Fotó: Veres Nándor
Megszűnt ugyan április 1-jétől a Romániában 2007-től működő uniós tejkvótarendszer, de a tejkvótával rendelkező gazdák idén még le kell jelentsék 2014-15-ös évi tejtermelésüket. Amíg a gazdák úgy vélik, hogy a tejkvótarendszer megszűnését követően elárasztja a piacot az olcsó külföldi tej – ez pedig ellehetetleníti a kistermelőket –, addig a mezőgazdasági miniszter a tej áruforgalmi adójának lehetséges csökkentésében az ágazat fellendülését látja.
2015. április 01., 19:012015. április 01., 19:01
Az előző évek gyakorlatához hasonlóan május 14-ig várják a szabadeladási tejkvótával rendelkező megyei gazdákat az APIA tejkvótairodájába az általuk termelt tejmennyiségekről való nyilatkozás végett – tudtuk meg az említett iroda munkatársaitól. Az ehhez szükséges nyilatkozatok kézbesítése még nem kezdődött el, de már dolgoznak a nyomtatványok összeállításán. Az előző évekhez hasonlóan idén is a polgármesteri hivatalokhoz, szarvasmarhatartó-egyesületekhez, kapcsolattartó személyekhez küldik a kitöltendő nyilatkozatokat, akik eljuttatják a termelőkhöz. Ez alól csak a csíkszeredai, székelyudvarhelyi, gyergyószentmiklósi és maroshévízi gazdák képeznek kivételt, akik levélben kapják meg a nyilatkozatokat. Amint átvehetők lesznek a formanyomtatványok, értesíteni fogják az érintetteket.
A kiküldésre kerülő, hozzávetőleg 7500 nyilatkozatot a termelők kitöltve kell visszajuttassák a megyei tejkvótairodába a kapcsolattartó személyek által, postai úton vagy személyesen. Fontos, hogy a gazdák az általuk vezetett termelői füzet szerint töltsék ki a formanyomtatványt, és ne mulasszák el a mennyiség feltüntetését, mivel annak hiányában érvénytelennek tekintik a nyilatkozatot – hangsúlyozták a szakemberek. Az országos hivatal május 15-étől naponkénti büntetést ró ki mindazokra, akik nem, vagy késve küldik vissza a nyilatkozataikat.
Nem kivételek a nyilatkozás kötelessége alól a felvásárlók sem, ők a feldolgozói kvótával rendelkező gazdák kvótáját kell lenyilatkozzák a lehordott tejmennyiség függvényében legkésőbb május 14-éig.
Április elsejétől már nem kezdődik új tejkvótaév, ugyanis ettől a dátumtól megszüntették a tejkvótarendszert. A tej felvásárlásával kapcsolatban új szabályozás jelent meg – ez már az országos APIA által kibocsátott sajtóközleményben olvasható. Abban kifejtik, hogy Románia területén a tejfelvásárlás csak a tejtermelő és az elsődleges felvásárló – legyen az tejfeldolgozó vagy termelői szövetkezet – által kötött szerződés alapján valósulhat meg. Minden, szerződésen kívüli értékesítést a törvény szerint büntetnek. Az említett szerződéseket legkevesebb hat hónapra kell kötni. Május elsejétől minden felvásárló köteles a hónap 15. napjáig lenyilatkozni az előző hónapban a termelőktől felvásárolt tejmennyiséget.
A tejpiacon való megmaradás és a tejárak kedvezőbb befolyásolása érdekében a gazdáknak termelői szövetkezeteket kell létrehozniuk. Ezeknek a szövetkezeteknek az elismertetéséért – a szükséges akták csatolásával – az APIA kirendeltségein tehető le kérés. Az elismert termelői szövetkezetek szerződést köthetnek a nyers tej felvásárlására – áll a közleményben. Az új támogatási rendszerben – a jelenlegi szabályozás értelmében – a termelők bizonyos támogatásokat csak úgy nyerhetnek el, ha felmutatják az elsődleges felvásárlóval kötött szerződésüket.
Romániában első alkalommal 2007. április 1. és 2008. március 31. között volt kvótaév. Akkor Hargita megyében összesen 18 ezer gazda rendelkezett szabadeladási kvótával, egy év alatt számuk négyezerrel csökkent. A 2008-2009-es kvótaévben már csak 13 059 gazda értékesített tejet a szabadpiacon, ez a mutató később 6400-ra is lecsökkent. 2011-ben 7400 termelő rendelkezett szabadeladási kvótával, 2012-ben pedig közel 7600. A 2013-14-es kvótaévben több mint 7600 nyilatkozatot vártak vissza az ügynökség munkatársai, amelyből hozzávetőlegesen 2800-at Csíkból. Idén várhatóan 7500 gazda nyilatkozik majd.
Három évtized után szűnik meg a tejkvótarendszer az Európai Unióban, ez pedig a tejpiac teljes liberalizációjához vezet: minden ország annyi tejet gyárt és értékesít, amennyit csak akar. A romániai tejfeldolgozók előre látva ennek következményét, már az év elején megkongatták a vészharangot, hogy április elsejétől az olcsó tejtermékek dömpingje fogja elárasztani a piacot, amelyekkel nem tudják majd felvenni a harcot. Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter azonban nem borúlátó, úgy véli, tovább fogja növelni a feldolgozók versenyképességét, ha – a többi alapélelmiszerrel együtt – a tej és tejtermékek áruforgalmi adója is 9 százalékra csökken. Kedden, a Mediafax hírűgynökség Talks about Agriculture című konferenciáján a miniszter kijelentette, az áfa csökkenése fel fogja lendíteni a fogyasztást, és valószínűleg leviszi a farmok által kért árakat. Ugyanakkor rámutatott, hatékonyabbá kell tenni a begyűjtést, főleg a hegyvidéken.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
Teljes útlezárásra kell számítani április 26-án (szombaton) és 27-én (vasárnap) Gyergyószárhegyen, a falu gyergyóalfalvi kijáratnál található vasúti átjárónál.
szóljon hozzá!