Fotó: Veres Nándor
A kalákakezdeményezés keretében közel félmillió lejt különít el a csíkszéki településeknek Hargita Megye Tanácsa. Az említett programban a megyei önkormányzat finanszírozásával és helyi összefogással, munkával újítottak fel közösségi épületeket.
2014. október 29., 16:092014. október 29., 16:09
A megyei önkormányzat a településeknek leosztott költségvetés-kiegészítésből tizenkét csíkszéki község tizenöt közösségi épületének feljavítására, építésére összesen 445 ezer lejt utalt ki. Leginkább kultúrotthonok, iskolák, tűzoltóállomások, polgármesteri hivatalok rendbetételére, tatarozására fordítják a pénzt.
Borboly: szükség van a folytatásra
A legtöbb helyen a munkálatok folyamatban vannak, de olyan település is van, ahol már sikerült befejezni. Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke szerint ezek a munkálatok az életminőség normalizálását szolgálják a településeken, ugyanakkor magukban hordozzák a térség fejlesztésének lehetőségét.
„A tanintézetek, közösségi épületek felújítása, kijavítása, bővítése a fiatalok itthon maradásához is hozzájárul, hiszen mindannyiunknak fontos, hogy gyerekeinket megfelelő körülmények között tudjuk taníttatni, illetve legyenek olyan helyek, ahova eljárhat, ahol szervezkedhet egy adott közösség. A tavaly elindított kalákakezdeményezésre egyöntetűen az volt a visszajelzés, hogy folytatni kell, hiszen ha kevesebb pénzből is, de közösségi összefogással számos fontos javítást eszközöltünk, amelyek a lakosság mindennapjait könnyítik meg” – hangsúlyozta az elnök.
A csíkszéki települések számára a kalákaprogramon belül kiutalt összegről és a munkálatok állapotáról készített összesítés megtalálható a Csíki Hírlap csütörtöki, október 30-ai lapszámában.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!