Fotó: Veres Nándor
Noha sok lépcsőház közös felületeit többen is rendeltetésétől eltérően – például tárolóként – használják, ez nem okoz kibékíthetetlen konfliktusokat a lakók között – vonhattuk le a következtetést a csíkszeredai lakástulajdonosi társulásokkal való beszélgetésünk során.
2016. november 14., 19:382016. november 14., 19:38
Nem nyújtanak szokatlan látványt a kerékpárok, cserepes virágok, szánkók, babakocsik és egyéb tárgyak egy-egy lépcsőházban, általában a szárítókban, a lépcsők alatt, a lépcsőkorlátnak támasztva, a pincelejáratoknál találnak helyet a lakók arra, hogy a naponta használt tárgyaikat ott tárolják, azt, ami már „nem fér a lakásba”.
Puskás Éva, a csíkszeredai Nárcisz lakószövetség ügyintézője elmondta, a rendszerváltás óta intézi a lakástulajdonosi társulás ügyeit, és azóta nem volt nagyobb konfliktus abból, ha a közös felületeket tárolásra használják a lakók. Többnyire virágokat tesznek ki a lépcsőházak fordulóihoz, illetve biciklit tárolnak a korlát mellé lekötve. „Valahol kell tárolják, mindenkinek nincs garázsa, pincéje, de nem veszekedett senki ezért, kivéve egy földszinten lakó idősebb személy, akit zavarnak. Ott egymás mellé több kerékpár is a korláthoz van kötve, mert több a gyermek. A korláthoz kell kössék, mert hiába a kaputelefon, úgyis előfordult, hogy ellopták, még arra is volt példa, hogy az összes lábtörlő eltűnt a lépcsőházból” – osztotta meg az ügyintéző. Mint kiemelte, panaszok más jellegű gondok miatt vannak, például amikor tetőt kellene javítani, akkor a földszinten lakók nem akarnak belepótolni, és fordítva. „Ha egy lépcsőházban együtt lakunk, akkor nem úgy kéne együtt lakni, mint egy család?” – tette fel a kérdést Puskás Éva, hozzátéve, hogy igyekeznek mindig megoldani ezeket a konfliktushelyzeteket.
Kevés a probléma és nincsenek konfliktusaik a Kossuth Lajos utcai 20-36-os számú toronyházakban sem, tudtuk meg Barabás Sánta Judittól, a 20-36-os számú lakószövetség elnökétől. Toronyházak lévén a szárítók a legfelső szinteken vannak a liftházak mellett, ezeket többnyire a felső emeleteken lévők használják leginkább, de nem szárítóként, hanem inkább tárolóként, csak a nagyobb anyagokat, például pokrócokat és hasonlókat terítenek ki a közös felületen a lakók. Ezekben a tömbházakban a lépcsőházak formája lehetővé tette, hogy bizonyos részét két közvetlen szomszéd el tudta különíteni és ajtóval elzárni. Mint a lakástulajdonosi társulás elnöke magyarázta, ezeket a megoldásokat többnyire a 80-as évek elején végezték el a biztonság növelése érdekében, amikor még nem volt kaputelefon a lépcsőházak bejáratánál, de ez nem zavarja a lakókat, nem akadályozza a közlekedést a lépcsőházban. A tárolással is ez a helyzet, nem konfliktusforrás. „Mindenki megoldja magának, van, aki a pincében tartja a biciklijét, van, aki beviszi a lakásába. Konfliktusaink nem voltak” – mondta. Hozzáfűzte, hogy megpróbálnak odafigyelni a rendre. Idén például három lépcsőházban meszeltek, jövőbe kettőt szeretnének kifesteni, és amelyik tömbházat még nem hőszigetelték le, azt szeretnék a következő hőszigetelési programba bekapcsolni.
Szárító-tároló részt alakítottak ki 2012-ben minden emeleten a régi szemétleöntők helyén a Testvériség sugárút 12-es számú tömbház lakói. Deáky Ida, a lakástulajdonosi társulás elnöke elmondta, a félemeletre viszi mindenki a háztartási hulladékot, és onnan önti a szeméttárolóba. „Így maradt meg a közös rész minden emeleten, amit be lehet zárni. Ott tartják az emberek a biciklit, a síléceket, síbakancsot, akár szárítónak is azt használják” – magyarázta. Időközönként előfordul, hogy a lépcsőház alsó részén kötik le a kerékpárokat a lakók, de a bezárás lehetősége megvan az emeleteken, ami jó” – tette hozzá. Ezek a felületek oldották meg a szárítással, tárolással kapcsolatos problémákat. „Persze próbálunk az ellen tenni, hogy mindenféle kacat ne kerüljön oda, vannak, akik virágot tesznek oda, emeletenként közösen megoldják, hogyan használják” – jegyezte meg.
Törvényes háttér
Az idén aktualizált, 2007-ből származó 230-as számú törvény szabályozza a lakástulajdonosi társulások működését és ezen belül a közös felületek használatát is. Közös tulajdonnak számít minden olyan része a társasháznak, amely nem lakás vagy más rendeltetésű helyiség. Ezt a közös felületet harmadik fél használhatja, de csak a lakástulajdonosok többségének, valamint a közvetlenül érintett szomszédok beleegyezésével bérbeadási, használati vagy haszonbérbe adási szerződés alapján. Ugyanakkor nem változtatható meg egy közös felület rendeltetése, és kinézete a lakástulajdonosi társulás jóváhagyása nélkül.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!