Látható jele van a hargitafürdői mofetta és borvízforrások közelében végzett kutatófúrásoknak: a két hete elkezdett munkálatok óta a közelben lévő Piricske borvízforrás hozama egyik napról a másikra a töredékére csökkent. Ráadásul a hargitafürdőiek már nem csak ásványvizeiket féltik, hanem a mofettát is, hiszen úgy tudni, a Hargita Bányavállalat a mofetta (kénes gázfürdő) környékén is próbafúrásokra készül.
2012. augusztus 20., 18:022012. augusztus 20., 18:02
2012. augusztus 20., 19:222012. augusztus 20., 19:22
„Valaki magyarázza már meg, hogy próbafúrásokra ki ad engedélyt a borvízforrások és a mofetta közvetlen közelében, amikor a forrásoktól legalább egy kilométerre semmilyen ilyen jellegű kutatómunkát nem szabadna végezni?” – fakadt ki Tófalvi Ernő hargitafürdői erdész, aki attól tart, hogy néhány fúrással mindent tönkretesznek.
Több évre nyúlik vissza a Hargita Bányavállalat azon törekvése, hogy gyógyhatású vizek és gázok után kutasson Hargitafürdő területén. A vállalatnak az Altalajkincsek Országos Ügynökségétől (ANRM) van kutatási licence Hargitafürdő körzetében, amit 2009-ben bocsátották ki. A bányavállalat már tavaly nyáron elkezdte a fúrásokat, de mivel akkor csak urbanisztikai bizonylattal rendelkezett – építkezési engedéllyel viszont nem –, ezért a próbafúrásokat a megyei önkormányzat leállította. Időközben a bányavállalat beszerezte a szükséges engedélyeket, így két hete újra elkezdődtek a próbafúrások. Jelenleg a csicsói közbirtokosság területén dolgoznak.
„Senki nem mer szólni”
„Tény, mióta a Piricske borvízforrás közelében elkezdték a fúrásokat, a kiváló minőségű borvízforrás hozama nagyon visszaesett. A hozamkiesés nem a szárazsággal magyarázható, mivel két héttel ezelőtt még bőven folyt a borvíz a csorgón” – mutatta a Székelyhon.ro-nak Tófalvi, majd hozzátette, minden hargitafürdői a fúrásokról beszél, de „senki nem mer szólni, mert tart az esetleges következményektől\".
Mivel Hargitafürdő közigazgatásilag Csíkszeredához tartozik, ezért a megyeszékhely polgármesterétől is érdeklődtünk, aki egyelőre csak annyit mondott, hogy a próbafúrások olyan területen zajlanak, amelyek nem hozzájuk, hanem a csicsói közbirtokossághoz tartoznak. A csíkszeredai önkormányzatnak majd csak akkor kell véleményt formálnia a fúrásokkal kapcsolatosan, amikor a Hargita Bányavállalat a hargitafürdői gyógyhatású mofetta közvetlen közelében kér engedélyt próbafúrásokra. Ami a hírek szerint nincs is olyan messze: a helybéliek már tudni vélik, hogy a mofetta szomszédságában ki van szemelve az a terület, ahol újabb gázlelőhely feltárása reményében elkezdenék a fúrásokat.
A hargitafürdői tervekről és a munkálatok alakulásáról szerettünk volna érdeklődni a Hargita Bányavállalat tulajdonosától, Vasile Mihoc-tól, ám őt nem sikerült elérnünk. A bányavállalat ügyvezetőjével, Moise Flueraş-sal telefonon ugyan kapcsolatba tudtunk lépni, ő viszont külföldi tartózkodására hivatkozva arra kért, érdeklődjünk inkább a helyszínen. Ott, ahol persze csak a munkások dolgoznak, akiknek nem áll jogukban válaszolni az újságírói kérdésekre.
Féltik a mofettát is
„Ugye nem nyúlnak a mofettához?” – kérdezte Tófalvitól a több évtizede évente két alkalommal Hargitafürdőre látogató székelyudvarhelyi idős asszony, tudván, hogy a hargitafürdői erdész mindent megtesz azért, hogy leálljanak a próbafúrások. Nem hangzott megnyugtatóan az éveken át a csíkszeredai önkormányzat hargitafürdői megbízottjaként tevékenykedő Tófalvi válasza. Ő attól tart, hogy – ahogy a Piricske borvízforrásnál történt – a mofettánál is „zavar” keletkezhet az esetleges próbafúrások következtében.
Zakariás Lenke néni 1983-ban betegedett le, és rá egy esztendőre kezdett a hargitafürdői mofettába járni. A kénes gázfürdő melletti lakásán találkoztunk. „Az orvosom bénulásomkor azt mondta, hogy csak a mofetta segíthet. Igaza volt, azóta a nyarak jelentős részét itt töltöm, így tudom átvészelni a teleket. Nagyon jó hatással van a szervezetemre a mofetta, ezért is félek a terjengő hírektől” – summázta az idős hölgy.
A mofettát évente átlagosan ötezer fizetős vendég látogatja, nagy részük gyógykezelésekre érkezik a hegyvidéki településre. A borvízforrásokat is naponta legalább kétszáz ember keresi fel. A helybéliek szerint gazdasági elképzelések állnak a munkálatok mögött. Mint fogalmaztak, gyanítják, hogy „valakik saját maguk szeretnék értékesíteni az itteni gázokat és borvizeket.”
A próbafúrások eddig nem vezettek sikerre. Azt viszont már eredménynek lehet nevezni – igaz, csak negatívnak –, hogy a másodpercenként több mint egy liter hozamú Piricske borvízforrás a fúrások megkezdése óta csak csordogál.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
Tizennégy évvel a felújítása után meglehetősen elhanyagolttá vált a borzsovai fürdő. Hasonlóan leromlott állapot uralkodik Cibrefürdőn is. A szépvízi önkormányzatnak egyelőre nincs pénze ezek rendbetételére.
Csíkszeredában szervezik az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját április végén. Az eseményre közel 200 oktató és 300, agrártémával foglalkozó hallgató érkezik a Kárpát-medence több pontjáról.
Év végéig lesz bezárva az a 30 kétcsillagos szállodai szoba a Tusnád Hotelben, amelyeket nemrég a fogyasztóvédelem a hiányosságok miatt ideiglenesen bezáratott. Ezeket a szobákat a tusnádfürdői szálloda felújíttatja.
Hamarosan újra magyar lesz az űrben: a HUNOR-programról, a magyar űrhajózásról, a küldetés tudományos céljairól hallhattak az érdeklődők Csíkszeredában Partl Alexandra Petra világűrpolitikai tanácsadótól.
Folytatódik az elkerülőút építése Csíkmadarason, amely a vasútvonal által kettészelt község számára fontos összeköttetést biztosít a településrészek között. A munkálatot augusztus végére tervezik befejezni, ezalatt a vasúti átjáró is elkészül.
szóljon hozzá!