Raed Arafat egészségügyi miniszter bejelentette, az egészségügyi tárca fogja megszervezni ezentúl a központi költségvetésből származó pénz elköltésére a közbeszerzési eljárásokat. A csíkszeredai kórház vezetője, Demeter Ferenc szerint az intézkedésnek jó és rossz következményei is lehetnek.
2012. november 20., 14:472012. november 20., 14:47
2012. november 20., 15:122012. november 20., 15:12
Nem a kórházak, hanem az egészségügyi minisztérium szervezi meg ezután a kórházak közbeszerzési eljárásait – szerepelt az elmúlt napokban a központi sajtóban. Raed Arafat egészségügyi miniszter a sajtóbeszámolók szerint ezzel az intézkedéssel spórlást szeretne elérni. A román állami televízió híradása szerint az intézkedés a központi költségvetésből származó összegekre vonatkozik. Ez utóbbiak a kórházak költségvetésének kisebb hányadát teszik ki, a legtöbb pénzt ugyanis a szolgáltatásaik függvényében, szerződés alapján az egészségbiztosító pénztártól kapják az egészségügyi intézmények.
Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere úgy vélte, érthetőek az egészségügyi miniszter szempontjai a közbeszerzések központosításával kapcsolatosan. Mint érdeklődésünkre elmondta, az intézkedésnek lehetnek jó, de rossz következményei is. „Jó lehet a központosítás abból a szempontból, hogy mentesíti a kórházat egy csomó bonyolult procedúra alól, amit a közbeszerzési eljárások megszervezése jelentetett” – mutatott rá a menedzser, hozzátéve, hogy rossz lehet viszont azért, mert a minisztériummal való kapcsolattartás nem lesz egyszerű, és előfordulhat, hogy a kórházak nem mindig akkor és azt fogják kapni, amikor és amire szükségük van. Demeter Ferenc szerint viszont a szaktárca alacsonyabb árat fog tudni kialkudni a különböző beszerzéseken, így olcsóbban jut majd az egészségügyi rendszer gyógyszerekhez, műszerekhez. A központi közbeszerzés egy árnyoldala lehet ugyanakkor, hogy nem megfelelő vagy nem jó minőségű felszerelést, műszereket kapnak, volt már példa rá, hogy a minisztériumtól származó felszerelés, műszer nem volt megfelelő minőségű – mondta Demeter Ferenc. Közölte, a központi költségvetésből adott összegek a saját költségvetésüknek csak kis részét teszik ki, az országos egészségügyi programok keretében kapott gyógyszerek, valamint a fejlesztésekre, így különböző műszerekre vagy javításokra fordított pénz származik központi forrásból. „Lehetne több is a központi költségvetésből kapott pénz, ha lenne egy igazságos elosztási rendszer, de nem létezik egy objektív szabály, és a fejlesztésekre adott pénz elosztásában a politikum is szerepet játszik” – magyarázta a csíkszeredai kórház vezetője.
Demeter Ferenc elmondta: a közbeszerzések központosításáról még nem kaptak hivatalos tájékoztatást, egy korábbi videokonferencián szóban tájékoztatták őket a szaktárca terveiről.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!