Fotó: Pinti Attila
Vasárnap délután az 1848-49-es szabadságharc „székely thermopülai csatájának" hős honvédeiről emlékezett meg több száz egybegyűlt a Nyerges-tetőn. Az ünnepségen a magyarországi Békés megye mintegy negyven fős küldöttsége emlékoszlopot emelt a cári és a császári haderők feltartóztatása közben elesett kétszáz székely katona tiszteletére.
2012. augusztus 05., 21:042012. augusztus 05., 21:04
2012. augusztus 06., 14:512012. augusztus 06., 14:51
A rendezvény a Himnusz eléneklésével kezdődött, majd Bodó Dávid, Csíkkozmás polgármestere és Tánczos Barna, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium volt államtitkára köszöntötte ünnepi beszéddel a jelenlévőket, kiemelve népünk összetartásának és összetartozásának, valamint az elesettek tetteinek fontosságát.
A felszólalásokat a csíkkozmási Bojzás Néptánccsoport előadása követte, majd Bakcsy Gábor református tiszteletes és Fejér Mátyás plébános közös imára szólította az embereket. „Tragikus a múltunk, a jelenünk, a kilátástalanság homályában pedig tragikus a jövőnk is, de elődeink tettei, szavai iránt nem lehetünk közömbösek, hiszen akkor el is vesztünk. Kötelességünk visszatekinteni, emlékezni azokra, akik hősi önfeláldozás árán, a mi testi és lelki javainkért életüket vesztették” – foglalta beszédébe Bakcsy.
A jeles közéleti és politikai személyiségek emlékmű-koszorúzása után Farkas Zoltán, a Békés megyei közgyűlés elnöke a temetőben tartott rendhagyó beszédében kihangsúlyozta, hogy az elesett katonáinkra való emlékezésen túl nem szabad megfeledkezni a ma hőseiről sem, hiszen „hős az egyszerű földműves, aki beveti a földjét és gazdálkodik, keményen dolgozva megélhetést biztosít a családjának, de hős minden anya is, aki magyar gyereket szül, hogy népünk tovább élhessen és virágozhasson”.
Az örök összetartozás emlékére is emelt kopjafa megáldása után az ünnepség a Székely himnusz eléneklésével zárult.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!