Fotó: Kristó Róbert
Templomok, egyházi épületek felújítását, rendezvények megszervezését, ravatalozók építését segíti az a támogatás, amelyet a Hargita megyei önkormányzat juttat évről-évre a magyar történelmi egyházak számára. Ebben évben a Hargita megyében 1,6 millió lejjel támogatja az egyházak közösségépítő munkáját a megyei tanács.
2012. május 07., 19:272012. május 07., 19:27
Az 1814-ben elkészült, és 1817-ben felszentelt csíkszentmártoni templomot teljesen fel kell újítani - először a statikai megerősítésre kerül sor, amelyhez a helyi önkormányzat és közbirtokosság mellett a megyei önkormányzat is segítséget nyújt. De szintén a megyei tanács által a székelyudvarhelyi unitárius egyházkörnek juttatott támogatás segíti elő az új csíkszeredai unitárius templom felszentelése előtti utolsó munkálatok elvégzését 50 000 lejjel. ,, Alcsíkon mindig az a plébánia kapta a legtöbb támogatást, ahol erre a legnagyobb szükség volt\'\' - mondta kérdésünkre Vass Zoltán – István alcsíki-kászoni római katolikus főesperes.
Az elmúlt években Menaság, aztán Szentmárton, Nagytusnád, Újtusnád, Csíkszentsimon, de mindegyiknek jutott a lehetőségek szerint. Idén az alcsíki főesperesi kerületnek juttatott 145 000 lejből a szentmártoni templom javítására 50 000 lejt fordítanak, de Kászonaltíz, Lázárfalva, Tusnádfürdő, Csíkszentimre, Újtusnád, Csíkszentgyörgy, Csíkszentkirály, Csíkszentlélek plébániái is részesülnek támogatásban. A 145 000 lej mellett még 70 000 lej négy alcsíki ravatalozó építéséhez jelent segítséget.
A felcsíki főesperesi kerületben Madéfalva, Csicsó, Csíkszereda, Csíksomlyó, Zsögöd, Gyimesközéplok, Csíkszépvíz, Balánbánya, Ajnád plébániái jutnak támogatáshoz, itt két ravatalozó építéséhez járul hozzá a megyei tanács, összesen 30 000 lejjel.
Partnerként minden könnyebb
Túl azon, hogy az elmúlt években folyamatosan jött a segítség, amelyet csak elfogadni kellett, nagyon fontos az, hogy partnerként számítanak az egyházakra a közösségépítésben – jelentette ki Antal Zoltán, a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye főesperese a támogatási szerződések hétfői aláírásakor. Vass Zoltán - István főesperes szerint az egymásra figyelés mindenkinek jót jelent, Lőrinczi Lajos, a székelykeresztúri unitárus egyházkör esperese a nyitottságot, együttműködést, a műemlékekre való odafigyelést értékelte.
Simó Sándor, a székelyudvarhelyi unitárius egyházkör esperese úgy vélte, ahol az egyház és az önkormányzat összefog, jó dolgok születnek. Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke szerint az egyházaknak jelentős szerepe van a közösségformálásban, a közösségi problémák megoldásában, ugyanakkor a gazdaságnak, a turizmusnak is jó, ha egyházi tulajdonú műemlékek rendben vannak.
A megyei önkormányzat az egyházakkal való együttműködési program keretében 2008-tól támogatja a magyar történelmi egyházakat, 2012-ben a februárban meghirdetett pályázat alapján 1,6 millió lejt fordíthatnak templomok, egyházi épületek javítására, építésére, rendezvények támogatására. A római katolikusok esetében a Gyulafehérvári Főegyházmegye felcsíki főesperesi kerületéhez tartozó plébániák 145 000 lejt, az alcsíki főesperesi kerületben szintén 145 000 lejt kapnak a megyei önkormányzattól, a gyergyói és székelyudvarhelyi kerületeknél ez a támogatás egyaránt 200 000 lej. A reformátusoknál az udvarhelyi egyházmegye 185 000, az unitáriusoknál a székelyudvarhelyi és székelykeresztúri egyházkör pedig egyaránt 70 000 lej támogatásban részesül. Ezenkívül minden felekezet ravatalozók építésére is kap támogatást.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!