Néhány napos csíkszeredai feltöltődés után csütörtökön tér vissza a marosvásárhelyi kórházba Nagy Orsika. A leukémiás kislányt szeptember óta kezelik Marosvásárhelyen, most, az újabb rend kemoterápiás kezelés előtt néhány napot itthon tölthetett családjával.
2012. február 29., 16:302012. február 29., 16:30
2012. február 29., 17:472012. február 29., 17:47
Orsika és édesapja, István hétfő estére érkezett haza Marosvásárhelyről, csütörtökön reggel pedig utaznak is vissza, hiszen a kezelés folytatódik. Ez a néhány nap viszont igazi felüdülést jelent a kislánynak. „Megjött a kedve, sokat nevetett, nagyokat aludt, olyan boldogok vagyunk, mikor idehaza van” – lelkendezett Ildikó, a kislány édesanyja. Orsit, két meséskönyvvel a tarsolyunkban, mi is meglátogattuk, és bár az elején nehezen sikerült szóra bírni, végül igen nagy barátságban váltunk el. A kislány büszkén mutatta saját telefonját, illetve a vele készített fényképeket. Így megismerhettük mi is az őt kezelő mosolygós orvosokat, nővéreket és a tanító bácsit, aki a kórházban tanítja az iskolás korú gyerekeket. Mindenkiről volt egy kedves szava Orsikának, lelkesen magyarázta, ki kicsoda. Aztán előkerült a kis füzet is, amit büszkén mutatott a kislány: bemásolta a Csíki Hírlapban róla megjelent összes cikket, és azt magával viszi a kórházba.
„Csütörtökön visszamegyünk a kórházba, és ha jók az eredményei, akkor még a hétvégén elkezdik a harmadik rend kemoterápiás kezelést. Összesen hat rend kemoterápiás kezelésen kell átessen” – jegyezte meg az édesapa. Az intenzív kemoterápiás kezelést ugyan még jól viseli a kislány – mesélte –, azt követően viszont nagyon legyengül a szervezete, nehezebb a kezelés utáni időszak. Sőt, ilyenkor speciális gyógyszereket, injekciókat kell kapjon Orsika, ami igencsak megviseli a családot anyagilag.
„Több mint háromszáz lejbe kerül például az az injekció, ami a fehér vérsejtek termelését segíti, erre a kemoterápia után nagy szükség van” – említette István, amikor arról kérdeztem, van-e amiből finanszírozni a kezelési költségeket. Nem akarnak panaszkodni – jegyzik meg szomorúan a szülők –, de fogy a pénz. „Nagyon sok segítséget kaptunk eddig is, amiért nagyon hálásak vagyunk. Köszönjük mindenkinek a támogatást, csak hát minden gyógyszer, injekció nagyon drága” – jegyzi meg szomorkásan István. Még mindig nagyon sok szeretettel, odafigyeléssel találkoznak – fűzte hozzá az édesanya. Mosolyogva említette, egy nagyváradi férfi, aki elveszítette beteg kislányát, ahányszor erre jár mindig benéz a családhoz, Orsikáról érdeklődik és segít. A Nagy család hálás a segítségért, a jó szóért, az odafigyelésért. Hálásak, hogy Orsikát oly sokan szeretik.
Adományok Orsinak
Ha segíteni szeretnének a leukémiás, második osztályos Nagy Orsolyának, anyagi támogatásukat átvesszük a Csíki Hírlap Petőfi utca 38. szám alatti szerkesztőségében. Ugyanakkor Orsolya édesanyja, Nagy Ildikó nevére, az OTP Bankban megnyitott számlaszámra is lehet támogatást utalni:
RO06OTPV260000493746RO01
RO10OTPV260000493746HU01
RO60OTPV260000493746EU01
Swift-kód: OTPV RO BU
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!