Több helyszínen, bíborosi áldás mellett avatják fel a napokban hivatalosan a Közép-Európán átívelő Mária-utat. Ennek Erdélyben haladó nyomvonalát kedden délután Csíksomlyón szenteli meg dr. Székely János, Budapest–Esztergom segédpüspöke, illetve Tamás József, a gyulafehérvári főegyházmegye püspöke.
2012. augusztus 13., 20:022012. augusztus 13., 20:02
2012. augusztus 13., 21:102012. augusztus 13., 21:10
A Mária Út Közép-Európán átívelő zarándokút, Mariazellt (Ausztria) Csíksomlyóval, Czestochowat (Lengyelország) Medugorje-val köti össze Budapesten keresztül. Több mint turista- és zarándokút, több mint értékes program, illetve mint értékek gyűjteménye – vallják létrehozásának kezdeményezői. Több mint kultúra, és több mint spirituális élmény. Ideája három alappilléren nyugszik: Közép-Európa vallási és kulturális értékeinek megismertetése a világgal; a spiritualitást, illetve a mindennapi élet hajszájából való kiszakadást keresők számára egy vonzó, értékeket hordozó, biztonságos zarándokhálózat létrehozása; a kereszténység értékeinek megőrzése és továbbadása a jövő nemzedékeinek.
Az út Erdélyben haladó nyomvonalának kijelölése, az infrastruktúra kialakítása gőzerővel zajlott az elmúlt időszakban. A székelyföldi civil és ifjúsági szervezetek, az önkormányzatok, plébániák egyaránt kiveszik részüket a munkából, önkéntesek tucatjai segítettek az útjelzések elhelyezésében. Mint azt Molnár Sándortól, az Erdélyi Mária Út Egyesület alelnökétől megtudtuk, az általuk eddig festett útvonalak hossza körülbelül 440 kilométer, ám a munka folytatódik. Az illetékes arról is beszámolt, a Mária-út szentelése több helyszínen történik. Dr. Erdő Péter bíboros például szerdán Esztergomban adja áldását a zarándokútra. Emellett hasonló eseményre kerül sor a szintén magyarországi Kőszegen és Celldömölkön. Csíksomlyón a hálaadó szentmisét kedden 17 órától tartják, a Mária út felszentelésének szertartása közvetlen a szentmise után kezdődik.
Kezdődik a CSIT
A Mária-út felszentelésének napja egyúttal a Csíksomlyói Ifjúsági Találkozó (CSIT) kezdete is. A kedden 17 órától kezdődő szentmise a CSIT megnyitója is egyben, amelynek résztvevői gyalogos zarándoklat révén kedden délutánra érkeznek meg a helyszínre a Mária-út több útvonalát követve. Az esemény további napjait többek között szentmisék, előadások és kiscsoportos beszélgetések, műhelymunkák, illetve különböző foglalkozások és koncertek egészítik ki.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!