Fotó: Kristó Róbert
Enyhült, de nem oldódott meg teljesen a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az orvoshiány a nyolc, nemrég érkezett fiatal szakember munkába állásával. Az intézményvezető szerint a tüdőgyógyászati, a fertőző betegségeket kezelő és a kardiológiai osztályra kellene mindenképpen még orvos.
2014. február 18., 17:342014. február 18., 17:34
2014. február 18., 17:522014. február 18., 17:52
Fiatal orvosok kezdték el a munkát a csíkszeredai kórházban, az elmúlt időszakban nyolc szakember érkezéséről írtunk. Jött idegsebész, hematológus, allergológus és immunológus, sportorvos, aneszteziológus, sürgősségi szakorvos, intenzív terápiás szakorvos, neonatológus, nefrológus, diabetológus és onkológus. Bár a fiatal szakemberek által nagymértékben enyhült az orvoshiány, és egyesek olyan szakmát gyakorolnak, amelynek eddig egyáltalán nem volt képviselője a megyében vagy a kórházban, nem mondhatni, hogy teljesen megoldódott a szakemberhiány problémája – tudtuk meg Demeter Ferenctől, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzserétől.
Osztályok egy-egy orvossal
A menedzser kifejtette, bár nagy előrelépés az eddig érkezettek munkába állása, továbbra is vannak olyan osztályok, mint a tüdőgyógyászati, illetve a fertőző betegségeket kezelő, ahol nagyon nagy szükség lenne orvosokra, hisz mindkét osztályon egy-egy orvos dolgozik jelenleg. Demeter szerint a legsúlyosabb helyzet ezen a két osztályon van, mert bár a mellkassebészeten és az idegsebészeti munkakörben is egy-egy orvos dolgozik, ők egyelőre elegendők a feladatkör betöltésére. A kórház csíksomlyói részlegén működő tüdőgyógyászati és a fertőző betegségek osztályán viszont nem elegendő az egy-egy orvos.
„Működni működhet az osztály egy orvossal, más kérdés, hogy hány beteget lehet így ellátni és milyen betegségtípusokat tudnak kezelni” – mutatott rá a menedzser. Hozzátette, az orvoshiány miatt például a tüdőgyógyászati osztályon nem tudják ellátni a tuberkulózisos gyermek betegeket, őket Brassóba szokták továbbküldeni. A tüdőgyógyászati osztályra tavaly ősszel is hirdettek meg rezidensi állást, ezt el is foglalták, a gyakornoki évek nagy részét azonban egyetemi központban töltik a fiatal orvosok, és csak az utolsó évben kötelesek idejönni – tudtuk meg. Az ügyeleti rendszert bedolgozó orvosokkal biztosítják – mondta el Demeter Ferenc. Hozzátette, a kardiológián is szakemberhiány van, viszont úgy néz ki, hogy az év vége felé ez meg fog oldódni, az ott dolgozó két orvos mellé két rezidens érkezhet.
Harminc napból harmincat dolgozik
Épp a tavalyi szabadságából megmaradt napok egy részét vette ki a héten Ambrus Irén főorvos, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fertőző betegségeket kezelő osztályának vezetője, akit munkájáról kérdeztünk. A főorvos egyedül dolgozik az osztályon, bedolgozók segítenek neki ügyeletezni, amint azonban elmondta, így is havonta kilenc vagy tíz ügyelete van. Egy ügyelet azt jelenti, hogy déli egy órától a következő nap reggeléig dolgozik ügyeletesként, majd reggel nyolctól elkezdi a nappali munkaidejét. Általában ez is kinyúlik, az egy óráig előírt munkaprogramja rendszeresen négy-fél ötig tart. Harminc napból átlag harmincat dolgozik, jegyezte meg Ambrus Irén főorvos, hozzátéve, hogy szombaton és vasárnap is bemegy, megnézi a betegeket, ha szükséges. Ennek meg is van a következménye, nagyon fáradt – tette hozzá.
A főorvos jó hírrel is szolgált, mint elmondta, két rezidens van az osztályon, egy első- és egy másodéves orvosgyakornok. A másodéves fiatal orvos pedig sokszor jön Marosvásárhelyről, besegít, és ez a fiatal határozottan itt akar akar maradni a rezidensi időszak után is.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!