Évente jelentős költséggel jár majd az uszoda működtetése Csíkszereda számára, miután elkészül. A polgármester szerint a típusterv elavult, a meglehetősen „fapados” létesítményt többletmunkálatokkal igyekeznek versenyképesebbé tenni.
2012. június 29., 16:332012. június 29., 16:33
2012. június 30., 23:022012. június 30., 23:02
Épül az uszoda főbejárata előtti, illetve az oldalt elhelyezkedő parkoló, bent már mindkét úszómedencét kicsempézték a korábbi feltöltés után. Most a gipszkartonozás, festés, meszelés történik, néhány helyen még a csempézést kell befejezni, szanitereket felszerelni – jelentős létszámú alkalmazott dolgozik. Megérkezett az uszodába kerülő bútorzat, helyükre szerelték a lelátók kék műanyagból készült üléseit. Borsody Zoltán, a kivitelező csíkszeredai partnercégének igazgatója úgy vélte, a munkával július végére elkészülhetnek, ha minden a terv szerint halad. A földgáz és a villany bevezetése a korábbi késlekedés után továbbra is gondot jelentett, de ez remélhetőleg közelebbről megtörténik – tudtuk meg az igazgatótól. Finanszírozási gondok nem merültek fel, az elvégzett munkálatokat hiánytalanul kifizették a kivitelezőknek.
Fapadosból próbálnak jobbat kihozni
Ez a terv az 1980-as években volt korszerű – vélekedik az uszoda típustervéről Ráduly Róbert Kálmán polgármester. „Nem győzöm hangsúlyozni, hogy akik csinálták, nem tájékozódtak előtte megfelelő módon.” Szerinte, ha ellátogattak volna előtte legalább Magyarországon néhány uszodába, rájöttek volna, melyek azok a problémák, amelyeket meg kellett volna oldani. Az öltözők nem megfelelő elhelyezése mellett a másik gond a polgármester által „családellenes koncepciónak” nevezett megoldás, hogy nők és férfiak külön bejáraton jutnak be a külön öltözőkbe, így például egy apa a lányával nem tud együtt bemenni. Jó példaként a testvérváros, Székesfehérvár uszodáját említette, ahol szintén egy póló- és egy tanmedence van, viszont egy gombnyomással a két medencét elválasztó falat el lehet távolítani, és összevonva a kettőt, egy olimpiai méretű medence alakul ki. Ezek szerinte a korszerű megoldások. A hiányosságok ellenére mintegy másfél millió lej értékű többletmunkálatot finanszíroz a város, erőterem, szauna készül, illetve úszóversenyekhez szükséges időmérő rendszer, falérzékelővel, kijelzővel. Ugyanakkor a bérbeadandó felületeket is növelik – ezek egyeztetése folyik a beruházást végző Országos Beruházási Társasággal (CNI).
Komoly feladat a fenntartás
A polgármester szerint nem lesz egyszerű az uszoda fenntartása, üzemeltetése. A jegyekből, bérletekből, kereskedelmi felületekből származó bevétel mellett évente legalább 150-200 ezer eurót kell költenie a városnak az uszoda üzemeltetésére – véli Ráduly. A költségek jelentős részét teszi ki a fűtéshez szükséges földgáz ára, de a víz- és villanyfogyasztás is jelentős, mivel légtechnika, vízforgató és más gépek üzemeltetésére van szükség. Ha elkészül a város szélén tervezett biomasszás hőerőmű, akkor segíthet az alacsonyabb árú hőenergia szolgáltatása az uszodának is. Valószínűsíthető, hogy a Csíki Sportegylet üzemelteti a létesítményt, de a polgármester hozzátette, nyitottak magán üzemeltetők irányába is. Időkorlátos belépőjegyekre számíthatnak majd a vendégek, az egy órára szóló jegy 10-15 lej lesz felnőttek számára.
Délelőttönként elsősorban az óvodás korosztályt szeretnék jutányos áron úszni tanítani szakoktatókkal. Ráduly szerint ahhoz, hogy egy uszodának ügyfélköre legyen, azt ki is kell nevelni, az úszás megtanulásához pedig az óvodáskor ideális. Az uszoda átadására néhány hónapon belül kerülhet sor.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!