Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai hajléktalanok pontos száma nem ismert, az elhagyott épületekben vagy az utcán élnek. Többek között a vasútállomás várótermében, illetve a járóbeteg-rendelő (poliklinika) folyosóin tengődnek, egyesek a Gyopár sportszállóként ismert régi ingatlanban húzódnak meg.
2015. január 09., 11:032015. január 09., 11:03
2015. január 09., 11:042015. január 09., 11:04
A csíkszeredai önkormányzat által működtetett hajléktalanszállóba, amióta meglehetősen fagyosakká váltak az éjszakák, két, utcán tengődő hajléktalan kért bebocsátást éjszakára. Csütörtökön éjjel a csendőrök szállítottak be egy otthontalant a csíkszeredai vasútállomásról, egy férfi pedig halálra fagyott a város Suta felőli részén.
Antal Teréztől, a szálló közvetlen szomszédságában működő szociális konyha vezetőjétől megtudtuk, tavalyhoz képest sokkal kevesebb otthontalant kellett elszállásolniuk ezen a télen. Feltételezte, ez azért van, mert máshol találtak menedéket: többek között a valamikori Gyopár szálló épületében vertek tanyát, ezért nem mentek a szálló melegedőjébe. „Felbecsülni sem tudjuk, hányan élhetnek az utcán, közülük sokan nem is csíkszeredaiak, hanem más településről jönnek a városba” – véli Antal Teréz. A hajléktalanszállónak húsz állandó lakója van, de köztük is akadnak olyanok, akik csak éjszakára veszik igénybe a szállást, illetve ebédelni járnak vissza a konyhára.
Fűtőtestnek dőlve mélyen aludt két otthontalan, kettő pedig szintén a fűtőtest közelében melegedve bámult ki az ablakon – megszokott kép a csíkszeredai vasútállomás várótermében. „Általában mi négyen melegedünk itt” – válaszolta érdeklődésünkre közülük az egyik. Mint később kiderült, a gyimesközéploki születésű, hatvanhét éves Tankó Béni bácsi már több mint hét éve él a vasútállomáson. „A kis nyugdíjamból élek, és abból, hogy besegítek a közvécé takarításába” – mondta. Az emberek is néha megszánják és adnak nekik némi szendvicset vagy más harapnivalót. Ha nagyon hideg az éjszaka, akkor bekérezkednek a hajléktalanszállóra, egyébként az állomás vécéjénél alszik féllábú társával együtt. Ettől a mozgássérült hajléktalan férfitól megtudtuk, Jászvásárról került Csíkszeredába immáron négy éve. „Csak havi 230 lejből élek” – mondta.
Nemcsak a vasútállomás, a távolsági buszmegálló vagy a régi, elhagyott ipari épületek váltak ideiglenes otthonaivá a hajléktalanoknak, hanem a csíkszeredai poliklinika is. Ott jártunkkor az intézmény első emeleti folyosóján a földön feküdt ittasan egy hajléktalan. Az egyik ott dolgozó elmondta, általában naphosszat ott üldögél és folyóiratokat olvas, „egyébként értelmes ember” – jellemezte.
Régebben a piaccsarnok lépcsőfordulójában is szívesen melegedtek, vagy a régi tervező hivatal épületében tartózkodtak hajléktalanok, de most már máshol kerestek maguknak menedéket. Arról már korábban beszámoltunk, hogy a régi Gyopár szállóba, a Testvériség sugárúti ingatlanba költöztek be páran, ahol felgyújtották a parkettát. A lángok elharapóztak, olyannyira, hogy végül a tűzoltóknak kellett eloltaniuk a tüzet. Arra a kérdésre, hogy miért nem az önkormányzati hajléktalanszállót veszik igénybe a hajléktalanok, Antal Teréz, a szociális konyha vezetője azt válaszolta, többnyire az alkoholtilalom miatt választják a Gyopár szállót a rászorulók, ugyanis intézményükben csak szigorú szabályok betartásával lehet lakni. „Láttam az egyik otthontalant az utcán, amint issza a gyógyszeszt, erre nincsenek szavak” – jegyezte meg Antal.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!