Fotó: Kristó Róbert
Fokozatosan fogják emelni a víz- és csatornadíjakat az elkövetkező esztendőkben. Az indoklás szerint azért, hogy a számos települést érintő közműrendszer-felújítást és -bővítést előirányzó projekt fenntartható legyen, és a Harvíz Rt. gazdaságosan tudjon működni.
2012. július 09., 16:312012. július 09., 16:31
2012. július 09., 17:032012. július 09., 17:03
Hargita megye víz és szennyvíz közműrendszereinek a bővítését és felújítását célozza az a projekt, melynek 78 százalékát az Európai Unió, 1,8 százalékát az érintett önkormányzatok, 13 százalékát az állam, a fennmaradt részt pedig a Harvíz Rt. finanszírozza. A beruházás nem terjed ki a megye egész területére, csak Csíkszék egy részét – Csíkszereda, Madéfalva, Csicsó, Csíkmadaras, Csíkszentdomokos – fedi le, valamint Szentegyházát. A projekt összértéke megközelíti a 320 millió lejt, mely által a Harvíz Rt. a megye egyik legfontosabb beruházó cégévé vált – hangzott el a Zólya László vezérigazgató és Moldován Reinitz József projektmenedzser által tartott hétfői sajtótájékoztatón.
A munkálatok már szeptemberben elkezdődhetnek, amennyiben a közbeszerzési eljárások zökkenőmentesen zajlanak. A projekt érinti a csíkmadarasi és a szentegyházi, félkész állapotban lévő derítőállomásokat, melyeknél problémát okozhat már az újratervezés is, viszont megtudtuk, hogy megkeresik a módját, hogy be lehessen fejezni a szennyvíztisztító üzemeket. A beruházás csíkszeredai részéhez tartozik a szépvízi vízmű felújítása, ennek keretében építenek egy új víztározó tartályt, négyet pedig felújítanak, működésbe hoznak két újraklórozó állomást, építenek 850 méter új fővezetéket, tizenhat kilométer szállítóvezetéket pedig kicserélnek. Megjavítanak 3500 méter vízelosztó rendszert, 2000 méteren újat építenek. Ugyancsak a megyeszékhelyen felújítanak közel 1000 méter hosszú régi szennyvízcsatornát, valamint lefektetnek 15 600 méter új vezetéket – magyarázta Zólya.
Megjegyezte: a beruházás azon részét, amit a Harvíznak kell finanszíroznia, a cég a saját bevételeiből nem tudja előteremteni, ezért hitelhez kell folyamodjon. Emiatt a következő esztendőkben a szolgáltatás díjainak folyamatos növekedésével kell számolni. A projekt által érintett területeken már július elsejétől megemelkedtek a díjak. Köbméterenként számolva, áfa nélkül a víz ára 1,84 lejről 2,67 lejre emelkedett, a csatornadíj pedig 1,15 lejről 1,96 lejre. A projekt által nem érintett területeken ez az áremelkedés december 1-től fog megtörténni. 2013-tól mindenki számára áfa nélkül számolva a víz 2,87 lejre, a csatornadíj 2,25 lejre, 2014-től a víz 3,06 lejre a csatornadíj 2,54 lejre, 2015-től pedig a víz 3,30 lejre, a csatornadíj pedig 2,59 lejre fog emelkedni. „Az említett árakat kell elérni ahhoz, hogy a pályázat fenntartható legyen, és a szolgáltató cég gazdaságosan tudjon működni” – nyomatékosította a vezérigazgató.
Műszaki hiba a derítőállomáson
Közel két hete műszaki meghibásodás történt a csíkszeredai derítőállomás iszapprés részlegében, emiatt nem tudják préselni az iszapot, így azt a régi iszapágyakra engedik ki száradni. Ezért ebben a melegben megtörténhet, hogy a kedvezőtlen széljárás miatt, a kellemetlen szag a város felé száll – tájékoztatta portálunkat Zólya László, a Harvíz Rt. vezérigazgatója. Hangsúlyozta, a szakemberek folyamatosan dolgoznak az iszapprés kijavításán, de mivel nem egyszerű feladatról van szó, nem lehet tudni, mikor végeznek vele. A kellemetlenségekért a Harvíz vezetősége a lakosság megértését kéri.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!