Fotó: Kristó Róbert
Éjjel-nappali rendszámfelismerésre, 360 fokos forgásra képes kamerák figyelik folyamatosan Csíkszereda bejáratait és a város több pontját. Elég néhány kattintás, és jön az élő közelkép, azonosíthatók a járművek – működés közben tekintettük meg a rendszert, amely ebben az évben tovább bővül.
2014. szeptember 18., 09:592014. szeptember 18., 09:59
A meglévő tizenegy mellé újabb hét térfigyelő kamerát szerelnek fel és helyeznek működésbe idén Csíkszeredában. A város minden bejáratánál, a köztereken, de Hargitafürdőn is figyel és rögzít majd a rendszer.
Tavaly év végén már üzembe helyezték Csíkszereda három, nyugati, déli és északi bejáratánál a városvezetés által létrehozott térfigyelő rendszer első elemeit, az éjjel-nappali üzemmódban működő kamerákat. A városközpontba, valamint a Somlyó és Tavasz utcákba is jutott ezekből a képrögzítő eszközökből. A megyeszékhelyre érkező és onnan távozó gépjárműforgalom megfigyelését, a köztereken elkövetett rongálások megelőzését, bűnelkövetők azonosításával a rendőrség munkájának segítését teszi lehetővé a rendszer, amelynek felvételeit a polgármesteri hivatalban rögzítik.
Ellenőrizhető mozgások
Egy megfelelő szoftverrel ellátott számítógép képernyőjén néhány kattintással jelennek meg együtt vagy külön-külön a kamerák képei – mutatta meg a rendszert kezelő Csiszér András informatikus, a polgármesteri hivatal munkatársa. A rendszámfelismerő szoftvernek köszönhetően elég egy adott időintervallum vagy egy rendszám beírása, máris megjelenik akár a videoanyagból kiválasztott kép vagy az információ, hogy az adott jármű mikor járt a kamera látószögében.
A Sapientia Egyetem mellett, a központi park közelében felszerelt berendezés a promenádról, a Majláth Gusztáv Károly térről készít nagy felbontású, jó minőségű felvételeket, szükség szerint rá is közelítve egy-egy helyre. A nagy látószögű kamerák egyébként 360 fokos forgásra képesek, erről a két romatelepi, a Tavasz utcai vagy a Somlyó utcai felvételeket nézve is meggyőződhettünk. Tavaly 27 ezer 800 eurót költött, idén 14 ezret fordít a város a térfigyelő rendszer eszközbeszerzéseire, ez nemcsak a kamerákat, hanem a szoftvereket, a kommunikáció biztosítását is jelenti.
A rendőrség munkáját segíti
A felvételeket az érvényben levő megállapodás alapján a rendőrség rendelkezésé bocsátják – közölte Csiszér András. Mint elmondta, nemcsak közlekedési kihágások, hanem bűnügyek esetében is többször igényelték a hatóságok a kamerák felvételeit, amelyeket harminc napig tárolnak. Előfordult, hogy a Brassó felőli városbejárat közelében kisebb baleset történt, amelynek elkövetője elhajtott a helyszínről. A rendszer segítségével viszont azonosíthatóvá vált. Kérdésünkre Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség szóvivője megerősítette, a rendőrség munkáját sok esetben megkönnyítették a felvételek, bűnelkövetők azonosításában is segítettek. „Örülünk minden ilyen segítségnek, amely operatív módon járul hozzá a nyomozati munkához” – fogalmazott a szóvivő.
Újabb helyszínekre jutnak el
A meglévő 11 mellé idén újabb 7 képrögzítő eszközt szerelnek fel. A felújított közterek, a város központja, az elvégzett beruházások felügyelete az elsődleges a városon belüli rendszerfejlesztés szempontjából – tudtuk meg a szakembertől. Így a bővítés nemcsak a megyeszékhely keleti, Csíkszentlélek felőli kijáratához kerülő újabb kamerákat jelenti, ahol ezek még hiányoznak, hanem a hargitafürdői mofetta, a taplocai borvízforrás, illetve a dendrológiai park néven ismert terület környékét is figyelni fogják. A Szabadság tér Kossuth Lajos utca felőli részén is lesz egy kamera, akárcsak a Majláth Gusztáv Károly téren, a Tulipán Áruház közelében. Ezzel áttekinthetővé válnak a felújított közterek, akárcsak a Petőfi Sándor utca nagy része. Egy mobil kamera is rendelkezésre áll majd, amelyet a városban történő nagyobb beruházások követésére használnak, ezt szükség szerint bárhol fel lehet szerelni áramellátást biztosító oszlopra – tudtuk meg.
Diszpécserközpont egyelőre nem lesz
A térfigyelő rendszer eszközei által készített felvételeket nem követik folyamatosan, csak szükség esetén, utólag nézik meg ezeket. Az állandó követéshez diszpécserközpontra lenne szükség, és személyzetre, mint például Marosvásárhelyen, de ezzel egyelőre várnak, főként anyagi okok miatt – tájékoztatott Csiszér. A rendőrség decentralizációjának megvalósulása vagy a helyi rendőrség esetleges megalakítása esetén ez már elérhető közelségbe kerülhet. A városnak nyilván még nagyon sok része van, ahol belátható időn belül nem lesznek kamerák, de a rendszer fejlesztése folytatódik – tette hozzá. Szerinte Csíkszeredában a bővítés után működő 18 kamera a marosvásárhelyi 25 hasonlóhoz viszonyítva jó aránynak számít.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!