Nehézkes az ügyintézés

Nem éppen zökkenőmentes az egységes állattenyésztési támogatás kéréseinek leadása. A gazdák egy része rendezetlen iratokkal keresi fel a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséget (APIA), ami igencsak megnehezíti az ügyintézést. Emellett ez utóbbi intézménynek sem volt elég ideje arra, hogy felkészüljön az új rendszerre. Az igénylési periódust meghosszabbították.

Rédai Botond

2014. május 29., 19:202014. május 29., 19:20

Ez az első alkalom, hogy egy leadási időszakban, egy kérelemben igényelhetők az eddig négy alkalommal külön-külön kért állattenyésztési támogatások: a hegyvidéki hátrányos helyzetű, juh, illetve szarvasmarha (beleértve a bivalyt, húsmarhát és fejőstehenet), valamint az állami szarvasmarha, illetve juh és kecske utáni támogatások. Az igényléseket május 12-től veszi át a megyei APIA, előzetesen ezt május végéig tehették volna meg, szakminisztériumi rendelettel azonban június 20-ig meghosszabbították a határidőt. Mint kiderült, hozzávetőlegesen 11 ezer állattenyésztőt várnak, hogy letegye iratcsomóit, csütörtökig azonban ennek kevesebb mint fele, azaz 4500 gazda élt a lehetőséggel.

Felkészületlenek a gazdák

„Nehéz ennyi idő után komolyabb elemzést végezni. Annyit viszont el tudok mondani, a gazda szempontjából nehezebb az ügyintézés” – osztotta meg az eddigi tapasztalatokat Haschi András. A Hargita megyei APIA igazgatója szerint a gazdák számára pozitívum, hogy az eddigiekhez képest csak egyszer kell a kérelemleadással bajlódni, viszont problémát jelent számukra, hogy komplexebb ügycsomót kell összeállítani, melynek során sokan igen nagy nehézségekbe ütköznek. „A gazdák egy részének nehézséget okoz egyszerre kiválasztani, hogy állatállományából melyik jószág milyen támogatási formába fér bele. Ez egy komplex támogatás, ami sokat nehezít az ügyintézésen” – magyarázta az elöljáró. Elmondása szerint a legnagyobb probléma az, hogy a gazdák egy részének nincs átfogó és áttekinthető állatnyilvántartása.

Az alkalmazottak kell összerakják a dokumentációt

„Ez az egész a mi dolgunkat is megnehezíti. Vannak ugyanis olyan gazdák, akik bejönnek hozzánk, leteszik a sok papírt az asztalra, és mi kell számukra kiválogassuk, hogy melyik állat hová fér bele” – folytatta Haschi. Elmondása szerint ha néhány állatról van szó, akkor ez nem jelent gondot, de nagyobb létszámnál komoly fejtörést okoz az alkalmazottak számára. „A nagygazdák ezen a téren jól állnak, a gond inkább az úgynevezett közepes állattenyésztőkkel van” – jelentette ki az igazgató.

Kezeljék külön a két támogatást

A megyei APIA vezetője szerint alapjában véve nem rossz gondolat, hogy egyszerre tegyék le a gazdák a kérelmeket az állattenyésztési támogatásra. A baj az, hogy senkinek nem hagytak felkészülési időt, egyik napról a másikra született meg a döntés, hogy ezt így kell kivitelezni. Gondot jelentett az is, hogy az elmúlt egy hónap egybeesett a területalapú támogatások igénylési időszakával, így az APIA-nál sorok alakultak ki emiatt.

„Nem örvendenék annak, ha a jövőre nézve a területalapú és egységes állattenyésztési támogatás kéréseinek leadási periódusa egymást fedné. Ezzel végképp összezavarnánk az embereket. Az a véleményem, hogy a földet és az állatot ne keverjük” – említette Haschi. Meglátása szerint megfelelőbb lenne, ha egymást követné a két igénylési időszak, így áttekinthetőbb lenne az egész folyamat.

Kevés a változás a feltétek között

Mint arról már beszámoltunk, a támogatások igénylésének feltételei ugyanazok, mint tavaly, a kért iratok is csak nagyon kis mértékben változtak. Újdonságként hat, hogy a gazdáknak be kell mutatniuk az általuk kitöltött, az állatállományra vonatkozó gazdasági regisztert. Ennek többek között tartalmaznia kell az állatok azonosítására vonatkozó adatokat (ilyen például a fülszám, faj, fajta, nem és születési dátum), a jószágok gazdaságba lépésének időpontját és módját, esetenként, hogy melyik farmról származnak, illetve ugyancsak esetenként, hogy azok mikor hagyták el a gazdaságot és milyen módon. Az állatorvos által kiállított, a gazdaságban található állatok összesítése nem helyettesíti a regisztert, nem is fogadják el az APIA-nál.

Szintén fontos információ, hogy a juhtartók esetében a gazdáktól már nem kérik az állatok azonosságát tartalmazó F1 nyomtatvány másolatát a gazdaságban született és támogatásra javasolt állatokról, illetve az F2 nyomtatvány másolatát a más gazdaságokból származó állatok azonosságáról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Új sportbázist avattak Borszéken

Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.

Új sportbázist avattak Borszéken
Új sportbázist avattak Borszéken
2025. május 14., szerda

Új sportbázist avattak Borszéken

2025. május 13., kedd

Vasárnap óta keresik eredménytelenül a Marosban eltűnt férfit

Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.

Vasárnap óta keresik eredménytelenül a Marosban eltűnt férfit
2025. május 13., kedd

Jubilál az Erőss Zsolt teljesítménytúra

Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.

Jubilál az Erőss Zsolt teljesítménytúra
2025. május 13., kedd

Nem lesz áram néhány gyergyószentmiklósi utcában

Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.

Nem lesz áram néhány gyergyószentmiklósi utcában
2025. május 12., hétfő

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson

Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson
Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson
2025. május 12., hétfő

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson

2025. május 11., vasárnap

Osztják a fűtéstámogatást Gyergyószentmiklóson

Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.

Osztják a fűtéstámogatást Gyergyószentmiklóson
2025. május 10., szombat

Jótékonysági nap Ilonáért, a ritka betegséggel küzdő kislányért

Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.

Jótékonysági nap Ilonáért, a ritka betegséggel küzdő kislányért
2025. május 10., szombat

Újra táncra perdül a vidék – néptánctalálkozó Gyergyóremetén

Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.

Újra táncra perdül a vidék – néptánctalálkozó Gyergyóremetén
2025. május 09., péntek

A végéhez közelít két fontos községi út modernizálása Gyergyócsomafalván

Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.

A végéhez közelít két fontos községi út modernizálása Gyergyócsomafalván
2025. május 07., szerda

Fiataloknak szóló előadás a felelősségről és bűnmegelőzésről – Dr. Budai István tábornok Gyergyóban

Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.

Fiataloknak szóló előadás a felelősségről és bűnmegelőzésről – Dr. Budai István tábornok Gyergyóban