Nyílt napot tart szombaton a csíkszeredai Heineken sörgyár. A negyven éves fennállás alkalmából a látogatók előtt megnyitják a kapukat, bárki megtekintheti a sörgyártás folyamatait. A sajtó képviselői számára pénteken tartottak bemutatót.
2014. november 07., 16:402014. november 07., 16:40
2014. november 07., 23:192014. november 07., 23:19
„Büszkék vagyunk arra, hogy negyven éve itt vagyunk a helyi közösségben, támogatjuk és a közösség része lehetünk” – mondta Szabó István, a csíkszeredai Heineken sörgyár igazgatója. A sajtó képviselői számára ebből az alkalomból röviden bemutatták a sörgyár történetét, majd a létesítményt körbejárva a sörgyártás technológiai folyamatait ismertették. Az üzemen Zakariás Katalin sörfőző mester kalauzolt végig.
Hét lépés a sörfőzésben
„A sör termeléséhez négy természetes alapanyagot használunk fel: malátát, komlót, élesztőt és vizet” – magyarázta a szakember. Hozzátette a sörgyártás hét lépésben történik, először megőrlik a malátát, majd meleg vízzel keverik össze, ezután a cefrézés következik, miután ezt leszűrik, a malátalevet megfőzik komlóval. „A komló fontos az íz, az aroma, a keserűség, de a tartósság szempontjából is” – tudtuk meg. Miután megfőzték a malátalevet a komlóval ülepítik, lehűtik, és sörtől függően 7-9 napon át erjesztik. „A végső folyamat az ászokolás, majd töltés. Az összes folyamat sörtől függően 14-25 napig tart” – mutatott rá Zakariás.
2003 óta a Heineken tagja
A csíkszeredai sörgyár 2003-ban vált a Heineken Csoport tagjává. Kezdetben a gyár gyártási kapacitása évi 225 ezer hektoliter volt, jelenleg meghaladja a 2 millió hektolitert. Összesen öt palackozó vonallal és két főzési vonallal rendelkezik. A csíkszeredai gyárban jelenleg 180 személy dolgozik.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
szóljon hozzá!