Új beruházásokra nincs pénzük, a félkész munkálataikat viszont mindenképp folytatnák idén a csíki önkormányzatok. Csíkszeredában is csak a már elkezdett beruházások befejezése tűnik biztosnak. Ínséges esztendőnek mutatkozik 2013.
2013. február 06., 18:082013. február 06., 18:08
2013. február 06., 18:572013. február 06., 18:57
A tavalyinál nyomorúságosabb esztendő elé néznek a csíki önkormányzatok, mivel idén még kevesebb pénz jut új beruházásokra. Sokan már azzal is megelégednének, ha folytatni tudnák az elkezdetteket.
Csíkszereda: talány, hogy mennnyi jut beruházásokra
„Volt nemrég egy beszélgetés a polgármesteri hivatalban, ahol a jelen levő intézményvezetők tudomásul vették, hogy saját bevételeink idén is akkorák lesznek, mint tavaly. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag szűkebb lesz a keret, mint egy évvel korábban, mert idén a lej értéke nem egyenlő a tavalyival. Ugyanakkor a kormány két lépcsőben fogja kiigazítani a béreket, illetve a minimálbért, aminek hatására növekedni fognak az önkormányzati kiadások. E két tény ismeretében az az elvi döntés született, hogy a hozzánk tartozó közintézmények (iskolák, óvodák, színház, városháza, múzeum stb.) működési költségeit megpróbáljuk a tavalyi szinten tartani” – közölte portálunkkal Ráduly Róbert Kálmán. Csíkszereda polgármesterének szavai gyakorlatilag azt jelentik, hogy idén lényegesebben kevesebb pénz jut építkezésekre. Tavaly a városi büdzséből 17 millió lejt fordítottak beruházásokra.
„Az április elején megnyíló városi uszoda működtetése egy újabb, mintegy egymillió lejes kiadást fog jelenteni. Az biztos, hogy folytatjuk az európai uniós beruházásokat: befejezzük a városközpontban a munkálatokat, illetve a Sadoveanu utcai bölcsőde felújítását, továbbá elkezdjük a hargitafürdői út- és villanyhálózat korszerűsítését. Az viszont egyelőre talány számomra, hogy mindezeken túl mekkora összeg jut saját beruházásokra” – ütött meg eléggé kesernyés hangot Csíkszereda polgármestere.
Csíkszentgyörgy: kormánypénzekre várva
„Úgy hírlik, hogy a kormány nem beruházásbarát költségvetést készít erre az évre” – reagált megkeresésünkre György József, Csíkszentgyörgy polgármestere, aki már annak is örülne, ha folytatni tudnák az évekkel ezelőtt elkezdett, de állami finanszírozási gondok miatt abbahagyott beruházásokat.
„Attól függ minden, hogy milyen típusú munkálatokat támogat a kormány. A községi csatornarendszer kiépítése például közel hatvan százalékban elkészült, a fővezetéket leraktuk, a derítőállomás befejezése viszont már nem rajtunk múlik. Szükségünk lenne még legalább négymillió lejre, amelynek tizenöt százalékát önrészként mi állnánk, az viszont kérdéses, hogy az állam biztosítja-e az évekkel ezelőtt felvállalt részét.”
A kormánytól függ az is, hogy folytatódik-e a községi ivóvízrendszer kiépítése – folytatta György –, akárcsak a Csíkszentgyörgy és Bánkfalva közötti park befejezése, amely nagyrészt már elkészült, „a kormány viszont 480 ezer lejjel tartozik a kivitelezőnek”. Az alcsíki községben idén építenének egy 12 méter hosszú hidat a Fiság-patakon.
Nem a beruházások éve az idei
Gyimesfelsőlokon sem a beruházások éve az idei. „Örülnénk, ha az árvíz által megrongált hat kilométeres ugrapataki utat sikerülne végre feljavítanunk. A munkálatokra nyertünk ugyan egy uniós pályázatot, a finanszírozási szerződést is aláírtuk, azt viszont nem tudjuk, hogy mikor kezdődhet az útfelújítás” – nyilatkozta Timár Zsombor László, Gyimesfelsőlok polgármestere.
Csíkszentimrén is érdeklődtünk. Az alcsíki településen idén az ivóvízrendszer kiépítését szeretnék befejezni. „Erre meglesz az önrészünk, a negyven százalékban elkészült beruházás folytatását viszont nem tudjuk, hogy támogatja-e Bukarest. Még az elvégzett munkálatokat sem fizették ki, a kivitelező pedig érthető módon nem hajlandó folytatni a munkát addig, amíg nem kapja meg az őt illető összeget” – mondta Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere. Büdösfürdőn ugyanakkor elkezdenék a turisztikai központ építését is. Arra is elkülönítenék az önrészt, ám nem tudni, hogy lesz-e központi keret a vidékfejlesztési pályázat finanszírozására.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!