Fotó: Veres Nándor
A tömbházlakók gyakran kényszerülnek arra, hogy önerőből találjanak megoldást, ha valamelyik szomszédjuk megsérti az együttélési normákat. Például, ha szabálysértő módon tart kisállatokat a lakásában, vagy éjszakánként csendet zavar. A jogorvoslat nehézkes – vallják az illetékesek.
2016. július 21., 11:282016. július 21., 11:28
Förtelmes bűz terjeng egy csíkszeredai tömbházban, egy lakó ugyanis szabálysértő módon több macskát is tart, a szomszédok pedig tehetetlenek. A Majláth Gusztáv Károly téri Penge-blokkban kialakult helyzetről írt cikkünk nyomán számos visszajelzést kaptunk, miszerint több hasonló eset is van a Csíkszeredában. Megpróbáltunk utánajárni annak, hogy ilyen esetben mit tehetnek a szomszédok.
Kutyatartással kapcsolatosan tavaly négy, idén két panaszt iktattak a városházán. A bejelentések szerint főként az ugatás miatt fordultak a városhoz, de volt, akiben félelmet keltett a nagytestű állat – tudtuk meg Veres Csabától, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala Város-ellenőrzési és Kényszervégrehajtó Osztályának vezetőjétől. Macskatartással kapcsolatban eddig nem jeleztek nekik problémát, leszámítva a Majláth Gusztáv Károly téri tömbház esetét, amelyről múlt héten beszámoltunk. A lakók ugyanis arra panaszkodtak, hogy förtelmes, elviselhetetlen bűz terjeng állandóan a lépcsőházban a macskatartó szomszédjuk lakásából. Ezekben az esetekben bírságot szabnak ki a csíkszeredai önkormányzat 2005-ből származó 141-es számú határozata alapján, amely többek között előírja, hogy kisállatot csak a közeli szomszédok írásos beleegyezésével lehet tartani.
Ehhez még társul annak a feltétele is, hogy az állat nem okoz kellemetlenséget és nem veszélyezteti a lakók egészségét. A szóban forgó esettel kapcsolatosan Veres Csaba elmondta, amennyiben nem fizetik ki a bírságot, akkor kényszervégrehajtásra kerül a sor. A hivatalnak csak büntetőszerepe van, nem áll módjában többet tenni – mondta Veres. Hozzátette, a lakószövetségnek mint jogi személyeknek kevés az autoritása, nem hatolhat be egyszerűen egy magánlakásba, a közegészségügyi igazgatóságnak viszont lehet eszköze arra, hogy amennyiben megállapítja, egészségre veszélyes helyzet alakult ki, akkor a megfelelő felhatalmazás birtokában és hatósági felügyelet alatt behatolhat a lakásba. Veres érdekességképpen elmondta, volt olyan eset is Csíkszeredában, hogy egy lakó a Gyermek sétányon kényszeres gyűjtögető volt, és mindenféle kacatot, szemetet behordott a lakásába. De mivel a közös költséget nem fizette, és hatalmas adósságot halmozott fel, így kényszervégrehajtással tudták kiköltöztetni a lakásból.
Tamás Imrét, a csíkszeredai városháza lakástulajdonosi társulásokkal kapcsolattartó irodájának vezetőjét is megkerestük, aki szintén megerősítette, hogy tömbházi állattartással kapcsolatban jeleztek panaszokat a lakószövetségek. Mint fogalmazott, ilyen szélsőséges esetek még voltak, de nincs tudomása, hogyan oldották meg azokat, feltehetően egymás között egyeztek meg a felek. A szomszédok együttélését más esetek is zavarhatják, például ismert olyan esetet is, hogy az éjszakai csendzavarás miatt a rendőrséghez kellett fordulnia a lakóknak, akik bírsággal sújtották a bepanaszolt személyt. Tamás Imre elmondása szerint, ha egy lakó bejelentést tesz, akkor a lakószövetség köteles azt kivizsgálni. Felszólíthatja a panaszt okozó lakót, hogy tegyen a helyzet megoldásáért. „Értesíti előre a lakót, hogy ki szeretné vizsgálni az adott panasz okát. Például a macskatartó esetében, hogy valóban sok macska van-e a házban, és hogy miként tartja őket. Ha nem engedi be a lakásába, akkor a rendőrség segítségét is kérheti a lakószövetség” – magyarázta Tamás Imre. Hozzátette, akár perrel is élhet a lakástulajdonosi társulás, de jobb, ha a sértett felek, azaz maguk a lakók fordulnak bírósághoz. „A perekhez azonban konkrét bizonyítékok kellenek, ehhez be kellene hatolni a lakásba, de ez nagyon körülményes, ráadásul a vonatkozó jogszabályok sem egyértelműek” – mondta.
Gráncsa Matild, a Transzilvánia X lakástulajdonosi társulás elnökétől érdeklődtünk, hogy történt-e előrelépés a macskatartó ügyében. „Reménykedtünk abban, hogyha a sajtóban megjelenik, akkor valami változás történik, de egyelőre nem történt előrelépés” – mondta. Hozzátette, hogy még nem gondoltak arra, hogy peres útra tereljék az ügyet. „Beszéltem a Gyulafehérvári Caritas munkatársaival, akik vállalnák a takarítást, és azt is, hogy rendezik a macskatartó néni beteg élettársát. Kértem a lépcsőházfelelőst, hogy valahogyan győzzék meg a lakót arról, hogy fogadja be őket. Jó lenne, ha egy kicsi jóindulatot tanúsítana a néni. Hátha a lakók meg tudják győzni, ellenkező esetben nem tudom, mit tehetünk. Fordulhatunk bírósághoz, bár lehet, hogy ezt a lakók kellene megtegyék” – vélte a lakószövetségi elnök. Mint részletezte, háromszor is próbálkoztak bemenni a lakásba, de nem jártak sikerrel. „Ha nem enged be, nem tudunk bemenni. Volt olyan esetünk is, hogy valaki sokkal tartozott a közös költségbe, megnyertük ellene a pert is, de mégsem tudtunk bejutni a lakásába, hogy elzárjuk a hideg vizet vagy a gázt, mert magánlakás” – mesélte az elnök.
Mit mond a törvény?
A magántulajdonú ingatlanba behatolni a tulajdonos engedélye nélkül eléggé körülményes, ugyan a lakószövetségek működését szabályozó, 2007-ből származó 230-as törvény lehetőséget biztosít arra, hogy beléphessen a lakásba a lakószövetség képviselője leellenőrizni, megjavítani vagy kicserélni a közös tulajdonú elemeket, amelyekhez csak az adott lakásból lehet hozzáférni. Öt nappal előtte azonban értesíteni kell az érintettet, kivételt képez a sürgősségi helyzet. Egyébként a polgári törvénykönyv 630-as számú cikkelye szerint, ha a szomszédság együttélési normáit megsértik, akkor a bíróság kötelezheti a szabálysértő felet, hogy térítse meg a sértett félnek okozott kárt, illetve hogy állítsa helyre a korábbi állapotokat, ha ez lehetséges. Ha nagy kárra lehet számítani, akkor az igazságszolgáltatási szerv elnöki rendelettel előirányozhat olyan intézkedéseket, amelyekkel a kárt megelőzhetik.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!