Fotó: Veres Nándor
Szezonja van az erdei gyümölcsöknek, gyűjthető a jó termésű fekete, illetve vörös áfonya, nemsokára pedig beérik a csipkebogyó is.
2013. szeptember 04., 19:552013. szeptember 04., 19:55
2013. szeptember 04., 20:042013. szeptember 04., 20:04
Az erdei gyümölcsök nagy részének kedveztek idén az időjárási viszonyok. Miklós Istvántól, a Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság erdészétől megtudtuk, a fekete áfonya már bőséges termést hozott, emellett a szeder és a csipkebogyó is jó termést ígér. A korai fagy okozhat esetleges terméscsökkenést, mivel annak következtében megpuhul a csipkebogyó termése, és felhasználásra alkalmatlanná válik. A málna termése a vártnál kevesebb volt, mivel a nagy melegek miatt korán beérett, így egy része lehullt még a begyűjtése előtt.
Sok természetjáró saját használatra már begyűjtötte a fekete, illetve vörös áfonyát, amelyekből ízletes lekvárt lehet készíteni, leveleikből, szárukból pedig kiváló teát. Nemsokára gyűjthető lesz a csipkebogyó és a vidékünkön kevésbé elterjedt homoktövis is. A piacon rendszeresen árulják fonott kosarakba gyűjtve a fekete és vörös áfonyát. Az árusok elmondták, idén szép termés volt, jobb, mint tavaly. Diego Nicchi, a madéfalvi gomba- és erdeigyümölcs-gyűjtő központ vezetője arról számolt be, hogy a gomba mellett áfonyát vásárolnak fel. Idén az erdei gyümölcsből 40-50 tonnát gyűjtöttek be, ami valamivel több, mint tavaly. A cégvezető a gyűjtőközpont hűtőkamrájába is betekintést engedett, ahol zsákokba csomagolva sorakozott a több tonna fagyasztott áfonya.
A mindenki által beszerezhető erdei gyümölcsök jótékony hatásáról Macalik Ernő karcfalvi biológust kérdeztük. Elsőként a főként erdőirtásokban fellelhető havasi málnát említette, mint ízletes gyümölcsöt. Rámutatott, amíg a termesztett málna könnyebben szüretelhető, és nagyobb mennyiségű termést ad, addig a vadon élő jóval aromásabb, ízében teltebb. A málna gyümölcsének különösebb gyógyhatása nincs, azonban ízletes dzsemet, szörpöt készíthetünk belőle. A málna kórójából, leveleiből főzött tea enyhítheti ugyanakkor a gyomorrontás panaszait.
A szakember elmondta, a fekete áfonyakóró – a székely kokojza – enyhe vércukorszint-csökkentő hatású, ezért a jobb összhatás érdekében gyakran társítják hasonló hatású gyógynövényekkel. Emellett az érett, de még nem elszíneződött kóróból készült tea nagyon jó ízű, és a gyomorrontás gyógyítására is alkalmas. Egy életen át fogyasztható, mivel negatív mellékhatása nincs – hangsúlyozta Macalik. Hozzátette, a fekete áfonya termése nagyon értékes, hiszen rengeteg növényi festéket tartalmaz, amelyeknek antioxidáns hatásuk van –, kivédi a táplálékkal bekerülő káros anyagok negatív hatását. Az áfonya gyümölcse egyben nagyon jó vitaminforrás is, fogyasztása minden formában ajánlott – de legfőképpen nyersen. Továbbá olyan anyagokat tartalmaz, amelyek kedvezően befolyásolják a szem érhártyájának állapotát.
Székelyföldön havasi meggyként ismerik a vörös áfonyát, amelynek a leveleiből és a zsenge hajtásaiból készült tea nagyon erős baktériumölő hatású – így húgyúti fertőzések kezelésére kiváló. A gyümölcse is értékes anyagokat tartalmaz, amely szintén alkalmas a felfázás kezelésére. A biológus felhívta a figyelmet, hogy minél érettebb a gyümölcs, annál értékesebb anyagok nyerhetőek ki belőle. Így ajánlott megvárni a gyümölcsök beérését, hiszen a fehéren vagy alig éretten leszedett áfonyában a hatóanyagok nincsenek teljes mértékben jelen, így nem is fejthetik ki jótékony hatásukat.
A nemsokára beérő homoktövis a Csíki-medencében nem honos, de a csíkszeredai zöldségpiacon is kapható ez a rengeteg vitamint tartalmazó gyümölcs. Főként az A- és E-vitamintartalma magas, érdemes tehát beszerezni – foglalta össze a biológus. Továbbá elmondta, a csipkebogyó is beérik nemsokára, amely élőhelyre igénytelen növény, főleg kietlen, száraz, köves területeken található meg. A bogyótermés húsos része különösen értékes, amelyből egyaránt készíthető dzsem és szörp is. A biológus fontosnak tartotta megjegyezni, hogy lekvár készítésekor, a főzés közben elvész a gyümölcs C-vitamin tartalma. Ettől azonban nem értéktelen a lekvár sem, mert benne marad az A-, B- és az E-vitamin, valamint a szerves sav és a mikroelemek is – vas, magnézium. Ha C-vitamin tartalmú teát akarunk belőle nyerni, akkor a nyers bogyót kell összetörni, és langyos vízben legalább 24 órát áztatni – tanácsolta a szakember.
Macalik Ernő természetjáróként érdekesnek találta ezt az évet. „Minden rettenetesen sietett: én még kokojzát ilyen korán érve nem láttam vidékünkön. De eddig az is ritka volt, hogy szeptember elején már szép piros csipkebogyókat lássunk” – fogalmazott a biológus. Hozzátette, Csíkszéken nem volt jelentősebb jégeső, amely leverhette volna a gyümölcsöket, így a fekete és vörös áfonya egyaránt bő termést hozott.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!