Fotó: Kristó Róbert
A megújult iskolát mindenkinek kötelessége védeni, megőrizni, ugyanakkor az elért színvonaleredmények is felelősséget jelentenek – hívta fel a figyelmet a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium hétfői tanévnyitóján Varga László igazgató.
2012. szeptember 17., 15:262012. szeptember 17., 15:26
2012. szeptember 17., 15:322012. szeptember 17., 15:32
A diákokat, tanárokat és szülőket Juhász András Réka igazgatóhelyettes köszöntötte, aki örömét fejezte ki, hogy megújult a gimnázium épülete, hozzátéve, nemcsak a forma, hanem a tartalom is fontos, és arra biztatta a diákokat, hogy ebben a tanévben is arra fektessék a hangsúlyt, ami a legfontosabb, a tanulásra, a becsületes munkára. „Az iskola szebb lett, mint ahogy elképzeltük” – jelentette ki Varga László, a gimnázium igazgatója, aki szerint mindenki kötelessége, hogy óvja, védje, megőrizze ezt a kincset.
Az igazgató fontosnak tartotta kiemelni, hogy a Márton Áron Gimnázium felértékelődött az elért eredmények tükrében, megnőtt iránta a figyelem, az érdeklődés, és ezt örömmel nyugtázzák.
„Az elért eredményeket egyre inkább méltányolja a közvélemény, és ez felelősséggel tölt el bennünket” – mondta Varga. Megjegyezte, az elvárások óriásiak, a hatalmas tananyagot nehéz átvenni, megérteni, ehhez pedig módszeres munkára, erőfeszítésre, időbeosztásra, rendre, fegyelemre van szükség, de jó emberi kapcsolatokra is a tanárok, diákok és a szülők között, elfogadásra, bizalomra, megértésre, hogy meg tudják oldani a konfliktusokat.
Első alkalommal osztották ki a Csíkszereda egykori polgármesteréről, Újfalusi Jenőről elnevezett díjat, amelyet az unoka, Újfalusi László alapított. Az oklevélből és pénzjutalomból álló elismerést minden évben az iskola azon diákja kaphatja meg, aki a fizikai vagy a számítástechnikai ismeretek alkalmazásában ért el sikereket versenyeken, pályázatokon, projektek keretében vagy tudományos diákköri konferenciákon.
A díjat most Nagy Tamás kapta, aki idén végzett a XII. E matematika-informatika osztályban, és jelenleg már a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai karának hallgatója. A tanévnyitó után a gimnázium diákjai és tanárai a csíksomlyói kegytemplomban Veni Sancte-szentmisén vettek részt.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!