Fotó: Veres Nándor
Húsz Hargita megyei, ebből négy csíkszéki önkéntes tűzoltó-alakulat gépparkja bővülhet egy-egy mentőautóval. Csíkmadarason műszaki mentővé alakítanák, Csíkszentsimonban bevetési autónak szánják a felajánlott járművet.
2017. január 26., 23:102017. január 26., 23:10
2017. január 26., 23:122017. január 26., 23:12
Felajánlotta az arra igényt tartó megyei önkéntes tűzoltó-alakulatok számára a már nem használt, de még működőképes mentőautókat a Hargita Megyei Mentőszolgálat. Az érdeklődő alakulatok igényléseit a napokban bírálta el egy bizottság, amelynek tagja volt Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Kassay L. Péter és Szentes Antal megyei tanácsosok, Kiss Tímea Gabriella, az elnöki kabinet munkatársa, valamint Zólya Zoltán osztályvezető. Az igénylések alapján javasolt listát a napokban közlik az érintett tűzoltóegyesületek vezetőivel, a polgármesterekkel, valamint a megyei mentőállomás vezetőjével – ismertette közleményében a megyei önkormányzat sajtószolgálata. Mint fogalmaznak, a javaslat összeállításánál figyelembe vették az igénylő település nagyságát és a helyi önkéntes tűzoltóság jelenlegi felszereltségét a készenléti felügyelőség adatai alapján.
Érdeklődésünkre azt is kifejtették, hogy Hargita Megye Tanácsa húsz mentőautót javasol átadásra, míg a mentőszolgálat 24 leírt mentőautót ajánlott fel az önkéntes tűzoltó-alakulatok számára. A közleményben kitértek arra is, hogy a mentőautókat a szolgálat által közölt jegyzék alapján a következőképpen kategorizálták: tíz motorikusan működőképes, nyolc nem üzemképes, hat pedig alkatrésznek használható fel. Az átalakítási költségeket és az ezzel járó műszaki vizsgálatot az egyesületeknek kell biztosítaniuk.
A szerkesztőségünknek elküldött lista alapján egy-egy mentőautóval bővül az eszközparkja a csíkmadarasi, a csíkajnádi, a csíkszentkirályi és a csíkszentsimoni önkéntes tűzoltó-alakulatoknak. Emellett az Székelyszentkirályért Szövetség Önkéntes Tűzoltó-alakulata, a Székelyvarság Jézus Kútja Önkéntes Tűzoltó Egyesület, az Oroszhegyi Önkéntes Tűzoltó Egyesület, a gyergyóalfalvi Önkéntes Sürgősségi Közszolgálat, a Korondi Önkéntes Tűzoltók, a Székelykeresztúri Önkéntes Tűzoltó-alakulat, az Uzoni Önkéntes Tűzoltó-alakulat (Kovászna megye), a Gyergyószárhegyi Önkéntes Tűzoltó-alakulat, a Csomafalvi Önkéntes Sürgősségi Közszolgálat, a Kápolnásfalusi Önkéntes Tűzoltók Egyesülete, Farkaslaka Önkéntes Tűzoltó-alakulata, a Gyergyóújfalvi Önkéntes Tűzoltók Egyesülete és a Siménfalvi Vulkán Tűzoltó Egyesület is használatba vehet egy-egy mentőt, míg a Bögözi Önkéntes Tűzoltó Egyesület hármat.
Bálint Lóránt, a Csíkmadarasi Önkéntes Tűzoltók Egyesületének vezetője tőlünk értesült a jó hírről, miszerint pozitívan bírálták el kérelmüket, mint mondta, örülnek a hírnek, habár még nem tudják, hogy milyen állapotú mentőautót kapnak. Amennyiben működőképes vagy működőképessé tehető autót ítéltek oda számukra, műszaki mentőként használják majd a továbbiakban. Kifejtette, azért igényelték ezt az autót, mivel több olyan eszközük is van, amelyek műszaki mentéshez szükségesek, de nem tudják a tűzoltóautójukon tartani – ezekkel szerelnék fel a járművet, így vészhelyzet esetén két bevetési autóval és minden szükséges eszközzel siethetnének a helyszínre.
A csíkszentsimoni önkéntes tűzoltó-alakulat parancsnoka, Sándor László arról számolt be, hogy a számukra jóváhagyott mentőautót a csatószegi önkéntes tűzoltók rendelkezésére bocsátanák. A faluban ugyanis vannak önkéntesek, viszont bevetési autójuk nincs, emiatt lenne fontos, hogy ott is rendelkezésre álljon egy felszerelt készenléti jármű. Így nemcsak egy helyen lennének a meglévő eszközeik, hanem a reakcióidejük is csökkenhetne. A simoni önkéntes tűzoltó is kiemelte, még nem tudják milyen műszaki állapotban van a mentőautó, hiszen a felajánlottak közül csak 10 üzemképes, de bíznak benne, hogy mindenképp feljavítható autót kapnak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
szóljon hozzá!