Fotó: Lukácsi Lehel
A politikai foglyok és a diktatúra évei alatt meghurcoltak juttatásának megduplázásáról szóló törvénytervezetet hagyott jóvá a kormány. Hargita megyében több ezren tartoznak az említett kategóriába.
2014. november 07., 13:342014. november 07., 13:34
Elfogadta keddi ülésén a kormány azt a jogszabálytervezetet, amely a politikai foglyok és a diktatúra évei alatt meghurcoltak juttatásának megduplázását írja elő. A tervezet értelmében mindazok, akik 1945. március 6-ától politikai okokból a meghurcoltatás bizonyos formáit szenvedték el, havi 400 lejes juttatásban részesülnek minden esztendő után, melyet fogságban, kitoloncolásban, bebörtönözve töltöttek, vagy erőszakkal lettek áttelepítve más lakóhelyre.
A számukra kedden jóváhagyott havi 400 lejes összeg tulajdonképpen az eddigi juttatás megduplázását jelenti. Azok, akiket erőszakkal tartottak kezelés alatt vagy házi őrizetben, minden elszenvedett év után havi 200 lejt fognak kapni. Fontos kiemelni, hogy a törvénytervezet akkor lép érvénybe, ha tartalmát a parlament is jóváhagyja, épp ezért ennek elfogadását sürgősségi eljárásra javasolta a kormány – hangsúlyozta ki Horváth Levente, a Szociális, Családügyi és Munkaügyi Minisztérium államtitkára.
A kényszerlakhelyre ítéltek vannak többségben
Hargita megyében több ezer személyt érint a politikai foglyok és a diktatúra idején meghurcoltak juttatásának esetleges megduplázása. Mint azt Bán Katalintól, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár vezetőjétől megtudtuk, októberben 3365 juttatást fizetett ki az intézmény politikai üldözötteknek vagy leszármazottaiknak. A nyugdíjpénztár igazgatója azt is elmondta, hogy a politikai alapon meghurcoltak zömét üldözte, megfigyelte vagy kényszerlakhelyre ítélte a kommunista rendszer, illetve vannak olyanok – például egykori tanárok –, akik állásukat veszítették el, és így gyári munkát kellett vállalniuk, kevés köztük az olyan, akit be is börtönöztek.
Októberben változott a törvény
Az etnikai alapon meghurcoltak, illetve leszármazottaik – akik szintén állami juttatásban részesülnek – már lényegesen kevesebben vannak Hargita megyében, összesen 282 ilyen jellegű juttatást fizetett ki októberben a megyei nyugdíjpénztár. Erre a kategóriára viszont már nem vonatkozik az említett törvénytervezet. Az 1940. szeptember 6. és 1945. március 6. közötti időszakban etnikai alapon meghurcoltak, deportáltak juttatására vonatkozó jogszabály múlt hónap végén változott, a törvény értelmében januártól havi 250 lejes juttatás kapnak az egykori deportáltak, fogvatartottak minden esztendő után.
A nemzetiségi alapon elhurcoltak, kilakoltatottak, erőszakkal áttelepítettek vagy munkaszolgálatra kényszerítettek minden év után havi 200 lejes juttatást kapnak majd, akárcsak az úgynevezett halálvonat túlélői. Az elhunyt meghurcoltak túlélő házastársai 150 lejes havi juttatásban részesülnek majd, amennyiben nem házasodtak újra.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!