Fotó: Farkas Antal
Az év első felében életbe lépett kormányrendelet értelmében az országon belüli összes ebet azonosító chippel kell ellátni, mi több a nem fajkutyák ivartalanítása is kötelező. A műveletek elvégzésének költsége a gazdákat terheli, ezért Hargita megyében a háztáji ebek csupán 5–10 százalékát látták el ez idáig az azonosító készülékkel. Jövő év elejétől nemcsak a chip hiányát bünteti majd a szakhatóság, hanem az állatorvosok kezét is megköti: csupán az azonosító chippel ellátott ebeknek adhatják be a kötelező oltásokat.
2014. szeptember 09., 18:592014. szeptember 09., 18:59
Aggasztóan alacsony azon kutyatartók száma, akik a március 15-én megjelent rendelet értelmében azonosító chippel látták el kedvencüket. „Hargita megyében általános probléma, hogy a gazdik nem viszik be az állatorvosi rendelőbe a kutyákat, sőt a terepezés során kollégáink ellenállással is szembesültek” – ecsetelte Pál Ágoston, a Hargita Megyei Állatorvosi Kamara elnöke.
Az azonosító chip beültetése, a szabvány egészségügyi könyv kitöltése, és az eb, illetve a gazdi adatainak az adatbázisba való bevitele mintegy 15–20 percet vesz igénybe, a műveletek egységesen 50 lejbe kerülnek. „Nagy az ellenszenv az állatorvosokkal szemben, viszont a lakosságnak meg kell értenie: mi sem jókedvünkből csináljuk mindezt” – hangsúlyozta.
Rejtett veszélyek
A törvényes előírás be nem tartása a pénzbírságon kívül más, talán súlyosabb veszélyforrást is magában rejt. „Decemberben szokás a veszettség elleni védőoltást beadni a kutyáknak, azonban idén ezt csak azok az ebek kaphatják meg, amelyek szerepelnek az országos regiszterben, azaz azonosító chippel vannak ellátva” – figyelmeztetett Pál Ágoston. A kormányrendelet megjelenése utáni közel hat hónapban a Hargita megyei kutyák csupán 5–10 százaléka kapta meg azonosító chipjét, az arány Gyergyószentmiklóson a legjobb. „Gyergyóban egy svájci támogató jóvoltából több mint ezer ebet láttak el azonosítóval, a megye többi részén azonban rendkívül kevés kutyánál végezték el a beavatkozást” – tudtuk meg. A szakember tapasztalata szerint a fajkutyák mintegy felét már ellátták az azonosítóval, a házőrzők esetében hanyagabbak a gazdák.
Bekopognak az állatorvosok
Az ősz folyamán a megyében lévő állatorvosok házról házra járnak majd, így gyorsítva fel a folyamatot, a tapasztalat azonban azt mutatja: nagy az ellenállás a kutyatartók részéről. „A kutyatartás felelősséggel jár, melynek része az is, hogy a törvényes előírásnak megfeleljünk” – hangsúlyozta ismételten az állatorvos. Egyébként a márciusban életbe lépett rendelet előírja, hogy 2015. január elsejéig minden kutyát el kell látni azonosító chippel, illetve a keverék kutyákat ivartalanítani kell, a legenyhébb kihágásért (a chip hiányáért) például 2000-től 5000 lejig terjedő büntetést szabhat ki a szakhatóság. A rendelet ugyanakkor leszögezi: állatkínzásért kettőtől öt évig terjedő börtönbüntetés szabható ki.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!