Fotó: Kristó Róbert
Először kissé félve léptek a homokra, kavicsra, téglára, gallyakra, kövekre a csíkszentmártoni mezítlábas parkot a szerdai avató után elsőként kipróbáló gyerekek, az ösvények végére érve azonban már majd mindenik odarikkantotta a várakozó szülőknek, hogy „még egyszer megyek”.
2012. augusztus 01., 15:442012. augusztus 01., 15:44
2012. augusztus 01., 18:592012. augusztus 01., 18:59
Felavatták szerdán a csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központ kertjében kialakított mezítlábas parkot. A főként a lúdtalpas gyerekek számára készült, de bárki által ingyenesen igénybe vehető parkot a központ munkatársainak kezdeményezése nyomán az ott dolgozók kétkezi munkájával, önkéntesek segítségével és támogatók bevonásával hozták létre. A parkban különböző járófelületeket alakítottak ki összefüggő ágyásokban, így egy olyan sétány jött létre, amelyen homokon, kavicson, éles és lapos köveken, szikladarabokon, fenyőgallyakon és tobozokon, füvön, fűrészporon, gömbfákon, lépcsőzetesen felállított rönkökön, vízen halad át a sétáló.
Sógor Enikő, a Korai Fejlesztő Központ és az intézmény támogatására létrehozott Prosperitas Vitae Egyesület vezetője a mezítlábas park szerda reggel lezajlott avatóünnepségén elmondta, a park ötlete azután merült fel, hogy kiderült, a központba járó gyerekek hetven százaléka lúdtalpas vagy tartásbeli problémákkal küzd. „A parkban kialakított váltakozó felületeken való járás javítja a tartást, a lúdtalpat és stimulálja az idegrendszert” – hangsúlyozta a jótékony hatást a központ vezetője. Elmondta, a központ munkatársai gyűjtöttek számos anyagot, például követ a sétányokhoz, de kaptak fát és egyéb anyagokat a megyei kórháztól és a csíkszentmártoni önkormányzattól is. Segítettek önkéntesek is a munkában és cégektől, illetve a megyei és helyi önkormányzatoktól is részesültek támogatásban.
„Nagy álmunk valósult meg” – mondta Sógor Enikő, aki úgy véli, a park megvalósítása szép példája annak, hogy ha van egy jó civil kezdeményezés, amit az önkormányzat és a politikum is felvállal, akkor annak szép eredményei lehetnek. A megvalósításhoz gratulált a központ munkatársainak Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, aki szerint a park létrehozásából is látszik, hogy nem mindig a pénz a legfontosabb tényező, és úgy vélte, példaértékű az összefogás és együttműködés, amely nyomán megvalósult a park. Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere azt mondta, örül annak, hogy végre élet van a központban, amelynek létrehozása oly sokáig húzódott, és úgy vélte, Erdély-, illetve Románia-szerte is hiánypótló tevékenység zajlik itt. Az adminisztratív szempontból a kórházhoz tartozó központ tevékenységét méltatta Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere is, mint mondta, mindig pozitív energiával feltöltődve távozik tőlük.
A rövid ünnepi beszédek után egy kisfiú és egy – a sétányok kialakításában sokat segédkező – nagyobb fiú vágta el a szalagot a park bejáratánál, majd Sógor Enikő felszólítását követve a jelenlévők, a központ munkatársai és családtagjaik, a központba járó gyerekek és szüleik, a kíváncsiskodók és a tisztségviselők mind kipróbálták a sétányokat.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!