Kincsek a faluból

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Takaros parasztház áll a csíkszentmiklósi közbirtokosság udvarán. Faragott tornáca idén készült el – mutatja Lakatos István, a tájház létrehozója és gondnoka. Csíkszentmiklóson is megtekinthető a néprajzi gyűjtemény szombaton, a Tájházak Napján.

Péter Beáta

2014. október 16., 09:102014. október 16., 09:10

2014. október 16., 09:112014. október 16., 09:11

Csíkszentmiklósnak sokáig nem volt néprajzi gyűjteménye. Lakatos István helyi tanár a kétezres évek elején elhatározta, hogy összeszedi a faluban még fellelhető régiségeket. „Ott lakunk a főút mellett, és nap mint nap láttam, hogy az utánfutós kocsik viszik a szép bútorainkat. Meg is kérdeztem egy művészettörténész ismerősömet, hogy miért gyűjtik össze, mit csinálnak vele. Ő mondta, hogy az erdélyi régiségeket Nyugat-Európában el lehet adni. És akkor egy ilyen, csak azért is indulatból kezdtem el gyűjteni. Kincseket kerestem a faluban. A házaknál mindig azt mondták, hogy nincs semmi kincsünk. Kértem, hogy engedjenek fel a padlásra. Jártam házról házra kocsival, kicsi szekérrel” – elevenítette fel a kezdeteket Lakatos István. Idővel a falubeliek megszokták, hogy gyűjtöget, ezért sokszor vittek neki tárgyakat. A gyűjtés négy évig tartott. Amit tudott, saját maga újított fel.

Perefernum, utazóláda és mosógép

2011-ben a szépvízi önkormányzat megvásárolt egy régi közel százéves házat, amelyet a közbirtokosság udvarán építettek ismét fel. Ekkora már az anyag össze volt gyűjtve. A két helyiségből álló ház belső szobáját rendezték be a tisztaszobának, az első helyiségbe pedig a mindennapos használati tárgyakat állították ki. Látható itt vetett ágy, tulipános láda 1897-ből, viseletek, eredeti székely harisnyák, zekék, melyek aránylag jó állapotban maradtak.

„Nagyon sok írott anyag maradt meg a faluban. Az egyik, 1896-ból származó perefernum pontosan leírja, hogy a fiatal lány mit vitt a házasságba, mi mennyibe került, ezt a szomszédok aláírták. Gazdag lány volt, mert négy oldalból áll a hozománylevele. Vannak katonai végelbocsájtók is. Az egyik az 1800-as évek végéből való, a tulajdonosa húsz évet volt katona. Van egy érdekes eset is: a falu felső felében, a Szeredás út-tetőn van egy kereszt. Annak az a története, hogy amikor az egyik katona húsz év után jött haza és felért a domb tetejére, amikor meglátta a falut, a szíve megszakadt és ott halt meg” – mesélte egy-egy tárgy kapcsán a tájház alapítója.

Helyet kapott még két nagyobb utazóláda is. „Az egyik ki volt dobva egy udvarra, a hangyák is bele voltak »kőtve«, nagyon szívesen ideadták, hogy legalább nem foglalja a helyet az udvaron” – mesélte. „Ez pedig a mosógépnek az őse. Beletették ebbe a dobba a ruhát, úgy mosták ki és  centrifugaként is szolgált. Nincs új a nap alatt” – mutatott egy henger alakú tárgyra.

Az első szobában egy szövőszék és egy állandó fotókiállítás is helyet kapott, amely a falu mindennapjait mutatja be. „Egyik kedvencem a csikókályha, ahogy mi mondjuk csitkó, mert nem nagyon lehet már kapni. Ez be volt téve egy pincébe. Örömmel adták ide ezeket a tárgyakat. Büszke vagyok arra, hogy ingyen kaptam mindent. Kivéve a kályhát, mondták, hogy hát valamit adjál érte, s akkor egy kevés összegért ideadták.”

Szövőkör téli estéken

Minden tárgyból egy-egy darabot állítottak ki, nem akarták túlzsúfolni a házacskát, mert télen, ahogy a mezőgazdasági munkák alól kicsit felszabadulnak, rendszeresen használják: az asszonyok minden péntek este szőni gyűlnek össze ott. A tájházban található szőnyegek is az ő kezük munkáját dicséri.
A célok között szerepel viszont az is, hogy ne csak az idősebb generáció használja, hanem a fiatalabbak is. „Az Iskola másként program során szoktunk tevékenységeket szervezni a gyerekeknek. A tanítónőkkel beszéltük, hogy az opcionális órákat is lehetne itt tartani. Van élet itt a tájházban, de azért lehetne bővíteni”.


Várják a látogatókat

„Nyáron turisták is szokták látogatni. A kulcs nálam van, ha valakit érdekel, mindig letelefonálnak, hogy meg szeretnék nézni. Nem is gondoltam, hogy ekkora érdeklődés lesz egy ilyen tájház iránt” – foglalta össze.

Szombaton reggel kilenctől délután három óráig várják mindazokat, akik szívesen megtekintenék a gyűjteményt, elbeszélgetnének a régi dolgokról. A gyerekeknek 10 és 12 óra között kézműves foglalkozást tartanak: a lányok kis tarisznyát, a fiúk mobiltelefontartót varrhatnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 28., hétfő

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány

Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány
2025. április 28., hétfő

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány

Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány
2025. április 28., hétfő

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját

Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját
2025. április 26., szombat

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön

Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön
2025. április 25., péntek

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba

A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba
2025. április 25., péntek

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ

Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ
2025. április 24., csütörtök

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét

Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét
2025. április 24., csütörtök

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek

Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.

Megtartják a rekordkísérletet, de Ferenc pápáról is megemlékeznek
2025. április 24., csütörtök

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda

Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.

Ha csak két napra is, de a magyar agrárium fővárosa lett Csíkszereda
2025. április 24., csütörtök

Tíz év, ezer történet, egy közösség: májusban újra lesz Csíkszeredai Könyvvásár

Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.

Tíz év, ezer történet, egy közösség: májusban újra lesz Csíkszeredai Könyvvásár