Fotó: Lukácsi Lehel
A politikai foglyok és a diktatúra évei alatt meghurcoltak juttatásának megduplázásáról szóló törvénytervezetet hagyott jóvá a kormány. Hargita megyében több ezren tartoznak az említett kategóriába.
2014. november 07., 13:342014. november 07., 13:34
Elfogadta keddi ülésén a kormány azt a jogszabálytervezetet, amely a politikai foglyok és a diktatúra évei alatt meghurcoltak juttatásának megduplázását írja elő. A tervezet értelmében mindazok, akik 1945. március 6-ától politikai okokból a meghurcoltatás bizonyos formáit szenvedték el, havi 400 lejes juttatásban részesülnek minden esztendő után, melyet fogságban, kitoloncolásban, bebörtönözve töltöttek, vagy erőszakkal lettek áttelepítve más lakóhelyre.
A számukra kedden jóváhagyott havi 400 lejes összeg tulajdonképpen az eddigi juttatás megduplázását jelenti. Azok, akiket erőszakkal tartottak kezelés alatt vagy házi őrizetben, minden elszenvedett év után havi 200 lejt fognak kapni. Fontos kiemelni, hogy a törvénytervezet akkor lép érvénybe, ha tartalmát a parlament is jóváhagyja, épp ezért ennek elfogadását sürgősségi eljárásra javasolta a kormány – hangsúlyozta ki Horváth Levente, a Szociális, Családügyi és Munkaügyi Minisztérium államtitkára.
A kényszerlakhelyre ítéltek vannak többségben
Hargita megyében több ezer személyt érint a politikai foglyok és a diktatúra idején meghurcoltak juttatásának esetleges megduplázása. Mint azt Bán Katalintól, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár vezetőjétől megtudtuk, októberben 3365 juttatást fizetett ki az intézmény politikai üldözötteknek vagy leszármazottaiknak. A nyugdíjpénztár igazgatója azt is elmondta, hogy a politikai alapon meghurcoltak zömét üldözte, megfigyelte vagy kényszerlakhelyre ítélte a kommunista rendszer, illetve vannak olyanok – például egykori tanárok –, akik állásukat veszítették el, és így gyári munkát kellett vállalniuk, kevés köztük az olyan, akit be is börtönöztek.
Októberben változott a törvény
Az etnikai alapon meghurcoltak, illetve leszármazottaik – akik szintén állami juttatásban részesülnek – már lényegesen kevesebben vannak Hargita megyében, összesen 282 ilyen jellegű juttatást fizetett ki októberben a megyei nyugdíjpénztár. Erre a kategóriára viszont már nem vonatkozik az említett törvénytervezet. Az 1940. szeptember 6. és 1945. március 6. közötti időszakban etnikai alapon meghurcoltak, deportáltak juttatására vonatkozó jogszabály múlt hónap végén változott, a törvény értelmében januártól havi 250 lejes juttatás kapnak az egykori deportáltak, fogvatartottak minden esztendő után.
A nemzetiségi alapon elhurcoltak, kilakoltatottak, erőszakkal áttelepítettek vagy munkaszolgálatra kényszerítettek minden év után havi 200 lejes juttatást kapnak majd, akárcsak az úgynevezett halálvonat túlélői. Az elhunyt meghurcoltak túlélő házastársai 150 lejes havi juttatásban részesülnek majd, amennyiben nem házasodtak újra.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!