Fotó: Veres Nándor
Két csíki község több mint tizenkét millió lejes beruházás révén összesen 38 kilométeren erdei utat javít fel a közeljövőben. Kászonaltíz és Csíkszentgyörgy ugyanazon kiírás keretében, ám két különböző pályázat révén valósítja meg a szóban forgó munkálatot. Ennek érdekessége, hogy befejeztével az erdei utakon személygépkocsival is eljuthatnak egymáshoz a két község lakói.
2014. július 10., 18:152014. július 10., 18:15
2014. július 10., 18:362014. július 10., 18:36
„Egy, erdei utak felújítását célzó uniós pályázatot sikerült megnyernünk, a beruházás lassan a kivitelezési szakaszba ér” – tájékoztatott András Zoltán. Kászonlatíz polgármestere elmondta, az ezzel kapcsolatos közbeszerzési eljárást sikerült lezárni, a nyertes egy piteşti-i vállalkozás lett, a döntést még a gyulafehérvári régióközpontnak is jóvá kell hagynia. A munkálatot ez év végéig kell elvégezni.
Kászonból a csinódi útra, onnan Csíkszentgyörgyre
Az elöljáró kifejtette, az úgynevezett Úz kettes erdei út felújításáról van szó ebben az esetben, amely összeköti Csinóddal a Kászonokat. „Nyilván mi csak a község adminisztratív határáig tudunk dolgozni. Ezt a pályázatot annak idején úgy tettük le, hogy Csíkszentgyörgy maga is megpályázta az út rá eső szakaszát, így ennek köszönhetően a Csinódra vezető megyei útba torkoll majd az erdei út” – magyarázta az elöljáró. A beruházás során makadám út készül a szükséges hidakkal, átereszekkel és esővíz-elvezető sáncokkal.
A polgármester hangsúlyozta, a községhatár a Gránicás tetejeként ismert hegyi részen van, ott zárul a rájuk eső 14 kilométeres rész. Ettől a ponttól a megyei útig terjedő néhány kilométer már csíkszentgyörgyi beruházásként készül. A kászoni részről egyébként két, szintén felújítandó bekötő útról is megközelíthető lesz a szóban forgó erdei út, ezek, a polgármester elmondása szerint, az Úz kettes és a Kászon-pataka szakasz.
Huszonnégy kilométeren új erdei út
„A mi esetünkben tíz útszakaszról, összesen huszonnégy kilométernyi felújítandó erdei útról beszélünk” – ismertette az általuk megpályázott beruházást Csíkszentgyörgy polgármestere. György József szerint ebből az egyik legfontosabb a helyiek által szentgyörgyi Lok útjaként ismert út két szakasza, ez köti össze a községet a Csobányos völgyével, és mintegy hat kilométert tesz ki összesen. A másik a Szentegyház-pataka útja, az Adorjánfürdő irányába vezető rész, amely egészen a Nagyboldogasszony kápolnáig lesz kiépítve, és három útszakaszt tartalmaz. Szintén a fontosabbak közé sorolta a gránicás-lesődi erdei utat, hiszen ezáltal lesz összeköttetés a Kászonokkal. A beruházás része még az Úz-völgyben található Sáros-pataka útja, valamint a Bencze-Moşneag út.
Turizmus szempontjából is fontosak
„Azzal, hogy járhatóvá válnak ezek az utak, nemcsak a fakitermelés lesz könnyebb, hanem turisztikai szempontból is fontossá válnak” – jegyezte meg a községvezető. Véleménye szerint nem mellékes szempont a beruházásban az, hogy személygépkocsival, vadregényes tájakon átutazhatunk Csíkszentgyörgyről a Kászonokba, vagy különböző festői tájakat kereshetünk fel. „Természetesen elsősorban nem ebből a megfontolásból pályáztunk, hanem főleg azért, hogy a kitermelő útjaink legyenek rendben” – magyarázta az elöljáró.
Vigyázni kell a felújított utakra
„A beruházás legnagyobb haszonélvezői a közbirtokosságok, hiszen legelőik, kaszálóik, erdeik között haladnak el ezek az utak. Felhívtuk azonban figyelmüket, nem elég az, hogy kivitelezzük ezeknek az utaknak a kialakítását, hanem karban is kellene tartani azokat” – jelentette ki György József. Hozzátette, megfogalmazódott egy olyan elképzelés is, hogy a közbirtokosságokkal közösen, akár a kászoniakkal is, egy szabályzatot dolgoznának ki, amely meghatározná, mikor lehet fakitermelésre használni a felújított erdei utakat. „A munkálatok befejezése után meg kell őrizni ezeknek az utaknak az állagát, ezt a közbirtokosságoknak is meg kell érteniük” – hangsúlyozta az elöljáró.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!