Fotó: Veres Nándor
A Hargita Megyei Önkormányzat és a Balánbányai Helyi Önkormányzat is segítséget ígért, így nem függeszti fel a balánbányai mentőegység működtetését a Hargita Megyei Mentőszolgálat.
2012. augusztus 23., 17:422012. augusztus 23., 17:42
2012. augusztus 23., 18:402012. augusztus 23., 18:40
Dr. Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója elmondta, csütörtökön találkozott a megyei és a balánbányai önkormányzat vezetőivel. „Mindkét önkormányzati intézmény és mi is fontosnak tartjuk, hogy a balánbányai mentőszolgálat működjön” – szögezte le az igazgató. Közölte, a balánbányai önkormányzat ismét megígérte, hogy felújítják a helyiséget, ahol a mentőszolgálat működik, a fenntartási költségekhez pedig a helyi és a megyei önkormányzat is hozzá fog járulni. Dr. Péter Szilárd elmondta, ígéretet kapott arra vonatkozóan is, hogy a megyei önkormányzat és a parlamenti képviselők igyekeznek elérni, hogy a várható költségvetés-kiegészítés során megkapja a mentőszolgálat az egészségügyi tárcától a korábbi bércsökkentések után visszaadott nyolcszázalékos bérkiegészítésekre a finanszírozást.
Amint arról beszámoltunk, a mentőszolgálat a finanszírozási gondok és a szakemberhiány miatt fontolgatta a balánbányai mentőegység bezárását. Mivel nem kaptak anyagi fedezetet a bércsökkentések után visszaadott nyolc százalékos bérkiegészítésekre, nem tudtak embereket alkalmazni az idén távozott 15 szakember helyére, így a túlórák is már a tűrhetetlenségig gyűltek. Ha megkapnák a költségvetés-kiegészítéskor a nyolc százalékot, akkor az idén távozottak helyére új szakembereket vehetnének fel – hisz az ő személyi költségeik benne vannak az idei költségvetésben – és zökkenőmentes lehet a működés – mondta az igazgató. Dr. Péter Szilárd kijelentette, a csütörtökön kapott ígéretek megvalósulásának reményében tovább működtetik a balánbányai mentőegységet, de a problémákat sürgősen meg kell oldani.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!