Fotó: Veres Nándor
Lasszóval sem tudnak új gazdát, illetve bérlőt fogni a csíkszeredai sétálóutcai eladó vagy kiadó házakra. A kocsmák és egyéb kereskedelmi egységek egy része bezár vagy elköltözik a Petőfi utcából.
2015. január 28., 12:192015. január 28., 12:19
2015. január 28., 12:552015. január 28., 12:55
Jelenleg a több mint ötven Petőfi utcai és környékbeli épületből nyolcra keresnek új gazdát vagy új bérlőt a tulajdonosok. Kiadásnál átlagban négyzetméterenként 5 és 9 euró közötti összeget kérnek. Eladásra a megkérdezettek 300-450 euróért kínálják az ingatlanok négyzetméterét.
A csíkszeredai önkormányzat uniós pályázati pénzből újíttatta fel a városközpontot és azon belül a Petőfi Sándor utcát. A munkálatokat 2013 nyarán fejezték be, ám hiába kapott teljesen új formát a sétálóutca – új lámpaoszlopokkal, virágokkal, padokkal és modern járólapokkal –, a járókelők egyrészt elhanyagolt épületekbe vagy bezárt, nem működő kereskedelmi egységekbe „botlanak”, másrészt az épületekre kihelyezett „Eladó”, „Kiadó” felirat látványa sem ritka ezen a központi városrészen.
A sétálóutca déli – „felső” – felében található saroképületre, a Petőfi Sándor 43. szám alatti ingatlanra tavaly október óta keresnek bérlőket. „Sosem volt csak egy bérlőnk ebben a házban, mindig többen bérelték. Működött már benne élelmiszerbolt, illetve kocsma a földszintjén és az emeletén is. Most gyógytorna- és pszichológiai kabinet kapott benne helyet” – sorolta Tankó Emőke ingatlanfelelős. Mint magyarázta, az egyik bárt azért kellett bezárnia a működtetőnek, mert a játékgépekre megemelt adót vetett ki az állam, ezért már nem érte meg neki fenntartani a helyet.
A sétálóutcán lefelé haladva egy újabb épület oldalán hirdetik, hogy kiadó. A 29. szám alatti ingatlan egyik felében működött fehérnemű szaküzlet a város más pontjára kényszerült költözni. Mint kiderült, azért, mert magasnak tartották a bérleti díjat. „Két hónapja függesztettük ki a házra, hogy kiadó, más helyen nem hirdettük meg. Érdeklődő volt bőven, de azt tapasztaltuk, hogy sokallják a bért” – válaszolta megkeresésünkre az épület tulajdonosának megbízottja.
Az ugyanabban a házban lévő Paris Bistro pizzázót és bárt is bezárták. Ajtaján az áll, hogy szabadság miatt augusztusig zárva. A megbízott tájékoztatása szerint ez a felület is kiadó, a túl sok adó és járulék miatt a bár működtetőjének nem érte meg fenntartani. „Az az igazság, hogy eladnánk a házat, ha lenne rá vevő” – summázta a megbízott.
Ugyancsak a sétálóutcában található a tíz évvel ezelőtt megnyitott Csíki Panzió, amelyet október óta zárva tart a tulajdonosa a magas fűtésköltségek miatt. Feltehetően tavasszal újra megnyitja a vendégek előtt. Ezt a házat három éve hirdetik, hogy eladnák vagy kiadnák, de csak teljes egészében.
„Jelenlegi gazdasági helyzetében Csíkszereda nem bír meg két kereskedelmi zónát: a Petőfi utcát és a Kossuth Lajos utcát. Előbbi hátránya, hogy nem halad át rajta autós forgalom, ezért többen a Kossuth Lajos utcát választják irodájuk, esetleg üzletük helyszínéül” – véli Nemes Zoltán Csíkszeredában élő ingatlanszakértő. Egyébként több, magát csíkszeredaiként hirdető ingatlanirodára is rákerestünk, de a megadott telefonszámok többsége nem működött.
A teljes írás a Csíki Hírlap 2015. január 28-án, szerdán megjelent lapszámában olvasható.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!