Fotó: Farkas Antal
Az év első felében életbe lépett kormányrendelet értelmében az országon belüli összes ebet azonosító chippel kell ellátni, mi több a nem fajkutyák ivartalanítása is kötelező. A műveletek elvégzésének költsége a gazdákat terheli, ezért Hargita megyében a háztáji ebek csupán 5–10 százalékát látták el ez idáig az azonosító készülékkel. Jövő év elejétől nemcsak a chip hiányát bünteti majd a szakhatóság, hanem az állatorvosok kezét is megköti: csupán az azonosító chippel ellátott ebeknek adhatják be a kötelező oltásokat.
2014. szeptember 09., 18:592014. szeptember 09., 18:59
Aggasztóan alacsony azon kutyatartók száma, akik a március 15-én megjelent rendelet értelmében azonosító chippel látták el kedvencüket. „Hargita megyében általános probléma, hogy a gazdik nem viszik be az állatorvosi rendelőbe a kutyákat, sőt a terepezés során kollégáink ellenállással is szembesültek” – ecsetelte Pál Ágoston, a Hargita Megyei Állatorvosi Kamara elnöke.
Az azonosító chip beültetése, a szabvány egészségügyi könyv kitöltése, és az eb, illetve a gazdi adatainak az adatbázisba való bevitele mintegy 15–20 percet vesz igénybe, a műveletek egységesen 50 lejbe kerülnek. „Nagy az ellenszenv az állatorvosokkal szemben, viszont a lakosságnak meg kell értenie: mi sem jókedvünkből csináljuk mindezt” – hangsúlyozta.
Rejtett veszélyek
A törvényes előírás be nem tartása a pénzbírságon kívül más, talán súlyosabb veszélyforrást is magában rejt. „Decemberben szokás a veszettség elleni védőoltást beadni a kutyáknak, azonban idén ezt csak azok az ebek kaphatják meg, amelyek szerepelnek az országos regiszterben, azaz azonosító chippel vannak ellátva” – figyelmeztetett Pál Ágoston. A kormányrendelet megjelenése utáni közel hat hónapban a Hargita megyei kutyák csupán 5–10 százaléka kapta meg azonosító chipjét, az arány Gyergyószentmiklóson a legjobb. „Gyergyóban egy svájci támogató jóvoltából több mint ezer ebet láttak el azonosítóval, a megye többi részén azonban rendkívül kevés kutyánál végezték el a beavatkozást” – tudtuk meg. A szakember tapasztalata szerint a fajkutyák mintegy felét már ellátták az azonosítóval, a házőrzők esetében hanyagabbak a gazdák.
Bekopognak az állatorvosok
Az ősz folyamán a megyében lévő állatorvosok házról házra járnak majd, így gyorsítva fel a folyamatot, a tapasztalat azonban azt mutatja: nagy az ellenállás a kutyatartók részéről. „A kutyatartás felelősséggel jár, melynek része az is, hogy a törvényes előírásnak megfeleljünk” – hangsúlyozta ismételten az állatorvos. Egyébként a márciusban életbe lépett rendelet előírja, hogy 2015. január elsejéig minden kutyát el kell látni azonosító chippel, illetve a keverék kutyákat ivartalanítani kell, a legenyhébb kihágásért (a chip hiányáért) például 2000-től 5000 lejig terjedő büntetést szabhat ki a szakhatóság. A rendelet ugyanakkor leszögezi: állatkínzásért kettőtől öt évig terjedő börtönbüntetés szabható ki.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!