Fotó: Veres Nándor
Kezdetét veszi hétfőn az egyhetes, Iskola másként elnevezésű rendezvénysorozat a tanintézményekben. Minden iskolában más-más tevékenységeket szerveznek, a diákok és pedagógusok kirándulnak, interdiszciplináris tevékenységeken vesznek részt, előadásokra, múzeumba mennek.
2012. április 01., 17:282012. április 01., 17:28
2012. április 01., 18:332012. április 01., 18:33
Idén első alkalommal rendelte el az oktatási tárca a húsvéti szünet előtt az Iskola másként elnevezésű hét megszervezését. Az április 2–6. közötti héten – miközben zajlanak a tantárgyversenyek országos szakaszai is – minden iskolában különleges órarendet készítettek. A diákokkal is konzultálva olyan tevékenységeket kellett összeállítani erre a hétre, amelyek az oktatást szolgálják ugyan, de nem az iskola megszokott keretei között és minél szélesebb területeken kínálnak lehetőséget a diákoknak és pedagógusoknak képességeik és készségeik kipróbálására, fejlesztésére. Ahány iskola, annyi program született, hosszas – sokszor nem feszültségmentes – egyeztetési és szervezési munka zajlott már le a tanintézményekben. Sok helyen kirándulnak, van, ahol múzeumot, könyvtárat, intézményt látogatnak, versenyeznek, vetélkednek, összevont órát tartanak a diákoknak.
Ferencz S. Alpár főtanfelügyelő szerint rendkívül érdekes és hasznos tevékenységek lesznek az iskolákban, interdiszciplinaritás valósul meg, kimozdulnak a diákok és pedagógusok az iskolák falai közül és olyan tevékenységekre kerül sor, amelyekre máskor nincs idő. „Jót fog tenni ez a hét” – vélte a főtanfelügyelő. A pedagógusokra és iskolaigazgatókra hárult szervezőmunkával kapcsolatosan megjegyezte, az Iskola másként talán az egyetlen olyan iskolai esemény volt ebben a tanévben, amelyre megvolt idejében a módszertan, így volt idő bőven felkészülni ezekre az eseménysorozatokra.
Intézmények is várják a gyerekeket
Nem oktatási intézmények is csatlakoztak a rendezvénysorozathoz oly módon, hogy ezen a héten fogadják a diákokat, bemutatják nekik a tevékenységüket. A Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége – közleménye szerint – ezen a héten Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson is nyílt napokat tart, a helyi tűzoltóságokon várják a diákokat. Az érdeklődő diákcsoportoknak bemutatják az egységek felépítését, felszerelését, a tanulók megismerkedhetnek azzal, hogy hogyan zajlik a tűzoltók egy napja.
A csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár gyermekrészlegén a héten az iskolás korosztálynak ajánlanak szervezett, csoportos könyvtári foglalkozásokat azzal a céllal, hogy felkeltsék a gyerekek érdeklődését a könyvek világa és az olvasás iránt. A diákok életkoruknak megfelelő, játékos módon ismerkedhetnek az információszerzés és tájékozódás könyvtári lehetőségeivel. A nagyobbak ugyancsak a könyvtárhasználat, információkeresés és könyvtári tájékozódás, valamint a helyismeret témaköréhez kapcsolódó feladatokat kapnak, miközben a könyvtári környezettel barátkoznak. A hét minden napjára jelezték részvételüket a város több oktatási intézményéből érkező csoportok – közölte Kelemen Katalin könyvtáros. Az előzetesen bejelentkezett iskolai osztályokat hétfőtől péntekig, naponta 9–16 óra között várják.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!