Fotó: Kristó Róbert
Egy év takarmánygyűjtési munkálatait és egy csűrt áldozott fel az a csíkmindszenti férfi, aki az unokájával való nézeteltérés miatt szándékosan felgyújtotta a közösen használt gazdasági melléképületet és a szabadban tárolt szénát.
2012. szeptember 10., 17:012012. szeptember 10., 17:01
2012. szeptember 10., 18:132012. szeptember 10., 18:13
Hétfő délelőtt a családi birtok szélén kertet javító Silló Attila arra lett figyelmes, hogy a szomszédjában lakó 86 éves nagyapja lángra lobbantja előbb a gyümölcsös kertben lévő, megközelítőleg hét tonnányi szénát, majd a takarmánnyal csordultig töltött csűrt. Mire a fiatal gazda az udvarra rohant, a tűznyelvek már mindkét helyen magasra csaptak, szerencsére az egységes sürgősségi hívószámon riasztott csíkszeredai katonai tűzoltók kevesebb mint tíz percen belül a helyszínre értek, megakadályozva így a lángok továbbterjedését a közeli, fából épült melléképületekre és az idős elkövető lakóházára, de az összesen mintegy húsz tonnányi szénát és a hatalmas csűrt nem sikerült megmenteni.
Beismert „megtorlás”
A mindent felemésztő lángokat tehetetlenül figyelő unoka elmondta, hogy idős nagyapja rögtön beismerte tettét, a szomszédok azon kérdésére pedig, hogy miért csinálta, szűkszavúan csak annyit válaszolt, hogy „azt akartam, égjen minden”. Silló Attila elárulta, az utóbbi időben folyamatos konfliktusban van rokonával, míg a gyújtogatást kiváltó ok szerinte a vasárnapi, gyümölcsösben legelésző tehenei miatt kialakult nézeteltérésben keresendő.
A hivatásos lánglovagok mellett az oltásban segédkező szomszédok és falubeliek a közeli tűzcsap és az udvaron található kút alacsony vízhozama, illetve -szintje miatt csak nagy erőfeszítések árán tudták lefojtani a parázsló gerendákat és a környéket füsttel beborító égő szénahalmazt, ám legalább a két berekesztett borjút sikerült kimenekíteni a csűr tetőszerkezetének összeomlása előtt.
Pál Péter, Csíkszentlélek község helyszínen tartózkodó elöljárója elmondta, hogy a több gyermeket nevelő családapát a polgármesteri hivatal lehetőségeihez mérten támogatni fogja, de a közösség segítő összefogására is nagy szükség lesz. „Dolgos, gazdálkodó fiatalemberről van szó, aki önkéntes tűzoltóként is szolgálatot szokott teljesíteni, hatalmas kár ez számára. Többek között a teheneinek sem lesz ahova este hazajönniük a legelőről” – közölte a községvezető.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!