Fotó: Veres Nándor
Az utóbbi húsz esztendő legjobb pityókatermését érték el Hargita megyében, a hektáronkénti átlag meghaladja a 23 tonnát. A rekord mennyiségű termés viszont rekord alacsony burgonyaárakkal párosul: kilójáért jelenleg mindössze negyven banit kínálnak. A termelők így abban biznak, hogy a tegnap Alcsíkon tartózkodott kínai delegáció üzletet lát a felhalmozott pityókatermésben, és jó áron vásárolnak abból. Mint a termelők mondják, mindegy, hogy kínai, csak vigye.
2014. szeptember 16., 10:242014. szeptember 16., 10:24
2014. szeptember 16., 10:322014. szeptember 16., 10:32
Ningxia Hui régió, Hargita megye kínai testvérmegyéjének küldöttsége Csíkszeredába és környékére látogatott hétfőn. A délelőtti órákban a megyei mezőgazdasági szakemberek, a térség nagyobb termelői és burgonyatermesztő társulásai Csíkkozmáson fogadták a delegáció tagjait. Gálfi Nándor, a csíkszeredai burgonya kísérleti állomás vezetője mutatta be számukra a különböző, Csíki-medencében termesztette burgonyafajtákat. Azt követően a kínai térség mezőgazdasági igazgatója beszélt a régiójukról, amelynek földrajzi adottságai a Hargita megyeihez hasonlók. A Magyarország méretéhez hasonló alapterülettel rendelkező Ningxia Hui-ban közel 270 ezer hektárnak megfelelő földterületen termesztenek pityókát.
Pityókakóstolás és terepszemle
Az ismertetőket követően a jelenlevők közelebbről szemügyre vették, megkóstolták a különböző pityókákat nyers, főtt és sült állapotban is, majd terepszemlére indultak. Ennek keretében Lázárfalva és Csíkszentkirály határában pityókaszedő gépeket láthattak munka közben, Csíkszentmártonban pedig a helyi termelőszövetkezet raktárába látogattak.
Együttműködési szerződés előnyökkel
Becze István, Hargita Megye Tanácsának képviselője kérdésünkre elmondta, együttműködési szerződést köt a kínai megye mezőgazdasági igazgatósága és a csíkszéki burgonyatermelők egyesülete, amelyben a megyei önkormányzat mint alapítótag szerepel. „Szeretnénk, ha a tapasztalatcserén túl, akár már ebben az évben tudnának segíteni az idei hatalmas termés értékesítésében. A másik dolog, aminek örülnénk, ha az itthon megtermelt vetőmagot Kína felé tudnák exportálni a gazdák. A további együttműködés, tapasztalatcsere során kiderül, hogy sikerülhet-e. Harmadszorra pedig jó lenne, ha valamilyen feldolgozót létesítenénk, amely megkönnyítené a burgonya értékesítését” – fejtette ki a megyei önkormányzati képviselő. A kínaiak látogatásának célja tehát a csíki burgonya, illetve a burgonyamagok értékesítése, valamint burgonyafeldolgozó üzem telepítése Hargita megyében, kínai segítséggel.
Rekord termés, alacsony ár
„Most minden külföldi kapcsolat jelentős, tekintettel arra, hogy gondok vannak a burgonya értékesítésével. Ugyanis rekordtermést értünk el, de sajnos nemcsak a megyében, illetve az országban, hanem egész Európában is, így az utóbbi tizenöt év legalacsonyabb burgonyaára a mostani” – tudtuk meg Török Jenőtől. Hargita Megye Mezőgazdasági Igazgatóságának vezetője hozzátette, a nagy termésmennyiség mellett az oroszokkal szembeni embargó is közrejátszik az értékesítés megnehezítésében. A szakember megjegyezte, reméli, hogy még alakul az ár, hiszen a jelenlegi kilónkénti 40 bani nemhogy jövedelmet nem jelent, hanem a rendszeresen gondozott parcellák esetében veszteséges a termelőkre nézve.
Megyei 23 tonnás átlagtermés
Az utóbbi húsz évben nem volt az ideihez hasonló bő termés, a megyei hektáronkénti átlag ugyanis 23 tonna burgonya – mutatott rá Török. Megjegyezte, idén nagy a szórás, hiszen a sok eső ugyan kedvezett a burgonyának, de a betegségeinek is, így akik időben permeteztek, megfelelő szerekkel, azok hektáronként 35-40 tonna krumplit is begyűjthettek, míg akik nem permeteztek, azok csupán 9-10 tonnányit. Tavaly a megyei átlag 15,6 tonna volt, 2012-ben pedig negatív rekordtermés, hektáronkénti 9,8 tonna pityóka termett.
Hasznos az új kapcsolat
Bálint András lázárfalvi gazda keresztapjával közösen hozzávetőleg 35 hektáron termel ipari pityókát. Elmondása szerint hozzájuk hasonlóan a környékbeli gazdák is meg vannak elégedve az idei terméssel, viszont az pityóka árát nagyon kevésnek tartják. A fiatal termelő tájékoztatott, ők szerződéses viszonyban vannak az egyik chipsgyárral, így tőlük a szerződésbe foglalt áron szállítják el a pityókát, az nem változik az évi terménymennyiségtől. Ugyanakkor megjegyezte, mivel az idei jó termés miatt nehéz az étkezési pityóka értékesítése, ezért mindenképp hasznos lenne, ha egy állandó – akár kínai – felvásárló biztosítaná annak exportálását, főleg ha jobb árat fizetne érte, mint a jelenlegi.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!