Fotó: Sándor Csilla
Megfelelően működik a Csíkmadaras határában épült felcsíki szennyvíztisztító telep, amelyet európai uniós támogatással építettek. Az optimális kapacitást ugyan még nem érte el, de a biológiai folyamatok jó működéséhez szükséges szennyvízmennyiséget a további rácsatlakozások biztosítani tudják.
2016. július 29., 11:202016. július 29., 11:20
Június végén történt meg a létesítmény átvétele, amely a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató vállalat által kezdeményezett, víz- és szennyvízhálózatok építését, bővítését célzó európai uniós támogatású projekt keretében készült. A befejezett projekt tartalmazta a felcsíki falvak szennyvízgyűjtő rendszerének végén, Csíkmadaras határában egy 500 mm-es átmérőjű szennyvízvezető rendszer kiépítését is 500 méteres hosszúságban. Ezzel tulajdonképpen megtörtént a régi vezeték csatlakozása az új üzemhez, minden település rá van csatlakozva a fővezetékre. A felcsíki régiót kiszolgáló szennyvízfővezeték Csíkmadaras és Csíkszentdomokos között folytonos és üzemképes – közölte kérdésünkre Erőss Zsolt projektfelelős. Hozzátette, a 2006-ban más finanszírozású projekt keretében elkezdett munkálatok lezárásaként Csíkdánfalván ezen a héten fejezték be az utolsó javításokat a községben található rendszereken, a többi településen pedig a régi hálózatok üzembe helyezése, kitakarítása és ellenőrzése folyik, illetve a szennyvízátemelő szivattyúk áramellátásának biztosítása.
Jelenleg a szennyvíztisztítóba beérkező vízmennyiség átlaga júliusban óránként 21 köbméter, a tervezett átlagos óránkénti 75 köbméterhez képest. „Ahhoz, hogy a biológiai folyamatok jól működhessenek, a szennyvíz mennyisége mellett fontos a bejövő szennyvíz nagyobb terheltsége is. Viszont ezt a problémát a rácsatlakozások növekedése meg fogja oldani” – közölte a projektfelelős. Szerinte ennél viszont sokkal fontosabb, hogy a rácsatlakozásokkal létrejött a lehetőség, hogy minden felcsíki háztartásból a szennyvíz a szállítóvezetéken keresztül a tisztítóhoz érkezzen, így megelőzve a talaj szennyezését. „A szennyvíztisztító telep csak kimondottan a háztartási szennyvizet hivatott kezelni, a rendszerbe tilos a beengedni az állati eredetű szennyvizet, illetve esővizet” – hívta fel a figyelmet Erőss.
Június 10-e óta lehet csatlakozni a felcsíki falvakban a meglévő szennyvízhálózatra, eddig összesen 60 háztartást kötöttek rá az újonnan vagy régebb kiépített rendszerre. A projekt keretében a szolgáltató felcsíki településeken is hálózatot bővített, illetve szennyvízbekötéseket építtetett, így jelenleg összesen 5250 szennyvízbekötés található az öt felcsíki községben – Csíkszentdomokoson, Csíkkarcfalván, Csíkszenttamáson, Csíkdánfalván és Csíkmadarason – tudtuk meg.
Noha jelenleg még nincs kialakulva az eleveniszap előállításához szükséges mikroorganizmus-telep (szennyvíz lebontásához szükséges baktériumok), a szennyvíztisztító technológiája megfelelő körülmények között üzemel, a tisztított víz minősége a megengedett paramétereken belül van – ismertette a szakember. Hozzátette, hasonló technológiával működik már Szentegyházán egy szennyvíztelep, ahol már kialakult a biológiai lebontáshoz szükséges baktériumtelep, és a tisztított víz minősége a törvény által megszabott értékek alatt van. Jelenleg az építő a Harvíz átvételi bizottsága által kifogásolt kisebb munkálatok kijavításán dolgozik, amelyek nem befolyásolják a technológiai folyamatokat.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!