Fotó: Veres Nándor
Noha még alig kezdődött el az ősz, a vadkárok száma már meghaladta a tavalyi egész éves vadkáreset számát Hargita megyében. A károk értéke százezres nagyságrendű, de pontosan fel sem lehet mérni, ugyanis ezek mintegy negyedét be sem jelentik a gazdák.
2014. szeptember 09., 15:442014. szeptember 09., 15:44
Augusztusban ugyan kissé visszaesett, de szeptemberre, a kukorica érésére jelentősen megugrott a vadkárok száma Hargita megyében. Idén olyan gyakoriak voltak az ilyen jellegű károk, hogy számuk mostanra meghaladta a tavalyi, egész éves adatokat. Múlt évben összesen 147 vadkárról kaptak bejelentést, idén már most több mint száznegyvenről, voltaképpen túllépte a károk száma a tavalyiakét – mondta el Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője.
Hasonlókról számolt be portálunknak a napokban Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője is, elmondva, hogy nagyon sok, az elmúlt években tapasztaltnál több panaszt kapnak a gazdáktól a vadkárokkal kapcsolatban, és a károsultak arról számoltak be, hogy a vadak már a településközeli termőföldekre is egyre gyakrabban bemerészkednek.
A károk negyedét nem jelentik
Domokos László József azt közölte, hogy a kukoricásokban a medvék, szarvasok és vaddisznók egyaránt garázdálkodnak, de utóbbiak a burgonyát is megdézsmálják, a medvék pedig haszonállatokat ölnek, a településekre is bejárnak élelemért. A vadkárok értékéről az ügynökség igazgatója nem tudott pontos adatokat mondani, ugyanis nem készült ilyen összesítés, de százezres nagyságrendűre becsülte.
Nem szoktak pontos összesítést készíteni, ugyanis ők a bejelentéseket, illetve a kárfelmérések adatait továbbítják a regionális vadászati és erdészeti felügyelőségnek – mondta az ügynökség vezetője. Azt is közölte ugyanakkor, hogy az összes kár értékét nem is lehetne felmérni, ugyanis a károsult gazdáknak körülbelül negyede be sem jelenti a vadkárokat.
Megváltozott a viselkedésük
A jelenséggel kapcsolatban Domokos László József azt is kifejtette, hogy a vadak, különösen a medvék, teljesen hozzászoktak a civilizációs környezethez, és teljesen megváltozik a viselkedésük, amikor bemennek a településekre, nem vadakként viselkednek: miközben az erdőben félnek az embertől, a településeken nem, a lámpafényektől sem riadnak meg, nehezebb elriasztani is őket.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!