Fotó: Pál Gábor
Közös ünneplésre hívja csütörtökön a lakosságot a katonai tűzoltóság, 164 éve ugyanis ezen a napon került sor a Dealul Spirii-i csatára, amelyben százhatvanhat tűzoltókatona az élete árán feltartóztatta az 1848-as szabadságharc leveréséért beözönlött törököket.
2012. szeptember 12., 16:572012. szeptember 12., 16:57
2012. szeptember 12., 19:192012. szeptember 12., 19:19
A csíkszeredai Hunyadi János utcai székhelyen reggel kilenc órától egészen délig várják a kicsiket és nagyokat, a látogatók betekintést nyerhetnek a tűzoltóság működésébe, megismerkedhetnek a speciális járművekkel, műszaki eszközökkel, láthatnak műszaki mentést és többféle vészhelyzet-szimulációt is.
Tizenkét órától Katonai tűzoltók Romániában – történelem és hagyományok címmel szimpóziumot tartanak a csíkszeredai központban, melynek keretében közvetítik többek között az ország elnökének és kormányfőjének ünnepi köszöntőjét, valamint előadást tartanak 1848. szeptember 13-a történelmi jelentőségéről, emellett pedig több, szakmai felkészültségéről és rendkívüli bátorságáról idén nyáron számtalanszor tanúbizonyságot tévő lánglovag soron kívüli előléptetésére is sor kerül.
A délután folyamán koszorúzással egybekötött megemlékezési ünnepséget tartanak az 1967-ben Galacon szolgálat közben elhunyt csobotfalvi Gecző Ernő őrmester tiszteletére.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!