Fotó: Kristó Róbert
Hátrányos helyzetű gyerekeknek, illetve családoknak szerveznek közös rendezvényeket a csatószegi óvoda és iskola pedagógusai. A cél: leküzdeni a hátrányos megkülönböztetést.
2014. november 27., 11:442014. november 27., 11:44
Gyermekekkel, szülőkkel, nagyszülőkkel telt meg kedden délután a csatószegi kultúrház, ahol mesevetélkedőt, majd Katalin-bált tartottak. Az eseményen hét csapatnak hét próbát kellett kiállnia, a vetélkedőkön kicsi és nagy egyaránt részt vett. A szervezők nem titkolt célja, hogy összekovácsolják ilyen alkalmakkor a különböző szociális háttérrel rendelkező gyermekeket, családokat, korosztályokat, a faluközösséget.
A meseszerű Katalin-bál része volt annak a programsorozatnak, amelyet a csatószegi pedagógusok kezdeményeztek a Bethlen Gábor Alaptól finanszírozást nyert Együtt, itthon! című pályázat keretében. A cél olyan, tanórán kívüli tevékenységek szervezése, amelyek segítenék a szociálisan hátrányos helyzetben levő gyermekeket abban, hogy megszeressék az oktatási tevékenységeket és rendszeresen járjanak óvodába, iskolába. Az is cél, hogy a magyar gyermekeket és szüleiket cigány nemzetiségű gyermekekkel való kapcsolatépítésre ösztönözzék.
Csatószeg óvodájában és elemi iskolájában, amely a csíkszentsimoni Endes József Általános Iskola alegysége, hét pedagógus irányításával 130 gyermek tanul. A gyerekek negyven százaléka szociálisan hátrányos helyzetű, vannak olyanok is közöttük, akik nem járnak rendszeresen az oktatási intézményekbe. „Arra gondoltunk, hogy ezzel a programmal segítsük őket, szerettessük meg velük az iskolát. A másik cél az volt, hogy a magyar gyermek is fogadja el a cigány iskolatársát, mert egy faluban élünk, el kell fogadni, hogy ők is itt vannak. Fontos egymásra figyelni, mert fennáll az a veszély is, mivel közel van a város, hogy a magyar gyermekeket elviszik más intézménybe tanulni” – mutatott rá Boér Irma tanító, a projekt egyik felelőse. „A közösség miatt jöttünk el a rendezvényekre, amelyek azért jók, mert összehozzák a szülőket, ezáltal lesz egy összetartás a faluban” – véli Szőcs Emőke, az egyik szülő.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
Egy tolató autó alá került egy idős férfi szerdán kora délután Csíkszeredában.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Az agyunk egy ősember - irracionális döntéseink világa mindennapi példákon keresztül címmel szervez nyílt előadást Csíkszeredában.
szóljon hozzá!