Fotó: Veres Nándor
Amíg a hatéves Hunika – aki Szentsimonban, egy rozsdás, víz és áram nélküli barakkban él – mosolyogva mutatta játékait, addig nagyszülei könnyezve meséltek jelenlegi nehéz helyzetükről. Hogy a gyermeknek ne kelljen tovább nélkülöznie, azon gondolkodnak, hogy gyermekotthonba adják.
2013. december 09., 19:552013. december 09., 19:55
2013. december 09., 20:082013. december 09., 20:08
Egy fémbarakkban, nehéz körülmények között él a simoni fiúcska. Kevés keresgélés után sikerült megtalálni az Állomás utcában lakó hatéves Gábor Hunort, akit születése óta nagyszülei – Simon Mária és Gábor Dezső – nevelnek. Megérkezésünkkor az ajtót nyitó nagymama barátságosan hívott be a nem nagyobb mint 2X5 méteres barakba, és kért elnézést a benti állapotért.
A kis helyiségben az ágy mellett mosztos kályha van, amibe az éjszakai négy óra tüzelést követően másnap még nem gyújtottak be. A kályhával szemben a fotelen üldögélt a nagyapa. Mellette szorosan Hunika, aki vastagon felöltözve, téli kabátban, sapkában mondta, nem szokott fázni, még éjszaka sem, mert a nagyszülők melegen tartják, ugyanis kettőjük között alszik középen.
Állandó jövedelmük 42 lej
A nagyszülők könnyes szemmel mesélték el, hogy hat éve nevelik unokájukat, akit lányuk három hetesen hagyott náluk. Habár Hunika édesanyja a szomszéd faluban él élettársával, soha nem érdeklődik fia iránt. Jelenlegi állandó jövedelmük a 42 lejes gyermekpénz. A nagyapa tavalyig pásztorkodással foglalkozott, idén azonban már nem tudta elvállalni a falu teheneinek őrzését, mivel egészségügyi problémái miatt nem bírja a gyaloglást. A nagymama, amikor csak teheti, szőnyegmosást vállal a falubelieknél, hogy biztosítani tudja a mindennapi betevőt. „Sokszor a víz rá volt fagyva a ruhámra, de úgy is mostam a szőnyeget a patakban.”
Ajándékok a szomszédoktól
A lassan iskoláskorú gyermek mosolyogva mesélte el, hogy amióta nem hajtják a csordát, azóta otthon van, esetenként átmegy a szomszédokhoz, vagy játszik az ajándékba kapott játékaival. A szomszédok kedvelik a fiút, rendszeresen megajándékozzák őt. Mikulásra három szomszédtól is kapott az édességek mellett cipőt, sapkát, kabátot is – részletezte csillogó szemmel Hunika.
„Istenben bízunk csak” - vallotta be az asszony, miközben arról beszélt, hogy a jó Isten segítségével mindennap van, mit enniük. Hozzátette, kész csoda, hogy a télen hideg, nyáron viszont forró barakkban a gyermek még eddig egyszer sem betegedett meg.
Jobb körülményeket akarnak a fiúnak
Unokájukat nagyon szeretik, de belátták, hogy ilyen körülmények között – ahol ők már húsz éve élnek, miután a rokonaik kisemmizték őket – egy gyermeket nem lehet felnevelni. Ezért azon gondolkodnak, hogy beadják a tusnádfürdői Szent László gyermekvédelmi központba. Azért épp oda, mert közel van, és nem akarják, hogy messze elkerüljön tőlük a fiú – számolt be elgondolásukról a nagyapa.
„Ügyes gyermek Hunika, sajnálom is, mert étel nélkül jobban lehet ülni, mint hidegben” – osztotta meg véleményét Molnár Sándor, akihez gyakran bejár a szomszéd fiúcska. Azt is kifejtette, hogy közlékeny gyermek, de biztosan hiányzik neki, hogy közösségben legyen, gyermekekkel játsszon.
Jelezni kell a problémát
Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője kérdésünkre kifejtette, bárki – szomszéd, rokon, polgármesteri hivatal dolgozója – jelezheti feléjük, ha nem megfelelő körülmények között élő gyermekről tud. A hivatalos eljárást – szakemberek felmérését, polgármesteri hivatal esettanulmányát – követően, ha nincs más megoldás, a gyermek nevelőszülőkhöz vagy gyermekotthonba kerül. Az igazgatóság célja, hogy – ha egy mód van rá – a gyermekek saját családjukban nevelkedhessenek. Abban az esetben, ha ott nem maradhatnak, akkor is megpróbálják a családjukhoz közel elhelyezni őket, hogy tarthassák a kapcsolatot szüleikkel – hangsúlyozta az igazgató.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!