Fotó: Veres Nándor
Jég nélküli korcsolyapálya kezdte meg működését Csíkszeredában. A vasútállomás melletti Silóban, a volt gabonaraktár második emeltén kialakított, Romániában újdonságnak számító pálya elsősorban szórakozási lehetőséget kínál, másodsorban pedig gyakorlási lehetőséget a hokisok számára.
2012. július 05., 16:012012. július 05., 16:01
2012. július 18., 21:192012. július 18., 21:19
Biró Albin üzletember az extrémsportot űző fiatalok számára korábban skate-pályát és mászófalat épített a volt gabonaraktárból létrehozott Siló Kortárs Művészeti Központban, most korcsolyapályát nyitott, a közeljövőben pedig pingpongtermet szeretne létrehozni.
„Külföldi útjaim során, a fejlettebb hokival rendelkező országok jégkorongozóinak nyári felkészülését figyelve láttam „lövőszobákat”, melyekben tornacipőben, illetve görkorcsolyát húzva gyakorolták a sportolók a kapura lövést. Hasonlót szerettem volna én is Csíkszeredában létrehozni. Az ötlet Molnár Szabolcs keresztfiamtól, a HSC Csíkszereda hátvédjétől jött, ő ajánlotta a nyugati országokban elterjedt, szárazjeges korcsolyapályát” – meséli Biró Albin.
A pálya kialakítására egy sima felületre van szükség. Erre helyezik el, illesztik szorosan össze a 240x120 cm-es, 12,8 mm vastagságú, szénsavhóból készült lapokat. A pálya készülhet teremben vagy köztéren, elmozdítható palánk segítségével. Az így kialakított pályán a jégen is használt korcsolyákkal lehet csúszkálni, hokizni. Az energiatakarékos pálya karbantartása egyszerű, esténként vízzel le kell mosni, majd bepermetezni az erre a célra gyártott síkosító folyadékkal. A csíkszeredai pálya 10x14 m-es és két hokikaput helyeztek el rajta. A teremben lévő oszlopokat szivaccsal vonták be, így balesetmentesen lehet gyakorolni a korcsolyázást, illetve a kapuralövést. A szakemberek szerint nagyon jó, hogy a pályán vannak oszlopok, mert nem kell bójákat elhelyezni, az oszlopok kikerülése plusz feladat a sportolók számára. A korcsolyázó felületet képező műanyaglapok négyzetméterenkénti ára 150 és 220 dollár között mozog, a gyártók szerint 12 évet kellene tartson, hat évet az egyik felén, hat évet pedig a másik felén lehet korcsolyázni rajtuk.
Timo Lahtinen, a HSC Csíkszereda jégkorongcsapatának finn edzője kitűnőnek tartja a Siló-korcsolyapályát, ő is először látott életében hasonlót, és azt tervezi, hogy itt is fognak gyakorolni a hokisok.
Ottjátunkkor több csíki gyermekhokis gyakorolta a Silóban a kapuralövést. A fiúk rövidnadrágban, korcsolyával a lábukon, hokiütőt használva teniszlabdákkal bombázták a két kaput. Császár Róbert, az egyik szülő éppen korcsolyát fent. Elmondta, hogy másodszorra jönnek, az új pályán a jéghez hasonlóan kopik a korcsolyák éle, naponta fenni kell ezeket.
Biró Albin szerint a szárazjeges korcsolyapálya része annak az elképzelésnek, hogy a helyi fiataloknak és az ide érkező turistáknak egyaránt sokrétű sportolási lehetőséget biztosítson Csíkszereda. Az üzletember szerint a Silóban működő korcsolyapálya újdonság Romániában, és ha beválik, akkor városnapok és más rendezvények alkalmával, illetve városközpontokban vagy bevásárlóközpontokban is lehetne mobil-korcsolyapályákat üzemeltetni.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!