Fotó: Kristó Róbert
Csángómagyar diákok mérik össze népdaléneklési tudásukat szombaton Kosteleken. Az esemény házigazdája Vaszi Levente, a Fölszállott a páva elnevezésű televíziós vetélkedő idei közönségdíjasa, az értékelő bizottság elnöke pedig Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes lesz.
2014. november 13., 20:552014. november 13., 20:55
Tizenegyedik alkalommal szervezik meg a Szeret menti Népdalvetélkedőt november 15-én, amelynek ebben az évben Kostelek ad otthont. A Moldvai Csángómagyar Oktatási Program által létrehozott rendezvényre idén 29 oktatási helyszínről, moldvai csángó közösségből megközelítőleg 70 diák érkezik, akik szülőfalujuknak legszebb népdalait éneklik el. Az előadások értékelésében többek között részt vesz Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes és Hamar Dániel Kossuth-díjas népzenész.
A nap programja
Szombaton délelőtt 10 órától fogadják a vendégeket a – helyiek által csak Csűrként emlegetett – kosteleki közösségi házban. Az ünnepélyes felvonulást követően a helyi iskolában kezdődik a vetélkedő. Három korosztályban mérettetnek meg a népdalénekesek: külön-külön az alsó és felső tagozatos általános iskolások, illetve a középiskolások.
Három órától a helyi gyermekek Kosteleki lakodalmas elnevezésű műsora lesz megtekinthető, azt követően pedig népi gyermekjátékokban és gyermektáncházban vehetnek részt a játékos, táncos kedvűek. A kosteleki születésű Vaszi Levente, a Fölszállott a páva elnevezésű televíziós vetélkedő idei közönségdíjasa által vezetett esemény a négy órától kezdődő eredményhirdetéssel és gálaműsorral zárul.
Hagyományőrzés a cél
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének gondozásában működő Moldvai Csángómagyar Oktatási Program alapvető feladatának tartja a hagyományőrzést. Ennek érdekében szervezi meg minden évben a Szeret menti Népdalvetélkedőt is, amely révén előkerülhetnek, újra élővé válhatnak a csángómagyarok már csak archívumokban fellelhető népdalkincsei.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
Egy tolató autó alá került egy idős férfi szerdán kora délután Csíkszeredában.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Az agyunk egy ősember - irracionális döntéseink világa mindennapi példákon keresztül címmel szervez nyílt előadást Csíkszeredában.
szóljon hozzá!