda számukra, műszaki mentőként használják majd a továbbiakban. Kifejtette, azért igényelték ezt az autót, mivel több olyan eszközük is van, amelyek műszaki mentéshez szükségesek, de nem tudják a tűzoltóautójukon tartani – ezekkel szerelnék fel a járművet, így vészhelyzet esetén két bevetési autóval és minden szükséges eszközzel siethetnének a helyszínre.
A csíkszentsimoni önkéntes tűzoltó-alakulat parancsnoka, Sándor László arról számolt be, hogy a számukra jóváhagyott mentőautót a csatószegi önkéntes tűzoltók rendelkezésére bocsátanák. A faluban ugyanis vannak önkéntesek, viszont bevetési autójuk nincs, emiatt lenne fontos, hogy ott is rendelkezésre álljon egy felszerelt készenléti jármű. Így nemcsak egy helyen lennének a meglévő eszközeik, hanem a reakcióidejük is csökkenhetne. A simoni önkéntes tűzoltó is kiemelte, még nem tudják milyen műszaki állapotban van a mentőautó, hiszen a felajánlottak közül csak 10 üzemképes, de bíznak benne, hogy mindenképp feljavítható autót kapnak.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!