Fotó: Kristó Róbert
Az idei katasztrofális érettségi eredmények után várható volt, hogy nem tolonganak majd a jelentkezők az egyetemeken. Csíkszeredában a Sapientián, a hét szak indítását tervező karon harminc százalékkal kevesebb a diák, a hat szakot indító másik karon mintegy nyolc-tíz százalékkal marad el a jelentkezők száma a tavalyitól. Az alacsony érdeklődés miatt eddig egy szak indítása került veszélybe.
2012. július 25., 15:472012. július 25., 15:47
2012. július 25., 19:132012. július 25., 19:13
A Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem egyik csíkszeredai karán már lezárult, a másikon pedig a csütörtöki eredményhirdetéssel ér véget a felvételi. A Gazdaság- és Humántudományok Kar által tervezett hét szakra bejutók listáját szerdán függesztették ki az egyetem előcsarnokában. Makó Zoltán, a kar dékánja úgy értékelte, ebben az évben mintegy harminc százalékkal alacsonyabb az általuk indított szakokra jelentkezők aránya, mint tavaly.
A Gazdaság- és Humántudományok Karon agrár- és élelmiszeripari gazdaság, általános közgazdaság, könyvelés és gazdálkodási informatika, marketing, statisztika és gazdasági előrejelzés, román nyelv és irodalom–angol nyelv és irodalom, világ- és összehasonlító irodalom–angol nyelv és irodalom szakok indítását tervezték. Makó Zoltán közölte, a nyelvi szakokon nincs probléma, van elegendő jelentkező, kevesebben érdeklődnek viszont a közgazdaság, könyvelés, marketing szakok iránt, a statisztika és gazdasági előrejelzés szakon meghirdetett 10 tandíjmentes és 20 költségtérítéses helyre pedig egyetlen diák sem pályázott. Ezen szak indítása a jelentkezők hiánya miatt megkérdőjeleződött – ismertette a dékán.
Az idei érettségi következményeinek egy másik oldalát megvilágítva, Makó Zoltán azt mondta, a gyenge érettségi eredmények azt is jelenthetik, hogy akik sikeresen érettségiztek és most bejutottak az egyetemre, viszonylag jó képességű és jól tanuló diákok, akik valószínűleg el is fogják végezni az egyetemet. A lemorzsolódás évek óta nagy probléma, tavaly például harminc százalékos volt a kimaradók aránya – mutatott rá a dékán. Kifejtette, óriási energiákat fektettek abba, hogy a diákok lemorzsolódását megakadályozzák, abnormális, hogy az erőforrások többségét arra fordítsák, hogy a lemaradó diákokkal foglalkozzanak. Makó Zoltán emiatt azt támogatja, hogy maradjon meg a jelenlegi nehézségi szinten az érettségi, mert vélhetően ennek nyomán most már a közepes és jó tanulók felkészítésére lehet fektetni a hangsúlyt.
A Sapientia másik csíkszeredai karán, a felvételin hat szakot kínáló Műszaki és Társadalomtudományi Karon is kevesebb a jelentkező, mint tavaly. A kar által indított minden szakon felvételit is szerveztek, a dossziévizsga mellett egy szóbeli meghallgatáson is részt kellett venniük szerdán az egyetemre jelentkezőknek. Ezen a karon csütörtökön teszik közzé, hogy kik jutottak be az élelmiszeripari mérnöki, környezetmérnöki, ipari biotechnológia, közélelmezési és agroturisztikai mérnök-menedzser, kommunikáció és PR, valamint szociológia szakokra. Biró A. Zoltán, a kar dékánja elmondta, tavaly a meghirdetett helyeik 38 százaléka telt be, idén a helyek mintegy 29 százalékára jelentkeztek, ebben az évben tehát tavalyhoz viszonyítva körülbelül 8–10 százalékos a jelentkezők arányának a csökkenése.
Részletezte, a társadalomtudományi szakokon vannak jelentkezők, és inkább a műszakin kíván kevesebb diák továbbtanulni, a jelentkezők alacsony száma miatt pedig nem kerül veszélybe egyik szak indítása sem a karon. Kérdésünkre válaszolva Biró A. Zoltán még elmondta, őket is elgondolkodtatták az idei gyenge érettségi eredmények, és hozzátette, reméli, a pótérettségi nyomán még sikerül javítaniuk az érettségizőknek.
A Sapientia ősszel pótfelvételit is hirdet a most üresen maradt helyek betöltésére.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!