Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai hajléktalanok pontos száma nem ismert, az elhagyott épületekben vagy az utcán élnek. Többek között a vasútállomás várótermében, illetve a járóbeteg-rendelő (poliklinika) folyosóin tengődnek, egyesek a Gyopár sportszállóként ismert régi ingatlanban húzódnak meg.
2015. január 09., 11:032015. január 09., 11:03
2015. január 09., 11:042015. január 09., 11:04
A csíkszeredai önkormányzat által működtetett hajléktalanszállóba, amióta meglehetősen fagyosakká váltak az éjszakák, két, utcán tengődő hajléktalan kért bebocsátást éjszakára. Csütörtökön éjjel a csendőrök szállítottak be egy otthontalant a csíkszeredai vasútállomásról, egy férfi pedig halálra fagyott a város Suta felőli részén.
Antal Teréztől, a szálló közvetlen szomszédságában működő szociális konyha vezetőjétől megtudtuk, tavalyhoz képest sokkal kevesebb otthontalant kellett elszállásolniuk ezen a télen. Feltételezte, ez azért van, mert máshol találtak menedéket: többek között a valamikori Gyopár szálló épületében vertek tanyát, ezért nem mentek a szálló melegedőjébe. „Felbecsülni sem tudjuk, hányan élhetnek az utcán, közülük sokan nem is csíkszeredaiak, hanem más településről jönnek a városba” – véli Antal Teréz. A hajléktalanszállónak húsz állandó lakója van, de köztük is akadnak olyanok, akik csak éjszakára veszik igénybe a szállást, illetve ebédelni járnak vissza a konyhára.
Fűtőtestnek dőlve mélyen aludt két otthontalan, kettő pedig szintén a fűtőtest közelében melegedve bámult ki az ablakon – megszokott kép a csíkszeredai vasútállomás várótermében. „Általában mi négyen melegedünk itt” – válaszolta érdeklődésünkre közülük az egyik. Mint később kiderült, a gyimesközéploki születésű, hatvanhét éves Tankó Béni bácsi már több mint hét éve él a vasútállomáson. „A kis nyugdíjamból élek, és abból, hogy besegítek a közvécé takarításába” – mondta. Az emberek is néha megszánják és adnak nekik némi szendvicset vagy más harapnivalót. Ha nagyon hideg az éjszaka, akkor bekérezkednek a hajléktalanszállóra, egyébként az állomás vécéjénél alszik féllábú társával együtt. Ettől a mozgássérült hajléktalan férfitól megtudtuk, Jászvásárról került Csíkszeredába immáron négy éve. „Csak havi 230 lejből élek” – mondta.
Nemcsak a vasútállomás, a távolsági buszmegálló vagy a régi, elhagyott ipari épületek váltak ideiglenes otthonaivá a hajléktalanoknak, hanem a csíkszeredai poliklinika is. Ott jártunkkor az intézmény első emeleti folyosóján a földön feküdt ittasan egy hajléktalan. Az egyik ott dolgozó elmondta, általában naphosszat ott üldögél és folyóiratokat olvas, „egyébként értelmes ember” – jellemezte.
Régebben a piaccsarnok lépcsőfordulójában is szívesen melegedtek, vagy a régi tervező hivatal épületében tartózkodtak hajléktalanok, de most már máshol kerestek maguknak menedéket. Arról már korábban beszámoltunk, hogy a régi Gyopár szállóba, a Testvériség sugárúti ingatlanba költöztek be páran, ahol felgyújtották a parkettát. A lángok elharapóztak, olyannyira, hogy végül a tűzoltóknak kellett eloltaniuk a tüzet. Arra a kérdésre, hogy miért nem az önkormányzati hajléktalanszállót veszik igénybe a hajléktalanok, Antal Teréz, a szociális konyha vezetője azt válaszolta, többnyire az alkoholtilalom miatt választják a Gyopár szállót a rászorulók, ugyanis intézményükben csak szigorú szabályok betartásával lehet lakni. „Láttam az egyik otthontalant az utcán, amint issza a gyógyszeszt, erre nincsenek szavak” – jegyezte meg Antal.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!