A magyar kormány által létrehozott Nemzeti Örökség Program eredményeit bemutató vándorkiállítást nyitottak meg a Csíki Székely Múzeumban. A cél ráirányítani a figyelmet a kövekben és a lelkekben fennmaradó magyar kultúrára – fogalmazott Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója.
2015. március 05., 20:232015. március 05., 20:23
A Csíki Székely Múzeum tizenegyedik állomása a Megújuló épített örökségünk – értékmentés a Kárpát-medencében című kiállításnak, amely közel két éve vándorol Magyarországon és a külhoni magyar városokban. A Határainkon túli magyar vonatkozású kulturális örökség megóvása és felújítása című program a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma finanszírozásával, a Teleki László Alapítvány közreműködésével valósult meg.
„1999-ben indult a magyar kormány egyik legsikeresebb támogatási programja, a határainkon túli, magyar vonatkozású épített örökség megóvása és felújítása, ami az értékes épületek megóvásával a szellemi örökség, a magyar közösségek életben maradását, hagyományainak továbbélését, épített örökségünk megőrzését segítette. A program eredményeként több mint 300 műemléket újítottak fel” – mutatott rá a szerdai megnyitón jelen levő Csibi Krisztina. Elmondta, a kiállítást 2013-ban nyitották meg Budapesten a Magyarság Házában, ezzel is hangsúlyozva, hogy a magyar vonatkozású műemlékek részei az egyetemes kultúránknak, a szellemi örökségünknek. „Nem csak a határainkon túli műemlékeink védelméért fontos ez a program, hanem nemzetpolitikai szempontból is. Az anyaország segítségével kiemelkedő értékek, a magyarság történelmének egykori, Kárpát-medencei jelenlétének tárgyi emlékei és bizonyítékai menekültek meg a biztos pusztulástól.”
Diószegi László, a Teleki László Alapítvány igazgatója szerint a kiállítás egyrészt arról tanúskodik, hogy itt valamikor hihetetlen gazdagság volt, a tatár- és törökdúlások itt kevésbé pusztítottak, de arról is tanúskodik, hogy ezt az állapotot konzerválta a szegénység, amely az elmúlt néhány száz évben Erdélyt jellemezte. „Arra viszont felhívja a figyelmet, hogy az újgazdagság, ami Erdélyt szintén jellemzi, nagy veszélyeket is jelent. Mert ez mindent elpusztít, ami a régi időket jellemzi, és ezt szeretnénk megakadályozni. Az egész kiállítás és program erről szól, hogy ma, amikor a közép-európai emberek előszeretettel mennek Olasz-, Franciaországba, hogy műemlékeket nézzenek, akkor fölhívjuk a figyelmet arra, hogy nem kell odamenni, mert itt is van, sőt még különb is. Megbújnak kis falvak, ahová soha nem megy el az ember, mert inkább Párizsba megy. De a kis faluban olyan értékek vannak, amiket most még meg tudunk mutatni.”
A projekt keretében a több mint háromszáz épületen folyt állagmegóvási és restaurálási munkálatokon kívül sor került közel harminc műemlék teljes körű felújítására is. A kiállításon a nagyszabású munka eredményeit, céljait bemutató ismertető anyagokon kívül látható a huszti református templom helyreállított toronysisakjának egyik fiatornya és a gyulafehérvári Szent Mihály Székesegyház falait díszítő, faragott kő domborművek másolata, az éppen restaurálás alatt levő székelydályai református templom festett famennyezetének néhány kazettája az eredeti mérettel megegyező fotómásolatban és a karzatának mellvédje, ugyanakkor megtekinthetők a kárpátaljai Visk református templomának kifestett barokk padjai.
Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója úgy véli, felelősséggel tartozunk a műemlékeink, erdélyi magyarságunknak ezen tanúi iránt. Erre hívta fel a figyelmet Csíkszereda alpolgármestere, Antal Attila is: „A kiállításon a magyar állam számol be arról, hogy mit tett a Kárpát-medencei magyar épített örökség védelmében, érdekében. Hálásak kell legyünk a magyar kormánynak, hogy ezt a kérdést napirenden tartja, hogy erre áldoz, ugyanakkor azt is érzékelnünk kell, hogy nem lehet kizárólag a magyar állam feladata, felelőssége az, hogy a Kárpát-medencében, a mai Magyarország határain kívül mi lesz az épített örökséggel.”
A kiállítás április 5-ig látogatható.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!