„Eladó” és „hátralékos fizető – lejárt a szerződés” feliratú táblákkal találták szemben többen is magukat a csíkszeredai Szentlélek utcai temetőben az elhunyt szeretteikhez halottak napja előtt kilátogatók.
2012. november 07., 18:182012. november 07., 18:18
2012. november 07., 18:302012. november 07., 18:30
A földbe szúrt „értesítőkről” egyik olvasónk számolt be, aki édesapja végső nyughelyének rendbetétele miatt ment két hete a sírkertbe. „Nem háborogni szeretnék, hanem tükrözni, hogy mennyire durva módját választották a felhívásnak” – kezdte a beszélgetést a férfi, akinek a temetőt bérlő céggel, a Csík-Carral szemben mintegy négyszáz lejes tartozása gyűlt fel tizenhárom év alatt.
„Jogos a kérdés, hogy miért nem fizettem ennyi időn keresztül, pedig rendszeresen látogattam a sírt. Tudnom kellett volna, hogy ez is egy olyan szolgáltatás, akárcsak a telefon vagy az internet, amire fizetni kell – de nem tudtam” – fűzte hozzá. Szerinte azzal nincs baj, hogy pénzbe kerül a sírhely „megtartása”, inkább az elmaradásra figyelmeztetés módja bosszantó. „Jobb lett volna a bejárati kapura feltűzni a figyelmeztetést, esetleg egy kisebb papírlapra felírni és azt elhelyezni, mert így sokan szégyellték magukat a nagy táblák miatt” – osztotta meg véleményét.
Önfenntartónak kell lennie a temetőnek
A Csík-Car ügykezelésébe tartozó temetőben hozott szokatlan intézkedéssel kapcsolatban Csutak József ügyvezető elmondta, hogy célzott figyelemfelkeltő és figyelmeztető akcióról volt szó, mindenszentek és halottak napja előtt ugyanis a szokásosnál jóval többen jártak ki megemlékezni.
„A sírkertet fel kell tartanunk – villanyt, vizet, szemételhordást, temetőőrt fizetünk, ezen kívül folyamatos javítgatásokra van szükség, hogy gondozott állapotban tudjuk tartani a sírhelyek környékét” – tájékoztatott a temetkezési vállalkozó, aki szerint „semmiképpen sem akarták azt éreztetni a kegyeletüket lerovó emberekkel, hogy hátrányosan megkülönböztetik őket”. A temetőt tíz éve vette bérbe a helyi önkormányzattól a cég, ezt nemrég újabb öt évvel hosszabbították meg. „Havonta használati díjat fizetünk a városházának, így az évi huszonhat lejes karbantartási díj egyáltalán nem magas” – magyarázta.
Lejárt szerződések esetén először a kitáblázás módszerét használják, majd ajánlott levélben is értesítik a hozzátartozókat, és amennyiben ők nem szeretnének hosszabbítani, „eladásra” kínálják a sírhelyet. „A sírt megvenni nem, csak – tíz vagy húsz évre – bérelni lehet. Az új bérlő általában felveszi a kapcsolatot a régivel és egyeztet vele többek között a sírkő és a betonkeret további sorsáról. A koporsók tíz év alatt szinte elporladnak, így azt nem bolygatják, a régi fölé kerül az új” – világosított fel Csutak.
„Sajnos létezik egy olyan társadalmi réteg, amely egyáltalán nem foglalkozik a halottaival. Azt látom, hogy leginkább az idősek viselik szívükön elhunyt szeretteik nyughelyének sorsát” – árulta el a vállalkozó, hozzátéve, hogy a figyelmeztetések ellenére még egyetlen sírhelyet sem adtak el – és nem is szeretnének.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!