Fotó: Kristó Róbert
Pontosan két évvel azután, hogy a balánbányai önkormányzat hosszas halogatást követően úgy döntött, a város kilép a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesületből, egy újabb fontos európai uniós pályázati lehetőség elvesztése miatt aggódhatnak a helység lakói. Ezúttal a Gyergyóremetére tervezett, megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer projektjében való részvételre nem bólintott egyelőre rá képviselő-testület, igaz, a döntés meghozatalára maradt egy kevés idő.
2013. február 20., 17:402013. február 20., 17:40
2013. február 20., 19:362013. február 20., 19:36
Az Európai Regionális Fejlesztési Alap által harmincmillió euróval támogatott hulladékgazdálkodási pályázatba való bekapcsolódásról szóló határozatot – az udvarhelyszéki települések kivételével, ahonnan a Cekend-tetőre szállítják a szemetet – Hargita megyében eddig csak még Balánbányán nem hagyták jóvá.
Brezovszky György polgármester szerint ennek két önkormányzati képviselő az oka, akik kifogásoltak, illetve tisztázni szerettek volna néhány pályázati pontot. „Az illetőkkel néhány hete felkerestük Hargita Megye Tanácsának elnökét, Borboly Csabát és a prefektust, Jean Adrian Andreit is, megbeszélést tartottunk, igyekeztünk érthetően elmagyarázni a dolgokat” – tájékoztatott a városvezető. Az észrevételekre hamarosan írásos választ is kap az önkormányzat, az abba foglaltak ismeretében pedig meg lehet hozni a döntést – tette hozzá.
Jókor jött a határidő-hosszabbítás
Az előzetesen december végén lejáró pályázati határidőt időközben tavaszig meghosszabbították, a környezetvédelmi minisztérium és Brüsszel ugyanis a határozatok módosítását kérte – így, mint Brezovszky fogalmazott, „maradt még egy kevés idő”.
Arra a kérdésünkre, hogy mi történne a képviselő-testület negatív döntése esetén, az elöljáró úgy válaszolt, „az egyenlő lenne a katasztrófával”, mivel a város melletti régi szemétlerakó és környékének ökologizálása, rendbehozatala is része a hulladékgazdálkodási projektnek.
Amennyiben Balánbánya kimarad a pályázatból, az Európai Unió követeléseinek megfelelően saját költségére kell megoldania a közel két évtized alatt felgyűlt szemét elszállítását – ez pedig gyakorlatilag teljesíthetetlen feladatot róna a városvezetésre.
Csatát nyert, de a háborút még elveszítheti a város
Egy önkormányzati döntés értelmében 2011 februárjában Balánbánya kilépett a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesületből és megvált a Harvíz Rt.-től, mint szolgáltatótól is. Az indoklásban az szerepelt, hogy a várost érintő több mint 9 millió eurós beruházáshoz – amely során megújulhatott volna a városi vízmű, a helyi derítőállomás, illetve a mellékutcákban levő vízházak és vízvezetékek – szükséges önrészt nem tudják előteremteni.
Az akkori lépés meglehetősen érzékenyen érintette a több tízmillió eurós víz- és szennyvízrendszeri projekt többi résztvevőjét, Felcsík vízellátását ugyanis újra kellett gondolni és új gazdasági számításokra is szükség volt.
A módosított projekt elkészítésének harmincezer eurós pluszköltségét az egyesület és a Harvíz peres úton szerette volna a városon behajtani, a Csíkszeredai Bíróságon alapfokon azonban a felperesek ellen született ítélet. Brezovszky az ítélettel kapcsolatban reméli, hogy „fellebbezésre nem kerül sor. és az ügy végleg lezárulhat”.
Zólya László, a Harvíz Rt. vezérigazgatója ezzel szemben úgy fogalmazott, „mindenképpen jogorvoslást kérünk, és akár a végsőkig is elmegyünk, hiszen nem kevés pénzről van szó”.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!