Fotó: Veres Nándor
Az óvodai csoportokban összesen tízezer, előkészítő osztályban közel háromezer, első osztályban több mint háromezer, felső tagozaton közel tizenháromezer és kilencedik osztályban is több mint háromezer diák kezdte el a tanévet Hargita megyében – derül ki a tanfelügyelőség összesítéséből.
2012. október 02., 16:292012. október 02., 16:29
2012. október 02., 19:152012. október 02., 19:15
Közzétette a Hargita Megyei Tanfelügyelőség az idei tanévi keretszámokat a különböző oktatási ciklusokból. A diáklétszám pontosítása még zajlik, így később fog kiderülni, hogy egyes szakokon, tagozatokon hányan tanulnak, az azonban már most látszik, hogy a megvalósult számok többnyire fedik a beiskolázási tervet – szerepel az intézmény közleményében. Eszerint a nemrég elkezdődött tanévet a megyében 10367 gyerek kezdte el az óvodákban. Ez 525 csoportot jelent. Az előkészítő osztályokban 2919 kisdiák került be az iskolákba, 196 osztályban. Első osztályt ebben a tanévben 3261 gyerek kezdett, az általános iskolák felső tagozatain pedig 12 945 diák jár, további 497-en pedig a művészeti iskolák felső tagozatain kezdték el a tanévet. Kilencedik osztály 123 indult el a megyében, 3214 diákkal. A megyében csak két kilencedik osztály nem valósult meg, egy textil- és bőripari osztály a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskolában valamint két fél osztály a székelykeresztúri Zelyk Domokos Szakközépiskolában.
Nincs érdeklődés az esti oktatás iránt
Estiben az egész megyében csak egy osztály alakult meg a tervezett hatból, nem jelentkeztek ugyanis diákok ebbe az oktatási formába. A csökkentett látogatású kilencedik osztályokba sem jelentkeztek sokan, a tervezett négy osztályból csak kettőben indult be az oktatás. Szintén nem valósult meg számos osztály az újrainduló szakmai oktatás keretében, a diákok számára nem bizonyult vonzónak a kilencedik osztály után szakiskolai végzettséget nyújtó oktatási forma, a tervezett 23 osztályból csak 16 valósult meg. A posztliceális oktatásban voltak jelentkezők, a megyében tervezett 13 osztály közül csak egy nem indul el. Túljelentkezés van a Második esély oktatási programban, a tanfelügyelőség adatai szerint az általános iskolai felső tagozatnak megfelelő oktatásba a tervezett 113 iratkozó helyett 181-en jelentkeztek, az elemi iskolai tagozatnak megfelelő helyekre pedig 159 felnőttet írtak be a 88 tervezett helyre. Az iratkozottak akkor tudnak mind a programban maradni, ha sikerül a megadott keretek között tanerőt biztosítani. Az iskolás sportkluboknál mind beteltek a helyek, 1641 diák iratkozott be ide. A speciális oktatásban a csíkszeredai Szent Anna Speciális Iskolában három osztály indult be, más megyebeli tanintézményekben pedig általános iskolai osztályokban további 158 speciális tanulási igényű gyerek tanul.
Közel ezerötszáz diák maradt ki az iskolából
Elkészültek a tanfelügyelőségnél az előző tanévre vonatkozó, a hiányzásokat, kizárásokat, iskola-elhagyásokat összegző statisztikák is. Eszerint az előző tanévben Hargita megyében 1428 gyerek hagyta ott az iskolát. Bartolf Hedvig főtanfelügyelő elmondta, az iskola-elhagyás jelensége az előző évekhez viszonyítva enyhén csökkent, azonban nem szabad szem elől téveszteni, hogy a gyereklétszám is kissé alacsonyabb lett. A főtanfelügyelő szerint meglepő, hogy bár korábban azt gondolták, hogy az iskola-elhagyás inkább vidékre jellemző, addig az elmúlt néhány évek adatai szerint egyértelműen gyakoribb a jelenség városon. Az előző tanévben például az iskolát otthagyó diákok közül 1190-en éltek városon és 238-an vidéken. Az iskolát otthagyó diákok között a tapasztalatok szerint vannak pásztorgyerekek, nem hivatalosan házasságra lépő roma fiatalok, szerepelnek a statisztikában azok is, akik beiratkoznak kilencedik osztályba, de aztán mégsem járnak iskolába. Ha egy diák huzamosabb ideig nem megy iskolába, előbb a pedagógusok járnak utána, hogy mi történhetett vele, a legtöbb esetben pedig a rendőrség is értesül az esetről, és leellenőrzi, hogy mi a diák helyzete. A főtanfelügyelő úgy vélte, a legnagyobb baj az, hogy az iskolát otthagyó diák kimarad osztálytársai, iskolája közösségéből, és egy olyan közegbe kerül be, ahol a tanulás, az iskola már nem érték, ily módon pedig a társadalomtól is lemarad. Az előző tanévi statisztikából a főtanfelügyelő még kiemelte, sok diák magaviseleti minősítése, illetve jegye volt alacsony, legtöbb esetben a sok igazolatlan hiányzás miatt vonták le a magaviseleti jegyeket. A megyében 519 elemistának volt előző tanévben jó és elégséges minősítése magaviseletből, két diák pedig elégtelent kapott. A többi évfolyamon 507 diák magaviseleti jegyét vonták hetesre, illetve hetes alá. A kilencedik fölötti évfolyamokról 107 diákot zártak ki az iskolákból az előző tanévben a megyében, 95 középiskolás diáknak pedig megvonták az ösztöndíját különböző kihágások miatt.
Idén is szigorúan követik a hiányzásokat
Bartolf Hedvig közölte, ebben a tanévben is fokozott figyelemmel kísérik a hiányzások alakulását, mert bár csökkent ezek száma, továbbra is sok a lógás és késés.
A tanfelügyelőség statisztikában feltüntettek 11 olyan esetet is, amikor diákok között történt erőszakos cselekmény – a főtanfelügyelő úgy vélte, hogy ez a szám messze elmarad a valós esetek száma mögött, a tanintézmények által közölt esetszámba azonban csak ennyi került be. Az iskolákban foglalkoznak az erőszak jelenségének visszaszorításával, vannak különböző programok a rendőrséggel, a drogprevenciós központtal közösen, de szeretnének reális képet kapni a jelenségről – mondta el a főtanfelügyelő.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!