Fotó: Veres Nándor
Utolsó percig kitart a zászló mellett Bíró László, Csíkmadaras polgármestere. A Marosvásárhelyi Ítélőtábla kilencvenezer lej kifizetésére kötelezte az elöljárót, amiért a községháza homlokzatára kitűzött címeres magyar zászló eltávolítását elrendelő ítéletet nem hajtotta végre. A polgármester úgy véli, a jogainkért, szimbólumainkért harcolnunk kell.
2016. április 05., 11:042016. április 05., 11:04
„A jogainkért harcolnunk kell. A mandátumomat kiviszem a zászló alatt, utolsó percig kitartok a zászló mellett” – szögezte le kérdésünkre Bíró László. A madarasi polgármester szerint, ha a romániai magyarságnak sikerült volna kivívnia a szimbólumai szabad használatát, adott esetben a magyar nemzet lobogójának szabad használatát, akkor a következő lépés talán az lehetett volna, hogy hivatalos nyelvként tudjuk használni az anyanyelvünket.
Bíró László ezúttal is hangsúlyozta, nem azért tűzte ki a magyar zászlót, hogy bárkit is provokáljon. Emlékeztetett, hogy amikor polgármesterként első alkalommal kitűzte a lobogót, a székely zászló jelenlegi változata még nem volt ennyire elterjedt. „Mihez nyúlhattam volna, ami ennél teljesebben tud minket jellemezni?” – kérdezett vissza. Hozzátette azt is, hogy szerinte sokan könnyedén feladják, megrezzennek a három-négyezer lejes nagyságrendű bírságoktól, noha nem kellene. „Kell tudjam, érezzem, hogy együtt tudunk-e harcolni az ügyért, fel vagyunk-e készülve arra, hogy elegánsan meg tudjuk fogalmazni az igényeinket és tudjuk-e rendezni a dolgainkat. Jelen pillanatban úgy érzem, nem a román nemzettel, nem a román karhatalommal állok szemben, hanem a mieinkkel.”
Dan Tanasă feljelentése nyomán – aki már 2011-ben kifogásolta, hogy a piros-fehér-zöld zászlót kitűzték a hivatal homlokzatára – 2013-ban a prefektus 2500, majd 9000 lejre bírságolta Bíró Lászlót. A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal által benyújtott kereset nyomán a Hargita Megyei Törvényszék 2014 februárjában ítélte törvénytelennek a zászló kitűzését és kötelezte a polgármestert a lobogó eltávolítására, majd az ítélőtábla 2014 júniusában hozott jogerős ítéletet. Mivel a polgármester nem távolította el a zászlót, a prefektusi hivatal 2015 májusában a Hargita Megyei Törvényszékhez nyújtott be keresetet a jogerős ítélet végrehajtása érdekében.
A polgármester elmondta, szeretné, ha lezárulna az ügy, mert egyértelmű, hogy egyedül maradt a küzdelemben. „Az részletkérdés, hogy majd amikor teljesen ellehetetlenítettek, hányan fognak segíteni. Akkor lesz ennek az ügynek a végére pont téve, amikor ez már nem lesz téma és kitűzhetjük használhatjuk a zászlónkat.”
A polgármester mintegy húszezer eurós, azaz kilencvenezer lejes bírságot kell fizessen a Marosvásárhelyi Ítélőtábla jogerős döntése értelmében, amiért elmulasztotta a magyar zászló eltávolítására vonatkozó, a Hargita Megyei Törvényszék jogerős ítéletének végrehajtását. „Így próbálnak letérdeltetni. Másodlagos, hogy tízezer, vagy húszezer euró a büntetés” – jelentette ki. Kérdésünkre, hogy kifizeti-e, azt válaszolta, le kell dolgoznia, mert nincs miből.
Tudomásunk szerint, Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke ígéretet tett arra, hogy gyűjtést szerveznek a pénzbírság kifizetésére.
Kétszer is riasztotta a hatóságokat medve miatt egy szécsenyi lakos keddre virradóan, mivel a vadállat – hiába hajtották el – pár óra eltéréssel ismét visszatért az udvarára. Csíkszereda környékén tucatjával tartózkodnak medvék.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
szóljon hozzá!