Fotó: Kristó Róbert
Huszár ügyességi versenyt szervezett, az eddigi huszártoborzó helyett a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület szombaton Csíksomlyón. A versenyre 14 huszár nevezett be, a csíkszéki lovasok mellett érkeztek Udvarhely-, Gyergyó- és Háromszék vidékéről is.
2014. június 14., 19:272014. június 14., 19:27
2014. június 15., 17:282014. június 15., 17:28
„Erdély összes huszáregyesületétől meghívtuk a huszár bajtársakat erre az ügyességi versenyre, sajnos nem tudták mindannyian képviseltetni magukat: Kovászna és Hargita megyéből 14 lovas érkezett a vetélkedőre” – számolt be György Adolf Ferenc. A Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület hagyományőrző huszára hozzátette, céljuk, hogy egy tartalmas együttlét legyen a verseny, amely során egymástól is tanulhatnak a résztvevők.
Toborzó helyett verseny
Első alkalommal szerveztek ilyen nagyszabású ügyességi versenyt, az ötletet a tavalyi, Madéfalván tartott improvizált verseny adta – avatott be a hagyományőrző huszár. Sajnálattal tette hozzá, hogy nincsenek megelégedve a részvétellel, nagyobb érdeklődésre számítottak. András Endre, csíkszéki hagyományőrző huszár, ünnepi beszédében elmondta, az általuk 2008 óta minden évben megszervezett huszártoborzó helyett, idén ügyességi versennyel elevenítik fel a magyar katonatörténet legdicsőbb korszakát, a huszárságot.
Huszáros pálya: vágással, szúrással
A nevezéshez nem volt szükség komolyabb lovas tudásra, viszont csak olyan huszárok nevezhettek, akik legalább egy éve tagjai az adott huszáregyesületnek, és rendelkeznek minimálisan egy éves lovas múlttal. Lovaik meg kellett feleljenek az egészségügyi elvárásoknak, emellett négy évesnél idősebbnek kellett lenniük – részletezte György Adolf Ferenc. Ugyanakkor kifejtette, a pályát is huszárosra szabták: az első versenypálya egy szúrásos, a második egy vágásos, a harmadik egy ügyességi akadályokkal kialakított – ugratással, kapu alatti átbújással, lóról való lehajlással járó –, az utolsó pedig egy gyorsasági pálya volt.
Tanulási lehetőség a verseny
A Fodor-ház gazdasági udvarán kialakított pálya első szakaszát hibátlanul teljesítette az Udvarhelyről érkezett Szász Dénes. A 11-es huszárezred hadnagya már közel nyolc éve foglalkozik huszár hagyományőrzéssel, de már korábban is lovagolt. Véleménye szerint a huszároknak folyamatosan képezniük kell magukat, tanulniuk kell, ehhez járulhat hozzá ez az ügyességi verseny is. Nagyon jó ötletnek tartja az ilyen fajta rendezvényeket, mivel lehetőséget biztosítanak a tapasztalatcserére és a megmérettetésre is.
Apától „örökölt” huszárság
Lajos Sándor, már harmadik éve a csíkszéki huszáregyesület tagja, de már hét éve foglalkozik lovaglással. Édesapja is huszár volt, tőle örökölte a ló szeretetét és általa szerette meg a huszárságot is – elevenítette fel mosolyogva a hagyományőrző huszár. Bevallotta nem tudott túl sokat készülni a versenyre, de meg volt elégedve az első pályán való teljesítményével, véleménye szerint az azt követő pályák a nehezebbek. A versenyre azért nevezett be, mert egy jó megmérettetési lehetőségnek tekintette, egyaránt saját maga és lova számára is.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!