Fotó: Veres Nándor
Nyolc kóbor kutyát számoltunk meg a csíkszeredai Tudor Vladimirescu utcai körforgalomnál a napokban. Az Eco-Csík Kft. illetékese megkeresésünkre elmondta, a gazdátlan ebek számát tekintve nem tapasztaltak növekedést a városban. Bár befogásuk folyamatos, mindig akad kóbor kutya az utcákon.
2015. április 13., 22:082015. április 13., 22:08
„Hetente egyszer vagy lakossági bejelentések alapján akár gyakrabban is kimegyünk a városba kóbor kutyákat befogni” – tájékoztatott Bors Béla, az Eco-Csík Kft. igazgatóhelyettese. Egy alkalommal általában 4-6 példányt is sikerül összegyűjteni. Legutóbb Hargitafürdőn jártak, ahonnan hat kutyát szállítottak a csíktaplocai kutyamenhelyre. A cég két munkatársa, illetve egy állatorvos végzi a gazdátlan ebek befogását, ehhez kábítófegyvert vagy kábító hatású orvosságot tartalmazó étket használnak.
Bors szerint a tavaszi időszakban megszokott számú kutyát fogtak be, nem tapasztalták, hogy jelentősen megnövekedett volna a kóbor állatok száma Csíkszeredában. „A számtalan ivartalanítási akció és a folyamatos begyűjtés ellenére mindig vannak kutyák az utcákon, sose fogynak el” – fogalmazott az igazgatóhelyettes. Hozzátette: ez többek között annak tudható be, hogy jelentős mértékben szaporodnak. Mint megtudtuk, 2013-ban 424, tavaly 309, idén eddig közel 50 gazdátlan kutyát gyűjtöttek be a városból.
„Régen sokkal több kóbor kutya volt a városban, mint most” – állapította meg Orendi Éva, a taplocai kutyamenhelyet működtető Pro Animalia Alapítvány elnöke. Mint mondta, ha néha-néha összeverődik is több eb, az a tüzelő szukáknak köszönhető, olyankor a város 10-20 kóbor kutyája összefut mindenhonnan, „randalíroznak”, utána megint szétoszlanak. Úgy véli, amíg az emberek felfogása meg nem változik, mindig lesznek kóborló négylábúak. Ők már 19 éve foglalkoznak a kutyák begyűjtésével, illetve sok ivartalanítási akciót is szerveztek, ennyi idő után Csíkszereda „kutyátlan” város kellene legyen – fogalmazott Orendi. Szerinte ezeket a kóbor kutyákat valahonnan, a környező falvakból, tanyákról szállítják be a városba.
A csíktaplocai menhelyen januárban 318, februárban 292, márciusban pedig 300 kutyát tartottak nyilván. Az év első három hónapjában az emberek 73 ebet adtak át az alapítványnak gondozásra. „Az emberek több kutyát hoztak be, mint az Eco-Csík, megtörténhet, hogy a sajátjukat is behozták. De inkább a menhelyre hozzák, minthogy elcsapják” – jegyezte meg Orendi.
Számadatok alapján a csíktaplocai menhelyről januárban 31, februárban 66, márciusban pedig 27 kutyát adtak örökbe, legtöbbjüket németországi gazdáknak. Orendi ezzel kapcsolatban elmondta, nálunk nem társnak tartják a kutyákat. Mint mesélte, volt rá eset, hogy vissza kellett venniük az örökbe adott kutyát, mert utóbb kiderült: rossz körülmények között tartották. „Küzdünk a kiskutyák életéért, még haza is hozzuk, szoptatjuk, etetjük, itatjuk, hogy életbe maradjanak. Felneveljük, ivartalanítjuk, beoltjuk, rendbe rakjuk, és akkor odaadjuk valakinek, aki fél év alatt tönkreteszi, ahol méteres láncon tartva, csont és bőr lesz belőlük. Hát akkor meggondoljuk, kinek adjuk örökbe” – nyomatékosította Orendi. Ezért mindig leellenőrzik, hogy hová adják örökbe a menhely költségén kezelt és nevelt kutyákat.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!