Fotó: Pinti Attila
A hóágyú üzemeltetéséhez szükséges vezetékek lefektetésével dolgoznak a Kissomlyó hegyén lévő sípálya üzemeltetői. A helyieket felháborította, hogy tudomásuk nélkül újabb munkálatokat végeznek a hegyen – emiatt a helyi közbirtokosság vezetőségét vonnák felelősségre. Mint kiderült, a közbirtokosságot sem értesítették az ásásról, így ők az üzemeltető részéről a kommunikáció hiányát nehezményezik.
2014. november 18., 18:132014. november 18., 18:13
A tavalyi Kissomlyó-hegyi, megosztó sípályafejlesztést követően vasárnap újabb munkálatokhoz fogtak a sípálya üzemeltetői. Az újabb ásásra figyelmesek lettek a helyi lakosok és a csíksomlyói közbirtokosság tagságának egy része. Nehezményezik, hogy tudomásuk szerint a tavaly kialakított 960 méteres pályára nincs környezetvédelmi engedély, illetve hogy Natura 2000-es terület az, ahol dolgoznak. Mivel úgy gondolják, hogy a közbirtokosság vezetősége nem áll ki érdekeikért – és engedi hogy megváltoztassák a hegy eredeti jellegét –, ezért úgy döntöttek, hogy ők maguk oldják meg ezt a helyzetet.
Egyezség az üzemeltetővel
Első lépésként hétfő este egy megbeszélést hívtak össze, ahol jelen voltak az üzemeltető cég képviselői és az elégedetlen helyiek. Ott ismertették nézeteiket, és megpróbáltak közösen megoldást keresni arra a problémára, hogy a hegyen eszközölt munkálatok miatt a környezet megváltozik. A beszélgetés végére sikerült megállapodniuk abban, hogy a felásott területet a lehető legrövidebb idő alatt begyepesítik, a tavaly kialakított pálya mellett pedig fákat ültetnek. A munkából a helyiek is részt vállalnak.
Engedéllyel dolgoznak
Keddi terepszemlénken a sípálya üzemeltetőjével is találkoztunk, kérdésünkre elmondta, előzőleg egyeztettek a polgármesteri hivatallal, megvannak a szükséges engedélyek, így jelenleg a hóágyú működtetéséhez szükséges vízvezetékeket fektetik le. Megnyugtatta a jelen levő közbirtokossági tagokat, hogy a csövek lefektetését követően visszatemetik a kiásott gödröt, és nem fog semmi látszani belőle. A helyiek tisztában vannak azzal, hogy már nem lehet „visszacsinálni” az eddigi munkálatokat, véleményük szerint a vezetőség megfelelő hozzáállásával viszont meg lehetett volna előzni.
Hiányolt kommunikáció
A helyiek és a közbirtokossági tagság hiányolja az elnökség megfelelő kommunikációját feléjük, úgy gondolják, joguk van tudni, hogy mi történik a hegyen. Ezzel kapcsolatban megkerestük Mátéffy Győzőt, a csíksomlyói közbirtokosság elnökét is, aki elmondta, hivatalosan őket nem tájékoztatták a munkálatokról, csupán vasárnap délben lettek figyelmesek az újabb ásásra. Az elnök a kivitelező részéről hiányolja a kommunikációt, amivel meg lehetett volna előzni a kialakult konfliktushelyzetet.
Átirat a polgármesteri hivatalhoz
Mint kiderült, a közbirtokosság még vasárnap gyűlést hívott össze, ahol az öttagú vezetőtanácsból és a háromtagú ellenőrző bizottságból hatan jelen voltak. Telefonon felkérték a kivitelezőt, hogy azonnal fejezzék be a munkát, és még akkor megfogalmaztak egy átiratot a polgármesteri hivatal felé. Az önkormányzathoz eljuttatott iratban kérik, hogy vizsgálják ki a Kissomlyó hegyén történő földmunka törvényességét, mivel – szerződéses viszonyban állnak ugyan az üzemeltetővel, de – nincs tudomásuk újabb építkezésről. Illetve kérik, hogy amennyiben a szükséges engedélyeket kibocsátották, a közbirtokosságot is értesítsék mint tulajdonost. Jelenleg várják a hivatal válaszát – tudtuk meg az illetékestől.
Keresik a megoldást
Az elöljáró továbbá kifejtette, a tavalyi munkálatokat követően úgy egyeztek meg, hogy a kivitelező saját költségén készíttet egy rehabilitációs tervet, amely a Salvator-kápolna és környékének megóvását szolgálja. Ennek a tervnek az ismertetésére – az összes érintett intézmény vezetőségének jelenlétében – a múlt heti egyeztetések értelmében szerdán kerül sor. Emiatt sem érti, hogy miért nem jelezték korábban, mondjuk az egyeztetések során az újabb munkálatokat. A történtek ellenére gondolkodnak a mindenki számára előnyös megoldáson, fontolgatják, hogy a Kissomlyó hegyéről a Nagysomlyó hegyére költöztessék a sípályát. Amennyiben azonban a terület bérlői nem tartják be a megegyezéseket, nem kizárt, hogy szerződést bontanak – vázolta a legrosszabb lehetőséget Mátéffy.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!