Fotó: Kristó Róbert
Nagyobb nőgyógyászati műtéteket is el tudnak már végezni laparoszkóppal a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban, miután múlt héten megérkeztek a laparoszkópos torony működéséhez szükséges kiegészítők. A betegek számára rövidebb gyógyulási időt jelentő műtéteket már elkezdték.
2012. október 15., 14:202012. október 15., 14:20
2012. október 15., 16:042012. október 15., 16:04
Tavaly októberben számoltunk be arról, hogy az egészségügyi minisztérium által világbanki támogatásból megvásárolt és Csíkszeredának kiutalt, új laparoszkópos torony segítésével nőgyógyászati műtétsorozatot végeztek a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. A helyi szülész-nőgyógyász szakemberek akkor debreceni és marosvásárhelyi orvosok segítségével gyakorolták a laparoszkópos műtéti technikát. A laparoszkópos műtétek során nem egy nagy hasi metszést ejtenek az orvosok, hanem több kisebb nyíláson át hatolnak be a műszerekkel az érintett területekig. A kórház laparoszkópos tornyát akkor egy szakcégtől kölcsönkapott műszerrel egészítették ki, és a helyi orvosok elmondták, további felszerelés szükséges ahhoz, hogy rendszeresen végezhessenek laparoszkópos nagyobb műtéteket. Ez a felszerelés egy év elmúltával, múlt héten megérkezett a kórházba, az adminisztrálása alá tartozó intézmény számára Hargita Megye Tanácsa saját költségvetéséből szerezte be a közel 250 ezer lejes műszereket.
Az örömhírt – amint Demeter Ferenc, a kórház menedzsere fogalmazott – hétfőn közölték. A kórház előterében tartott sajtótájékoztatón Borboly Csaba, Hargita megye önkormányzatának elnöke elmondta, tovább folytatják a fejlesztéseket a megyei kórházban. Kifejtette, mióta átkerült a kórház a megyei önkormányzathoz, szinte állandóan építőtelep, hisz számos infrastrukturális beruházás van folyamatban, ezek lezárultával pedig a műszerezettség feljavítására irányulnak a befektetéseik. Vitos Attila, a kórház orvosigazgatója az újonnan kapott műszerekről elmondta, értékben és nagyságrendben elérik a laparoszkópos torony árát, és nélkülük nem lehetne előrelépni ezen műtéti technika terén.
Hompoth György szülész-nőgyógyász felidézte, Csíkszeredában a laparoszkópos műtétek mintegy tíz éve kezdődtek el, azonban idővel le is álltak, és csak kisebb műtéteket végeztek az orvosok. Az évek folyamán ugyanis az előnyök mellett – gyors műtétek, rövidebb felépülési idő – a nehézségeit is felfedezték ezen műtéti technikának, éspedig, hogy a műtét során az orvos nem tudja a térlátását és a tapintását használni. Nyugaton intenzív képzésekkel igyekeztek pótolni a hiányosságot, nálunk azonban nem szerveztek ilyeneket, így fokozatosan abbamaradt ezen műtétek végzése. Tavaly, amikor egy új laparoszkópos tornyot kapott a kórház, a megyei önkormányzattól azt az ígéretet kapták, hogy beszerzik a még szükséges műszereket, az orvosoktól pedig, hogy használni fogják őket – mondta a szakorvos. Bejelentette, múlt hét óta már két nagyobb műtétet, két méheltávolítást végeztek az új technikával, és mindkettő jól sikerült, a betegek már a műtét napján lábra álltak és másnap haza is mehettek. Camelia Vociu szülész-nőgyógyász szakorvos kifejtette, gyorsabbak is ezek a műtétek, mint a hagyományosak, és hozzátette, tanulják még ők is az új technikát, de jó csapatot alkotnak, és jól dolgoznak együtt.
A laparoszkópos tornyot kiegészítő műszerekkel együtt hiszteroszkópot, a méhüregen belüli elváltozások diagnosztizálásra és kezelésére alkalmas, méhtükörnek is nevezett műszert is kapott a csíkszeredai kórház szülészeti-nőgyógyászati osztálya. Polgár Mihály osztályvezető főorvos elmondta, majdnem tíz éve, hogy igényelték ezt a műszert.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!