Nyílt napot tart szombaton a csíkszeredai Heineken sörgyár. A negyven éves fennállás alkalmából a látogatók előtt megnyitják a kapukat, bárki megtekintheti a sörgyártás folyamatait. A sajtó képviselői számára pénteken tartottak bemutatót.
2014. november 07., 16:402014. november 07., 16:40
2014. november 07., 23:192014. november 07., 23:19
„Büszkék vagyunk arra, hogy negyven éve itt vagyunk a helyi közösségben, támogatjuk és a közösség része lehetünk” – mondta Szabó István, a csíkszeredai Heineken sörgyár igazgatója. A sajtó képviselői számára ebből az alkalomból röviden bemutatták a sörgyár történetét, majd a létesítményt körbejárva a sörgyártás technológiai folyamatait ismertették. Az üzemen Zakariás Katalin sörfőző mester kalauzolt végig.
Hét lépés a sörfőzésben
„A sör termeléséhez négy természetes alapanyagot használunk fel: malátát, komlót, élesztőt és vizet” – magyarázta a szakember. Hozzátette a sörgyártás hét lépésben történik, először megőrlik a malátát, majd meleg vízzel keverik össze, ezután a cefrézés következik, miután ezt leszűrik, a malátalevet megfőzik komlóval. „A komló fontos az íz, az aroma, a keserűség, de a tartósság szempontjából is” – tudtuk meg. Miután megfőzték a malátalevet a komlóval ülepítik, lehűtik, és sörtől függően 7-9 napon át erjesztik. „A végső folyamat az ászokolás, majd töltés. Az összes folyamat sörtől függően 14-25 napig tart” – mutatott rá Zakariás.
2003 óta a Heineken tagja
A csíkszeredai sörgyár 2003-ban vált a Heineken Csoport tagjává. Kezdetben a gyár gyártási kapacitása évi 225 ezer hektoliter volt, jelenleg meghaladja a 2 millió hektolitert. Összesen öt palackozó vonallal és két főzési vonallal rendelkezik. A csíkszeredai gyárban jelenleg 180 személy dolgozik.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!